خانه / روانشناسی فردی / روابط / نحوه رفتار با آدم های خودخواه چگونه باید باشد؟
رفتار با آدم های خودخواه

نحوه رفتار با آدم های خودخواه چگونه باید باشد؟

آیا همسایه ای خودخواه داشته اید که صدای موسیقی را آن قدر بلند کرده که مانع خواب شما شده است یا فردی که با وجود مقصر بودن آشکارش در تصادف، خود را بی تقصیر می داند؟ روشهای رفتار با آدم های خودخواه را میدانید؟

با ویکی روان همراه باشید.

روش رفتار با آدم های خودخواه

چنین افرادی را ما خودخواه، بی ادب یا حق به جانب می نامیم. این صفات تا حدی همپوشانی دارند، اما می توان آن ها را جداگانه تعریف کرد.

افراد خودخواه دو ویژگی بارز دارند، یکی اینکه علاقه و توجه افراطی و انحصاری به خودشان نشان می دهند و دیگر اینکه برای نیازها و عواطف افراد دیگر ارزشی قائل نیستند. افراد بی ادب هم به حقوق و عواطف دیگران توجهی ندارند، درعین حال بی ادبی با پست بودن، رعایت نکردن آداب و بی نزاکت و فرهنگ بودن هم همراه می شود. افراد حق به جانب بدون اینکه حق داشتن چیزی یا انجام کاری را داشته باشند، خود را در این موارد مستحق می دانند.

کودک در ابتدای رشد روانی اش خود را مرکز جهان می شمارد. این مرحله را گاهی خودشیفتگی یا خودخواهی طبیعی می نامند، اما هنگامی بزرگ می شویم، یاد می گیریم که ما مرکز جهان نیستیم و باید خواسته هایمان را مهار کنیم.

بزرگ سالان خودخواه درواقع در گذر از این مرحله رشد روانی ناموفق بوده اند.

خودخواه

اما نوع رفتار با آدم های خودخواه چگونه باید باشد؟ چطور باید با افراد خودخواه، حق به جانب و بی ادب روبرو شویم. عمل به این توصیه ها به شما کمک می کند که روش رفتار با آدم های خودخواه را یاد بگیرید.

نادیده گرفتن یک نوع رفتار با آدم های خودخواه است

یکی از شگردهای موفق در مواجه با افراد بی ادب بی توجهی به آن ها است. افراد بی ادب اغلب از آزار دیدن و ناراحتی دیگران خشنود می شوند. آنان می خواهند جنجال به راه بیندازند و توجه ها را به خودشان جلب کنند. بنابراین بی توجهی به این افراد با احتمال بیشتری نسبت به درگیر شدن با آنان باعث می شود، آنان دست از کارهایشان بردارند.

تذکر دادن

گاهی رفتار بی نزاکت یک فرد ناشی از ناآگاهی اوست و دادن تذکر به او ممکن است مشکل را حل کند. البته باید تذکر دادن را به شیوه ای ملایم و دوستانه انجام دهید تا باعث برآشفتگی طرف مقابل نشوید.

آماده بودن در رفتار با آدم های خودخواه

اگر واقعاً بخواهید با افراد خودخواه بر سر رفتارشان درگیر شوید، باید خودتان را آماده یک جدال پرجنجال و آزارنده کرده باشید ٍ، جدالی که درنهایت ممکن است با آشفتگی بیشتر شما پایان یابد.

پشتیبان پیدا کردن

اگر تذکرهای فردی تان باعث توقف رفتار فرد خودخواه نمی شود، بهتر است از پشتیبانی افراد دیگری که متوجه بی ادبانه بودن این رفتار هستند، استفاده کنید.

قانع شدن

توانایی های شما حدود معینی دارد و شما نمی توانید جلوی همه افراد خودخواه را بگیرید. حتی اگر چنین افرادی به ظاهر موفق شوند، باید درک اخلاقی خود از درستی و نادرستی را حفظ کنید.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

کودک سالم کیست و چه ویژگی هایی دارد

کودک سالم کیست؟ (۱۴ خصوصیات کودک سالم)

کودک سالم کیست و مهم ترین خصوصیات کودک سالم چیست؟ شاید هر کسی یک باور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *