خانه / روانشناسی فردی / شخصیت / آشنایی و یادگیری راه های صبور بودن
راه های صبور بودن

آشنایی و یادگیری راه های صبور بودن

برای یادگیری راه های صبور بودن باید تمرین کرد، تمرین صبر هم خودش صبوری می‌‌خواهد. صبر از ویژگی هایی مهمی است که کسانی که آن را دارند احساس خوشبختی بیشتری در زندگی می کنند.

آشنایی با راه های صبور بودن

با ویکی روان همراه باشید

موضوع اول

یک آفت بسیار مهم کارهای درمانی و مشاوره ای درفضای اینترنت، سطحی نگری، عجله و عدم دقت هست. بازدید کنندگان در فرصت کمی صفحات زیادی را به سرعت از پیش رو می گذرانند، بدون اینکه همه آن را با دقت بخوانند و موردتوجه قرار دهند و به کار گیرند.
در نتیجه اگر می خواهید بهره ای بگیرید. به سرعت نگذرید. دقت کنید. تفکر کنید و به کار گیرید.

موضوع دوم در آشنایی با راه های صبور بودن

بسیاری از اثر بخشی های این تالار همدردی از تعاملات مدیران و اعضای آن هست نه صرفا پاسخها و مقالات. یعنی اینجا واکنش ما به یکدیگر یکی از راههای تمرین مهارتهای ارتباطی هست.

بسیاری از افراد در محیط واقعی نگرانی ها و ترس های موهوم دارند و منجر به مکانیسم های دفاعی، انکار و واکنش سریع به دیگران هست و این موجب عجله شده و صبر را مشکل می کند. اما ( دقت کنید) اینجا هویت ها مجازی هست، لازم نیست مانند دنیای واقعی سریعا برآشفته شویم و با مخالفین درگیر شویم. اینجا فرصتی هست که بتوانیم تمرین کنیم.

در نتیجه با تعویقی که گاهی در تاپیکی ایجاد می کنیم، یا نوعی از عمل که تند هست، مراجع فرصت پیدا می کند که خویشتنداری، صبر و تحمل خود را تمرین کند و بالا ببرد. کاری که ما در یک تاپیک در مورد مراجعی انجام دادیم و فرد عملا تمرین کرد.. سوم:
تحمیل به خود یک راه اساسی برای زدودن اکثر ضعفهای شخصیتی می باشد.

افکار انسان و رفتار انسان می توانند متقابلاً روی هم اثر بگذارند

در این راستا چند تکنیک می تواند به ما کمک کند:

الف) سکوت یا لبخند زدن به هنگام عصبانیت و وانمود کردن به صبر یکی از راه های صبور بودن و در واقع تلقین صابر بودن.

من چندی پیش در تالار مشاهده کردم که یکی از کاربران می گفت که من نمی توانم صبور باشم مثل کاربر x در حالیکه یادم می آید سال پیش همین کاربر x در تالار کمک می طلبید که چگونه صابر باشد. اما واقعا تمرین کرد و تمرین کرد. تا به جایی رسید که بسیاری از کاربران دیگر مخصوصا تازه واردین، صبر کاربرx تحسین می کنند.

صبور

ب) تکنیک تاخیر واکنش از دیگر راه های صبور بودن : یعنی به جای اینکه در موقعیت هیجان و احساس دست به رفتار سریع بزنید. زمانی را به عنوان پایه برای خود در نظر بگیرید و رفتارتان را موکول کنید به زمان آینده ای که مشخص کرده اید. معمولا پایداری و استقامت برای مدتی معین منجر به تغییر رفتار یا کاهش شدت رفتار یا حتی از بین رفتن ضرورت انجام رفتاری خواهد شد.

ج) مهارت هم حسی: یعنی به جای واکنش دفاعی به دیگران، سعی کنیم انرژی خود را روی کشف احساس و انگیزه های فرد مقابل متمرکزکنیم. سعی کنیم فهرستی از جنبه های مثبت و منفی (توام) را در ذهن خود مرور کنیم و نسبت به جنبه های مثبت رفتار فرد واکنش مثبت بدهیم.

در هم حسی نیاز به تائید علل رفتار طرف مقابل نیست. بلکه شما به او نشان می دهید که احساسش را متوجه شده اید. دلخوری، عصبانیت، غم، نگرانی یا ترسهایش را می فهمید.(بدون رد یا قبول این احساسات). د) تثبیت صبر و آرامش با فکر به نتایج صبرهای گذشته: وقتی تمرین صبر می کنید، به مرور شیرینی نتایج آن موجب تشویق شما می شود که در آینده هم همین روش را پیش بگیرید. در واقع در زمان صبر تلخی آن را حس می کنید و بعداً شیرینی آن را ، و این موجب تکرار صبر در آینده خواهد شد.

تلخی صبر اگر گلوگیر است
عاقبت خوشگوار خواهد بود

هـ) رکورد بزنید و سیاه و سفید نکنید. به خودتان نگویید که صبر دارید یا ندارید. چون صبر یک طیف هست و یک نمره ای دارد. مثلا نمره ای بین ۱ تا ۱۰۰٫ برای تمرین برای خودتان یک رکورد را مرتب رصد کنید. مثلا اگر در اوائل صبر شما کم هست مثلا ۱۰، می توانید به مرور این میزان را افزایش دهید و به طرف ۱۰۰ بکشانید.
برای نمره دهی هم می توانید یکسری معیارها را مشخص کنید.
مثال:

  • میزان زمانی که می توانید دادن پاسخ به هنگام عصبانیت خود را به تعویق بیندازید.
  • میزان زمانی که می توانید در یک صف بایستید و نق نزنید و خودخوری نکنید
  • میزان زمانی که برای دریافت یک پاسخ به فردمقابل زنگ نمی زنید یا ایمیل خود چک نمی کنید.

و) جستجو برای موقعیت هایی که صبور بودن می طلبد و تمرین در این موقعیت ها مانند:

  • صفوف نانوایی و …
  • پیگیری کار اداری….
  • الحمد الله موقعیت برای این تمرین همه جا به وفور پیدا میشه…

دیگر راه های صبور بودن عبارتند از:

اطلاعات، دانش ، علم و آگاهی خود را در مورد جوانب مختلف صبر بالا ببرید. عمیق بنگرید. با دقت مطالعه کنید و از همه مهمتر سعی کنید در عمل به کار گیرید. در واقع تمرین و تمرین و تمرین. آنچه که در یک صفحه می خوانید و می گذرید، برای عملی شدن شاید به سالها تمرین نیاز داشته باشد.
یک شبه و با یک مقاله صبور نخواهید شد. اما اگر راهش را بیاموزید و مرتب و مستمر تمرین کنید حتما نمرات شما روز به روز و ماه به ماه افزایش می یابد. و به تدریج به جمع صبور‌ها در خواهید آمد.

آشنایی و یادگیری راه های صبور بودن
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

افزایش میل جنسی زن

افزایش میل جنسی زن با آسان ترین روش ها

خیلی از آقایان از کم بودن میل جنسی خانم ها شکایت دارند در صورتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *