خانه / روانشناسی / بیماری / اختلالات جنسی / همجنس خواهی Homosexual
همجنس خواهی

همجنس خواهی Homosexual

همجنس خواهی یا همجنس گرایی به جهت‌گیری جنسی فرد اطلاق میگردد که از لحاظ جنسی به سوی افراد همجنس خود کشیده می‌شود. واژه Homosexual از واژه یونانی (Homo) به معنای «همان» ریشه می‌گیرد. از این رو، از لحاظ تحت الفظی Homosexuality به معنی (همان جنس) است. همجنس‌ خواه می‌تواند مرد یا زن باشد، که به همجنس باز مرد “gay” و به همجنس باز زن “lesbian” می گویند.

همجنس خواهی با همجنس گرایی چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

همجنس خواهی یا همان همجنس گرایی بیشتر از دگر خواهی جنسی تعیین کننده ظاهر فیزیکی، نقش جنسی یا صفات شخصیتی فرد نیست.

کسی نمی‌تواند براساسی ویژگی‌های ظاهری و رفتاری فردی دیگر، او را همجنس‌خواه بداند. پیروی از نقش‌های کلیشه‌ای یا سنتی جنسیت، یعنی پیروی مردان از کلیشه‌های مردانه و زنان از کلیشه‌های زنانه به جهت‌گیری جنسی وابسته نیست.

از این رو بسیاری از مردان همجنس‌خواه، مانند بسیاری از مردان دگرخواه، ظاهری کاملا مردانه و بسیاری از زنان همجنس خواه ظاهری کاملا زنانه دارند.

تاکنون، اکثر پژوهش‌های انجام شده در زمینه رشد انسان عمدتا بر الگوهای دگرخواهی رشد متمرکز بوده و مسیرهای غیر‌دگرخواهانه را نادیده گرفته‌اند.

این غفلت عمدتا ناشی از نادیده گرفتن مقوله جهت‌گیری جنسی و نگرش‌های همجنس‌هراسی است که هر دو در جامعه ما وجود دارد. ولی امروزه، بسیاری از روان‌شناسان رشد این نگرش‌ها را به چالش فراخوانده‌اند.

روانشناسان، مقوله جنسیت را با رویکرد علمی‌تری بررسی می‌کنند که بر شمول جنسیت تأکید دارد؛ رویکردی که در صدد فهم و بررسی جنبه‌های مختلف رشد همجنس‌خواهانه است.  

علت همجنس‌ گرایی چیست؟

درباره رشد همجنس خواهی شواهدی قاطع یا نظریه‌ای پذیرفته شده وجود ندارد. به احتمال بسیار قوی همجنس خواهی علت واحدی ندارد، بسیاری از متخصصان معتقدند که جهت‌گیری جنسی نتیجه تعامل پیچیده عوامل ژنتیک، فیزیولوژیک و محیط است.

البته، نظریه‌های مختلفی وجود دارند که تلاش می‌کنند وجود همجنس خواهی را توجیه کنند. دو نظریه عمده‌ای که در صدد تبیین خاستگاه همجنس‌ خواهی هستند به دو گروه کلى قابل تقسیمند:

  • عوامل زیست‌شناختی
  • عللی روانی
  • اجتماعی

همجنس خواهی

عوامل زیست‌ شناختی به دو تفاوت بین دو گروه همجنس‌خواهان و دگرخواهان اشاره دارند:

اختلاف در ساختارهای عصبی و اختلاف در سطوح تأثیرگذار هورمون‌های جنسی بر بدن. نظریه‌های ژنتیک نیز توسط لیوی از مؤسسه سالک در سان‌دیه‌گو مطرح شد.

او نشان داد که یکی از دسته‌های نورون‌های هیپوتالاموس در زنان و مردان دگرخواه سه برابر زنان و مردان همجنس‌خواه بود. بر طبق نتایج تحقیقات بر روی پریمات‌ها، ایجاد ضایعه در هیپوتالاموس سبب می‌شود که نرها علاقه خود را به ماده‌ها از دست دهند، گرچه میل جنسی آنان کماکان پرقدرت باقی می‌ماند.

نظریه های روانشناسی در مورد همجنس خواهی

مطالعات انجام شده بر روی زنان نشان داد که زنانی که پیش از تولد در تماس با سطوح بالای اندروژن‌ها قرار گرفته بودند، پس از تولد ظاهری نسبتا مردانه یافته و به دوجنس‌گرایی و همجنس‌خواهی تمایل یافتند.  

بالبرگ و همکارانش اظهار داشتند که استروژن پیش از تولد می‌تواند در رشد جهت‌گیری جنسی انسان نقش داشته باشد.

یکی از مطالعات بر آن اشاره دارد که پاسخ بدن به تغییر سطوح هورمونی متفاوت است و این سطوح به نوبه خود ممکن است تأثیر متفاوتی بر رشد و رفتار انسان داشته باشند.

نظریه‌های روانی – اجتماعی همجنس خواهی شامل نظریه‌های روانکاوی و نظریه‌های یادگیری اجتماعی است.

در الگوی روانکاوی فرویدی، به طور سنتی، علت همجنسی‌خواهی به رابطه والد – فرزند نسبت داده می‌شود، اما باید تأکید کرد که شواهد کافی برای اثبات این که روابط والد- فرزند علت اصلی همجنس‌خواهی است، وجود ندارد.

حتما بخوانید

نظریه‌های یادگیری اجتماعی، همجنس‌ خواهی را نتیجه یادگیری از طریق مشاهده رفتار می‌دانند. نظریه روانی اجتماعی بر آن تأکید دارد که شرطی‌سازی از طریق تقویت رفتار، افکار، احساسات و رفتارهای جنسی اولیه تنها عاملی است که برکشش جنسی تأثیر می‌گذارد.

به این ترتیب، اگر تجربه فرد با جنس مخالف، ناخوشایند و تجارب با جنس موافق پاداش‌دهنده باشد، ممکن است به سوی همجنس‌خواهی متمایل شود.

بعضی از محققین تصور می‌کنند که همه انواع همجنس خواهی در نتیجه اضطراب جدایی در اولین مرحله رشد است.

برای مثال در همجنس‌خواهی مردان (شروع آن در کودکی است) بعضی تصور می‌کنند که پدر از بچه دور بوده و حالت انفعالی داشته است و مادر از نظر شخصیتی دارای جنبه‌های قوی مربوط به هر دو جنس بوده است.

در دختران، طبق شواهد پراکنده، دختر دسترسی به مادر که برایش مادری کند نداشته است و همانندسازی او با جنس مخالف صورت گرفته است.

به نظر می‌رسد که جهت‌گیری جنسی برخی از افراد از همان کودکی با آنهاست.

در اکثر موارد، فرزندان افراد همجنس‌خواه پس از رشد همجنس‌خواه نمی‌شوند. این واقعیت نشان می‌دهد که الگوسازی و تقلید به تنهایی منجر به همجنس خواهی  نمی‌باشد.

در واقع بسیاری از این افراد از خشم، طردشدگی یا خشونت عمومی و تبعیض وحشت دارند و به همین دلیل سال‌ها هویت جنسی خود را پنهان و انکار می‌کنند. درمان روان‌پزشکی همجنس‌خواهی مایوس کننده بوده و روان درمانی نیز ناموفق بوده است.

همجنس خواهی Homosexual
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رابطه جنسی بی صدا و آرام

راه های تجربه رابطه جنسی بی صدا و آرام

خیلی مواقع روابط جنسی نمیتواند طولانی و پر هیجان باشد، همیشه شرایط آنطور که دوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *