موفقیت

مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان را بشناسید

 اگر چه ورود به دانشگاه دلیل بزرگ‌ شدن و تنها راه ابدی خوشبختی و موفقیت نیست اما نشانه‌ای جدی برای وارد شدن به دنیای بزرگ‌ترها به‌ حساب می‌آید و این از مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان میباشد.

آشنایی با مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان

نخستین گام ورود به دنیای پر از تجربه و آزمون و خطا، دنیای بلوغ جدی، مسئولیت جدی، تصمیم‌های جدی و خلاصه خیلی جدی‌های دیگر است که همه دنیای ذهنی و عینی دانش‌آموز سابق – دانشجوی فعلی – را عوض می‌کنند.

با ویکی روان همراه باشید.

موفقیت به وقت مسئولیت

ورود به دنیای جدید، مسئولیت به‌ دنبال دارد. تنهایی شهر را طی‌کردن برای رفتن به دانشگاه یا بار و بندیل بستن و رفتن به شهری که تا دیروز فقط اسمش را شنیده بودید برای سکونت چندساله و… قرار است شما را نسبت به‌خودتان و اطرافیانتان مسئولیت‌پذیرتر کند و به موفقیت برساند.

پدرها و مادرها تا یک جایی حوصله و توان همراهی فرزند دلبندشان تا دانشگاه یا شهر مقصد را دارند و بعد از مدتی همه‌ بار رفت‌ و آمد، ماشین پیدا کردن و خانه و خوابگاه‌گرفتن، به‌عهده خودتان می‌افتد و باید بتوانید تنهایی گلیم‌تان را از آب بیرون بکشید.

از مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان همین است که با همین کارها کم‌کم استقلال و روحیه خودباوری در شما ریشه می‌دواند. حالا از اینجا به بعد خودتان هستید و دنیایی که چیز زیادی از روابط و مناسباتش نمی‌دانید. حواستان باشد به بهانه استقلال، پای نظرات دلسوزانه پدر و مادر را از زندگی‌تان قطع نکنید و برای هر تصمیم، قبل از تکیه به دوست و همکلاسی، خانواده را محرم خود بدانید.

پیداکردن دوستان جدید خود به‌ خود تجربه فضاهای جدید را پیش روی شما می‌گذارد ولی شما هنوز باید زنگ هشدار پدر و مادرتان را در خود بیدار نگه‌دارید که نکند تجربه جدید نتیجه نامطلوبی برایتان داشته باشد و از موفقیت دور شوید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
مشاهده
سميرا رضايي سميرا رضايي
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
پگاه عبادی پگاه عبادی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

هنری به نام مدیریت رابطه

از مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان میتوان به این مورد اشاره کرد که دانشگاه جای خیلی خوبی برای یادگرفتن و تمرین مدیریت روابط است. البته در سال و ترم‌های اول هنوز توقع بالایی از شما نمی‌رود، اما اگر تا سال آخر هنوز نمی‌توانید رابطه همکلاسی- شاگردی- استادی درستی با دیگران برقرار کنید باید به یک‌جای کارتان شک کنید. حضور آدم‌های رنگ و وارنگ از شهرها و قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف، اصلا جایی برای دوستی‌های سبک دوران مدرسه نمی‌گذارد اما این موضوع نباید مانع رشد تیمی‌تان باشد.

پیشنهاد ما:ده کاری که افراد موفق معمولا انجام نمی­دهند

تعامل درست و دور از تنش با آدم‌های مختلف نیازمندی و لازمه‌هایی دارد؛ مثلا اگر شما یک آدم برونگرا هستید شاید لازم باشد کمی بیشتر مراقب بروز احساسات‌تان باشید. یا یک درونگرا باید کمی بیشتر از پیله خودش بیرون بیاید. برای کمتر کسی خودافشایی کنید. با همه توان باید خودتان باشید؛ با همه تعلقاتی که دارید.

از شهر و لهجه و محل زندگی‌تان خجل نباشید. تعصب‌ ورزی روی عقیده‌ای که درستی‌اش برایتان ثابت نشده کار درستی نیست اما باید حواستان باشد که در مقابل چه عقیده‌ای از اعتقادات‌تان کوتاه می‌آیید. این وسط کار برای دانشجویان خوابگاهی سخت‌تر هم می‌شود؛ سختی‌های دور از خانواده زندگی کردن و دلتنگی اگر با چاشنی هم‌اتاقی ناسازگار و متفاوت توأم شود برای کسی که همزیستی مسالمت‌آمیز بلد نباشد می‌تواند خیلی راحت بهترین دوران زندگی‌اش را تلخ کند. اما همینکه باید برای معاشرت با دیگران سازش داشته باشید از مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان میباشد.

عاشق‌های عجول

دانشگاه، زیاد جای خوبی برای خرج‌کردن احساسات یا فنا دادن همه آن نیست. از شما حتما انتظار می‌رود که کودک درونتان آنقدر کنترل شده باشد که دست از بچه‌بازی‌های عاشقانه بردارید و مثل یک بالغ رفتار کنید. جسارت این را داشته باشید که به همه نشان بدهید «من یک انسان عاقل و بالغ هستم و می‌توانم احساسم را کنترل کنم». عشق در یک نگاه را از ذهنتان بیرون بریزید.

فکر نکنید نخستین دختر یا پسری که سرراه شما قرار گرفت همان شاهزاده سوار بر اسب‌سفید است که در‌رؤیا می‌بینید. حتی اگر چنین فکری می‌کنید برای بروز آن عجله به خرج ندهید. عاطفه‌تان را زود درگیر نکنید. به اندازه ۸ ترم برای شناخت بهتر از همدیگر وقت بگذارید. هر چند ازدواج با یک دانشجوی هم دانشگاهی مزیت‌های ویژه‌ای دارد اما یادتان باشد قرار نیست همه در دانشگاه ازدواج کنند و اگر کسی موفق نشد مورد مناسبش را پیدا کند زانوی افسردگی در بغل بگیرد.

موفقیت

انجمن کیسه‌دوزان

وجود و حضور هزار نوع تفکر و جهان‌بینی مختلف در دانشگاه، کنار خوبی‌هایش می‌تواند محل اختلاف‌های زیاد و یقه‌کشی‌های فراوان باشد. اما این وسط همیشه یک عده هم هستند که به ماهی‌گرفتن از آب گل‌آلود خیلی علاقه‌مندند و با زیرابی رفتن سعی می‌کنند برای دانشجویانی که خیلی آتش تند و تیزی دارند ولی در واقع هیچ عقبه فکری ندارند یا دانشجویان وارفته و شلی که حتی حزب بادی هم نیستند کیسه‌های گل و گشادی بدوزند، و از احساساتشان برای جلو بردن منافع عجیب و غریبشان استفاده کنند.

جامعه هدف خیلی از انجمن‌های غیرقانونی و زیرزمینی که ادعا می‌کنند با عرفان‌های عجیب و غریب شما را بینای کل هستی می‌کنند، انجمن‌هایی که برداشت‌های جدید از دین ارائه می‌دهند یا کلا همه آنهایی که خیلی مشکوک می‌زنند دانشجویان هستند و ممکن است خیلی زود سراغ شما هم بیایند. یک نه بزرگ در آستین‌تان برای این آدم‌ها داشته باشید.

زرنگ‌های دوست‌داشتنی

هدف تحصیلات دانشگاهی قبل‌تر از هرچیز یادگیری علم است. شما در نهایت قرار است به‌ احتمال خیلی زیاد یا آنطور که خودتان دوست دارید شغلی مرتبط با حرفه، فن و علم و مدرکتان داشته باشید که اگر فرایند یادگیری را جدی نگرفته باشید کار موفقی هم نخواهید داشت. اما برای پیدا کردن کار، معطل تمام‌شدن درس و خشک‌شدن مُهرمدرک نشوید.

از دیگر مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان این است که با پیداکردن کارهای کوچک دانشجویی و نیمه‌وقت هم توانایی خودتان را محک بزنید و رزومه مختصری برای خود دست و پا کرده و با درآمد مختصر آن حس استقلال‌تان را تأمین کنید. با حوزه‌های کارآفرینی دانشگاه و بیرون آن، در رابطه باشید. حوزه‌های شغلی رشته‌تان را بشناسید و با پرکردن فرم درخواست کار یا کارورزی، خودتان را جلو بیندازید تا در مدت زمان کمی بعد از پایان دوره تحصیل شاغل شوید. از ارتباط با اساتیدی که با حوزه‌های شغلی درارتباطند غافل نباشید و تا بعد از تمام شدن درس هم این ارتباط را حفظ کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
صفورا نصیری صفورا نصیری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 0 هزار تومان
مشاهده
پروانه طاهری خراسانی پروانه طاهری خراسانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
لیلا اسماعیل زاده لیلا اسماعیل زاده
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مشاهده
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مشاهده
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

آپشنی به نام اسکروج شدن

وجه دیگری از مسئولیت‌پذیری و مزایای دانشگاه رفتن برای نوجوانان ، میزان حساسیت سنسورهای جیبتان به ورودی و خروجی‌اش است. اگرچه از کار دانشجویی نمی‌توانید درآمد بالایی داشته باشید اما مدیریت همان مقدار کم به شما کمک می‌کند راه‌ها‌ و چاه‌های تنظیم دخل و خرج را بشناسید و در آینده از پس مدیریت درآمدتان بربیایید.

دوران دانشجویی دوران تجربه رستوران‌های مختلف است. ولی به اندازه دخلتان هوای تجربه‌کردن هم به سرتان بزند. مد لباس با توجه به همکلاسی پولدارتان تعیین نمی‌شود که هر ترم یا هر ماه به فکر خرید لباس جدید برای دانشگاه باشید. در دام چشم و هم‌چشمی‌های اینچنینی نیفتید. قرار نیست پدر شما برای خوشگذرانی‌هایی که بیشتر هم از سر رودربایستی و تعارف اتفاق می‌افتد پول توجیبی دوبل به شما بدهد.

تصویر ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا