موفقیت

تعریف موفقیت چیست؟ (معنی موفقیت)

معنی موفقیت چیست و چطور باید موفق بشیم؟ میشه گفت این سوال همه مردم است، چه اونهایی که موفق شدن و چه اونهایی که در تلاش برای این امر هستند. راه های رسیدن به موفقیت نکات ریز و درشت زیادی دارد، اما قبل از هر چیز باید بدانیم معنای موفقیت و برای هر شخص چه مفهومی دارد؟ در جلسه های مشاوره روانشناسی آنلاین در ویکی روان صحبت های زیادی درباره مفهوم موفقیت در زندگی می شود، اما در این مطلب قصد داریم تمام و کمال به تعریف موفقیت در روانشناسی بپردازیم.

تعریف موفقیت چیست؟ (بررسی دقیق مفهوم موفقیت)

با مطالب روز روانشناسی همراه باشید.

همه ما میخوایم موفق باشیم، همه میخوایم احساس موفقیت داشته باشیم. ما همیشه به دنبال پول، افتخار، قدرت، روابط گوناگون و خیلی موارد دیگه هستیم حتی بدون اینکه این سوال اساسی را از خودمان بپرسیم اصلا مفهوم موفقیت چیست ؟

پس پیش نیاز رسیدن به انواع موفقیت این است که تعریف صحیحی از آن در ذهن داشته باشیم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
کتایون داودی کتایون داودی
مشاور روانشناس
از 77,500 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
حمید رضا مهرابی بهار حمید رضا مهرابی بهار
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
حسین توکلی حسین توکلی
دکترای روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

تعریف موفقیت در روانشناسی چیست ؟

تعداد کمی از افراد حاضر به تامل و بازنگری دیدگاهشون در این باره هستند که واقعا موفقیت چیست؟

به قول معروف اگر شما برنامه زندگیتون و طراحی نکنید به طور اتفاقی در برنامه زندگی دیگران نقش بازی خواهید کرد و آنها هستند که برای شما برنامه طراحی می کنند. اگر در ذهنتان به سوال موفقیت چیست جواب ندهید در واقع برای رویاهای دیگران کار می کنید و به آنها کمک خواهید کرد تا دنیایشان را درست کنند. (البته کار کردن برای دیگران اصلا اتفاق بدی نیست. این بد است که کاری که دوست ندارید را انجام دهید)

در این لحظه متوجه می شوید در حال بالا رفتن از کوهی بودید که متعلق به شما نبوده، دستاوردهایی را تجربه کرده این که برای شما نبوده است. این اتفاقاتی است که تنها افراد محدودی قادر به جلوگیری از آن هستند. اما چگونه باید از این اتفاقات جلوگیری کرد؟

آنهایی که به بزرگترین موفقیت ها دست پیدا کردند کسانی هستند که به طور واضح می دانند معنی موفقیت چیست، تنها کافیست قدم هایی که آنها برداشته اند را ما هم برداریم.

موفقیت چه چیزهایی نیست؟

قبل از اینکه بفهمیم موفقیت چیست باید بدانیم موفقیت چه چیزهایی نیست؟

اگر زمان کمی در شبکه های اجتماعی به دنبال معنی انواع موفقیت بگردید متوجه می شوید افراد دارای تعاریف سطحی از سوال موفقیت چیست دارند. آنها فکر می کنند موفقیت به معنی

 • کسب ثروت
 •  داشتن رابطه ای ایده آل
 • مدیریت کسب و کارهای میلیاردی و موارد مشابه

است.

در بعضی مواقع آنها زندگی افراد مشهور را به عنوان الگوی موفقیت خود در نظر می گیرند. هیچ کدام از این افراد اشتباه نمی کنند، اما کسب موارد بالا شما را به موفقیت نمی رساند. بسیاری از ما مدام در حال تلاش و تقلا هستیم و به چیزهای خوبی در زندگی هم می رسیم.

اما مدام مسیر خواسته هامون را تغییر میدهیم و به دنبال زمینه دیگری میرویم بدون آنکه تلاش قبلی را به سر انجام برسانیم. دلیل آن فقط این است که نمیدانیم موفقیت چیست و تعریف دقیقی برای آن نداریم. در واقع احساس رضایت نمی کنیم چون بر اساس ارزش های خودمان قدم بر نداشتیم.

در دوران کودکی و نوجوانی بارها ایده های بسیاری درباره اینکه مفهوم موفقیت چیست از والدین، معلم و دوستانمان گرفته ایم. تمام آنها نظر خودشان درباره اینکه معنای موفقیت را داشتند. هیچ مشکلی تا اینجای کار وجود ندارد!

مشکل اصلی زمانی به وجود می آید که ما می خواستیم نظرات و شرایط ایده آل دیگران را برای خودمان هم استفاده کنیم. هیچ کس نمی تواند تعریف موفقیت را برای ما بازگو کند، هیچ کس نمی تواند بگوید واقعا موفقیت چیست ؟

میتوان به زبان ساده تصور کرد موفقیت به دست آوردن چیزهای خوب مانند شغل مناسب یا موقعیت اجتماعی شایسته است و با دستیابی به این اهداف ما به موفقیت دست پیدا کرده ایم

اما بسیاری از موفقیت ها از دل بزرگترین شکست ها به دست می آیند.

موفقیت انتهای مسیر نیست، همانطور که شکست آخر دنیا نیست. این شجاعت شما به ادامه مسیر است که اهمیت دارد.

یکی از بهترین مثال ها آبراهام لینکلن رئیس جمهور فقید ایالت متحده آمریکاست. به داستان زندگی او دقت کنید چون آشنایی با دلایل موفق شدن افراد موفق الهام بخش شماست:

 • در انتخابات مجلس قانون گذار شکست خورد
 • در راه اندازی کسب و کار ناموفق بود
 • به عنوان سخنگوی کاخ سفید انتخاب نشد
 • در راه یابی به کنگره شکست خورد
 • در راه رسیدن به مقام سناتور شکست خورد
 • در نامزدی برای پست قائم مقام رئیس جمهور شکست خورد
 • دوباره به عنوان سناتور انتخاب نشد و شکستی دیگر را متحمل شد

اما در نهایت به عنوان یکی از بزرگترین رئیس جمهورهای امریکا از وی یاد می شود.  این به شما مربوط است که آیا می خواهید ادامه دهید و یا دست از مبارزه بردارید.

دوستان عزیز، مهم چیزی که در باره روانشناسی موفقیت با ذکر کنیم این است که، موفق شدن به معنای سختی کشیدن نیست. موفقیت شدن به معنای رنج و سختی دیدن نیست، بلکه افراد زیادی بدون تحمل مشکل خاصی موفقیت را لمس کردند.

آنها موفق شدند چون باور موفقیت در ذهنشان بوده به همین خاطر تاکید زیادی بر بهترین معنی موفقیت داریم و از شما می خواهیم در مسیر موفق شدن دنبال روزهای سخت و نداری نباشید.

تعریف موفقیت چیست؟

معنای موفقیت در زندگی

بعضی از مردم ایمان دارند کمک کردن به دیگران برای آنها آرامش بخش است. پس موقفیت برای آنها در زندگی بخشیدن به دیگران خلاصه می شود.

بعضی دیگر فکر می کنند ایجاد کسب و کار و تولید محصول به آنها شادی و حس رضایت می دهد. بعضی ها تنهایی را دوست دارند و بعضی دیگر شرایط اجتماعی را.

باید اهدافمان را مشخص کنیم، اهدافی بر اساس خواسته هایی که می خواهیم نه چیزی که دیگران از ما انتظار دارند.

تمام ابعاد موفقیت در زندگی

خیلی از افراد فکر می کنند نمی توان تعریف موفق شدن را به خوبی بیان کرد، اما اینطور نیست. دقیقا همانطور که می تواند معنی و مفهوم عشق را مورد مطالعه قرار داد، می توان در مورد اینکه موفقیت یعنی چه هم صحبت کرد: موفقیت به 4 بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. سلامتی
 2. ثروت
 3. معنویت
 4. روابط

تمام این 4 بخش در کنار هم یک فرد موفق را می سازند.

مفهوم موفقیت به رشد در تمام این 4 بعد مربوط می شود. یعنی باید در تمام این بخش ها به اندازه کافی رشد کنیم تا بتوانید در نهایت ادعای موفق شدن داشته باشیم

با توجه به شرایط بالا می توان تعریف موفقیت در یک جمله را بیان کرد. موفقیت در یک جمله یعنی دستیابی به سطح مناسب در این 4 بخش از زندگی!

تعریف موفقیت به زبان ساده

معنی موفقیت
تعریف موفقیت چیست

یک قانون کلی وجود دارد که طبق آن شرایطی که شما را خوشحال می کند نمی تواند باعث شادی دیگران هم بشود و بر عکس. شاید برداشت من از موفقیت از نظر دیگران هیچ و بی معنا باشد.

همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم، اگر نتوانیم جواب سوال معنای موفقیت چیست را بر اساس ارزش هایمان تعریف کنیم و پا در مسیر موفقیت دیگر بگذاریم در نهایت شکست خورده و سر افکنده خواهیم شد.

بروس لی میگوید:

همیشه خوتان باشید، خودتان را بروز دهید، به خودتان ایمان داشته باشید، هیچ وقت به دنبال موفقیت در دیگری نباشید.

برای پیدا کردن جواب پرسش موفقیت چیست ابتدا باید از خود بپرسید چه چیزی شما را خوشحال می کند؟

اگر فکر می کنید مدام در حال تجربه شکست هستید تا زمانی که به موفقیت خاصی برسید، به نتیجه ای جز ناراحتی و پشیمانی دست پیدا نخواهید کرد

باید به تمام کارهایی که تا به حال انجام داده ایم اشراف پیدا کنیم. از خودتان بپرسید:

 • آخرین موفقیتی که در زندگی کسب کردم چه بود؟
 • چگونه می توانم به کسب موفقیت ادامه دهیم؟
 • چه درس هایی از موفقیت های قبلی گرفته ام؟
 • چه چیزهایی درباره خودم یاد گرفته ام؟

موفقیت در روانشناسی واقع تلفیقی از هدف و مسیر رسیدن به هدف است. وقتی به خواسته ای که داشتیم می رسیم آن بخشی از موفقیت می شود.

اما آنجا متوقف نمی شویم، بالاتر می رویم و بیشتر تلاش می کنیم، بهتر و بیشتر را به دست می آوریم. به گفته آنتونی رابین،

راه موفقیت این است که تصمیمی بزرگ بگیرید.

اما چگونه باید مسیرمان را پیدا کنیم؟ چه اقداماتی برای کسب موفقیت و پاسخ به موفقیت چیست باید برداریم؟

برای پاسخ به سوال معنای موفقیت در زندگی چیست و کشف مسیر موفقیت باید به سوالات زیر پاسخ دهید (این همان شیوه ای است که دارن هاردی (Darren Hardy) در بسیاری از کتاب های خود از آنها استفاده می کرد):

 • چه چیزی برای من از اهمیت بر خوردار است؟
 • چه چیزهایی جاه طلبی و شور من را به حرکت وا میدارد؟
 • چه کارهایی برای زندگیم میخوام انجام دهم؟
 • چه سبک زندگی را میپسندم؟
 • میخواهم به چه کسی تبدیل شوم؟
 • میخواهم بعد از مرگم مردم چه چیزهایی درباره من بگویند؟

پاسخ به تمامی سوالات بالا باید خاص و شفاف باشد.

نبایدهای تعریف موفقیت

نباید تنها بگویید شادی در زندگی برای من از همه چیز مهم تر است، اگر نمی توانید شفافیت ایجاد کنیم بدانید چه هیچ چیز به دست نمی آورید.

چون نمی دانید چه چیزی می خواهید و اگر ندانید چه چیزی می خواهید نمی توانید بفهمید کجا خواهید رفت. به همین سادگی

اما قبل از حرکت به سمت جلو باید بفهمید الان کجا قرار دارید. در این مرحله باید صداق به خرج دهید:

 • چقدر موفق هستید؟
 • تا کجا میخواهید پیشرفت کنید؟
 • ضعف و قدرت شما در کجا نهفته است؟

بعد از این زمان انتخاب اهداف است. اهدافتان باید قابل دستیابی و ملموس باشند. البته باید بدانید پیدا کردن هدف در زندگی چطور انجام می شود؟

دوست عزیز شما هیچ وقت صاحب برج میلاد نمی شوید، برای آن تلاش نکنید. اما می توانید با توجه به راه های موفقیت در کسب و کار درآمد بیشتری کسب کنید. اما اینکه تعریف موفقیت چیست به خودتان بستگی دارد و به نگاهی که به 4 بخش اصلی از روانشناسی موفقیت در بالا اشاره کردیم.

برای پیشرفت حتما باید با خودتان صادق باشید و اهداف خوب تعریف کنید، پیشنهاد می کنیم از یک مربی یا مشاور روانشناس کمک بگیرید تا دیدتان در مسیر شفاف تر باشد.

در مرحله بعد یادتان باشد که به شکلی عجیبی به اهدافتان پایبند باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
صفورا نصیری صفورا نصیری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
یونس ترقی طلب یونس ترقی طلب
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مهندس محمد خانی مهندس محمد خانی
مهندس آی تی
از 150,000 هزار تومان
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

حالا که متوجه شدیم معنی موفقیت چیست و چه معنایی برای هر شخص دارد، وقت قدم برداشتن است. قدم برداشتن با برنامه و انگیزه کافی.

اگر به هر دلیل شک و تردید در دلتان است که مانع حرکت شما می شود، پیشنهاد می کنیم در سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان با بهترین روانشناس های کشور جلسه مشاوره به شکل غیرحضوری برگزار نمائید تا بتوانید از راهنمایی های او کمک بگیرید:

روانشناس های ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا