خانه / موفقیت / انگیزه / آموزش راه های افزایش انگیزه در محیط کار
افزایش انگیزه در محیط کار

آموزش راه های افزایش انگیزه در محیط کار

برای هر فردی هر روز انگیزه ای ایجاد می شود و انگیزه های قوی در محل کار می تواند چالش برانگیز باشند. به همین دلیل بمنظور آشنایی با راه های افزایش انگیزه در محیط کار برخی از راهنمایی های مفید کارشناسان را جمع آوری نموده ایم تا انگیزه های روزمره تان را حفظ کنند.

راه های افزایش انگیزه در محیط کار کدامند؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این روش های افزایش انگیزه در محیط کار مختص هر کاری نیستند. ولی به کار بردن آن ها بدون هزینه است. این راهنمایی ها را می توان در شرکت های کوچک انجام داد. برای حق رای دادن و راه اندازی مراحل اولیه نیز می توان از این روش ها استفاده کرد.

بیایید با تغییر پتانسیل هر چیزی شروع کنیم: به رسمیت شناختن

۱- کار های بزرگ را به رسمیت بشناسید

یکی از مهم ترین عوامل در انگیزه کارکنان این است که اغلب کار سخت آنان شناخته شده است.

اگر یک کارمند همچنان تلاش خود را برای تولید نتایج استثنایی ادامه دهد ولی این تلاش ها به رسمیت شناخته نشوند، در این صورت انتظار نداشته باشید چندان اتفاق مطلوبی بیفتد.

البته این امر اهمیت چندانی ندارد که کار بزرگ را به رسمیت بشناسید. پس جایزه سالانه در پایان هر سال به احتمال زیاد نمی تواند کاری فریبنده باشد.

کسب درآمد بالا منوط به صرف زمان زیاد می باشد. اما این روش نیز حتی موثرترین راه افزایش انگیزه نیست. کارمندان را می توان به عنوان همکارانی ارزشمند و نه به عنوان اعداد در نظر بگیرید.

۲- برای افزایش انگیزه در محیط کار اهداف کوچک و قابل سنجش را تنظیم کنید

 چنین امری می تواند نوعی تضعیف کردن کار بر روی پروژه ای باشد که به نظر می رسد آن پروژه هرگز به پایان نمی رسد. پیشرفت قابل ملاحظه نه تنها مورد پسند نمی باشد، بلکه علامت های واضحی را نشان می دهد که کارتان در حال تغییر است.

ما با والتر چن یکی از بنیان گذاران iDone This  ملاقات کردیم. وی توانست برخی از بینش های مفید و ارزشمندی را در مورد اهمیت هدف های روشن و پیشرفت آن ها  به اشتراک بگذارد.

تعیین اهداف واضح و قابل دستیابی، تقویت واقعی افزایش انگیزه در محیط کار را فراهم می کند

اکنون می توانید این اثر را با قدم بعدی و انجام این دستاوردها ایجاد کنید.

۳- نتایج را تسریع کنید

بخشی از آنچه که اهداف کوچک و قابل اندازه گیری را تعیین می کند، اهمیت زیادی دارد. همچنین باعث می شود تا فرصت های زیادی را برای تسریع نتایج کار سخت گروه  فراهم آورد.

حتما بخوانید

این بدان معنا نیست که هر کارمندی را که به موقع کارش را انجام می دهد، باید تشویق کنید. اما این نکته حائز اهمیت است که بگذارید هر کس دقیقا بداند چگونه  (و چه مقدار) به اندازه سهم و توان خود بتواند سازماندهی کارها  را به عهده بگیرد.

در مورد تشویق و تمجید باید خودتان خاص باشید. حتی روی کار بزرگی که انجام می دهید، شغلتان را متوقف نکنید. می توانید در حین کار موفقیت فردی را تشویق کنید. یا او را به صورتی بزرگ تر جلوه دهید.

به عنوان مثال تشویق بزرگی را که در شغل اضافه نموده اید باعث می شود تا به طرز چشمگیری خطاها کاهش یابند و منجر می شود تفاوت های زیادی در نحوه تجربه مشتریان سرویس ایجاد شود.

۴- برای افزایش انگیزه در محیط کار باید مثبت باشید

هیچ کسی دوست ندارد در مورد نحوه عملکرد کار، بحث و مذاکره ای داشته باشد. درست است که انتظار هر چیزی در تمام طول روز امری عادی به نظر می رسد.

ولی انتظار چیزهای متنوع و جدید اندکی غیر واقعی است. هر کسی بنا به ظرفیتش آستانه تحملی برای خبر های منفی دارد.

خبر خوب این است که به جای گفتن چیزهای نامناسب به یک همکار، می توان از طریق تقویت کارهای مثبتی که او به خوبی انجام داده است، زمینه بهتری را فراهم آورید.

۵- تجدید نیرو کنید

هنگامی که انرژی بدن کم است، کار کردن برای فرد دشوار است. به همین دلیل مصرف تغذیه بسیار مهم است. متاسفانه این امر در بین کارکنان شایع شده است که به دلیل مشغله زیاد صبحانه و یا ناهار خود را فراموش می کنند که در نهایت برای سلامتی آن ها مضر است.

همین امر باعث می شود تا میزان بهره وری فردی پایین بیاید. لئو ویدریچ یکی از دست یاران بوف در این زمینه نوشت:

غذا بخش مهمی از نقش حیاتی در میزان سلامت کارکنان و حتی بهره وری آنان است

پس چگونه این مشکل را حل می کنید؟

نگه داشتن تنقلات سالم در محل کار، راهی آسان برای کمک به همکاران خود برای حفظ سطح انرژی در طول روز است. بدین طریق هزینه یابی آنان به احتمال زیاد توسط افزایش بهره وری کارکنان جبران خواهد شد.

۶- وقفه های منظمی داشته باشید

هنگامی که همه خسته هستند، نمی توانید انتظار انگیزه در کارکنان را داشته باشید. پس به این دلیل مهم است که به طور منظم وقفه ای در حین کار ایجاد کنید.

در واقع بازگشت به عقب و پیداکردن زمانی برای تازه نفس کردن و تجدید قوا، نه فقط برای انگیزه مفید است، بلکه همچنین برای سلامتی فرد هم اهمیت فراوانی دارد.

اصولا نشستن در تمام روز برای شما مضر است و هر کاری نیاز به اندکی استراحت دارد. حتی هر یکی دو ساعت پنج دقیقه توقف می تواند تاثیر مثبتی بر ذهن و جسم داشته باشد.

کورتنی سیتر توانسته مقاله ای ممتاز را ارائه دهد که جزئیات علمی را در بر می گیرد. همچنین اهمیت وقفه کاری را مورد اشاره قرار می دهد. او در مقاله توضیح می دهد:

هنگامی که به واقع در جریان یک کار مهم یا پروژه ای هستید، ایده ها پدید می آیند و احساس خوبی می کنید. اما شاید آن را برای همیشه ادامه ندهید.

سعی کنید خود را  فقط کمی فراتر از آن حیطه بهره وری گسترش دهید. زیرا ممکن است احساس ناخوشایندی و یا عوامل تحریک پذیری از آن حوزه کاری به وجود آید.

۷- سالم بمانید

نکته مهمی که ما را به موضوع بعدی می رساند، سالم بودن است. هیچ چیز بدتر از آن نیست که کارمندی را مجبور به کار می کنید زمانی که او بیمار است و ممکن است هر کسی دیگری هم بیمار شود.

 در حالی که حتی نمی توانید در اثر بیماری سر خود را نگه دارید، این امری بسیار بعید به نظر می رسد که بخواهید کاری را به نحو احسن انجام دهید.

در افزایش انگیزه در محیط کار باید مطمئن باشید که سیاست هایی را که در جهت پیشبرد کارها ایجاد می کنید، نمی تواند برای مردم زمان هایی که نیازمند سالم بودن هستند را نگه دارد.

در مورد نحوه برخورد با زمان و مزایای پزشکی فکر کنید. رها کردن و نداشتن تعهد کاری، همچنین فقدان انگیزه شغلی در شرکت ها و موسسات سراسر جهان می تواند سالانه میلیاردها دلار ضرر مالی به بار آورد.

سیاست زمانی سخاوتمندانه ممکن است گران تمام شود اما در واقع صرفه جویی در شرکت می تواند، پول زیادی در بهره وری از دست رفته، همچنین خدمات پایین و مشارکت را به دنبال داشته باشد.

۸- تصویر بزرگی را ببینید و به اشتراک بگذارید

بخش بزرگی از درک هدف در پشت کار شما این است که چگونه آن را به تصویر بزرگ تری تبدیل کنید.

شما می توانید انگیزه بالایی را در محل کار خود ایجاد کنید تا اطمینان حاصل کنید که همکارانتان متوجه شوند که چگونه هر نوع از تلاش هایشان باعث می شوند تا اهداف بزرگتر سازمان را تحت تاثیر قرار دهند.

غالبا تکمیل کردن مسئولیت کاری یک حس موفقیت انگیزی به شمار می آید که به طور کلی انگیزه را افزایش می دهد. اما مشاهده این امر که چگونه کار در پیشرفت شرکت کمک چشمگیری است، می تواند این اثر را چند برابر کند.

۹- شفاف باشید

هر رابطه از جمله رابطه کاری بر اساس اعتماد ایجاد می شود. کوتاهی نکردن در مورد شفافیت کاری یکی از بهترین روش ها برای تشویق فضای اعتماد بین شما و همکارانتان است. همکارانی که به شما اعتماد می کنند، انگیزه بیشتری پیدا می کنند.

با این حال داشتن اعتماد تنها در مورد بحث شفاف سازی نمی باشد. همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود، که همگی با داشتن همان اطلاعات کار کنند.

چنین امری به خودی خود می تواند به کارکنان کمک قابل ملاحظه ای کند. سوزان هیتفیلد، کارشناس منابع انسانی، اظهار می نماید که چرا این نکته اهمیت زیادی دارد:

“شما می توانید با هر کدام از کارکنانی که کارشان را بدون هیچ چشم داشتی انجام می دهند به طور مسئولانه و موثر پذیری ارتباط برقرار کنید.”

افزایش کارایی۱۰- نظم و ترتیب راهی علمی برای افزایش انگیزه در محیط کار است

این اهداف را که بعدا دنبال می کنید دریابید تا انگیزه ای برای دستیابی به آن ها داشته باشید.

برای بسیاری از کارکنان درک این مطلب با شفافیت آغاز می شود و به وضوح به پایان می رسد. قابل ذکر است که بدون اثر شفافیت، قدرت تاثیر و انگیزشی از بین می رود.

باید اطمینان داشته باشید که تمام ماموریت های بسیار واضح و مختصر را می توانید انجام دهید که در وهله اول می تواند منجر به انگیزه شود.

زیرا تقریبا غیر ممکن است که انگیزه اصلی را به چیزهای که در مورد آن بی اطلاع هستید یا اشتباه می کنید، به وجود آورید.

۱۱- پیش بینی و به اشتراک گذاشتن نتایج مثبت

رسیدن به موفقیت هنگامی که آن را  در تصورات خود می گنجید، امری ساده تر به نظر می رسد. متخصصان انواع مختلفی از رشته ها شامل ورزش کاران، موسیقی دانان و مدیران اجرایی را برای بهبود انگیزه خود در نظر می گیرند.

خوشبختانه اگر هدفی روشن را مد نظر گرفته اید، باید بدانید نیمه راه را طی کرده اید.

سعی کنید به همکارانتان کمک کنید تا بدانید چه چیزی جهت دستیابی به این هدف وجود دارد.

هنگامی که کسی به سوی هدف یا نتیجه، پیشرفتی واقعی نصیبش می شود، این نوع پیشرفت او را به عنوان یک منبع انگیزه برای دیگران به اشتراک بگذارید.

۱۲- هدف را پیدا کنید

معمولا گفته می شود کارکنان از صدها سال قبل توسط کارهای هدفمند دارای انگیزه می شدند.

۱۳- انگیزه ها را شل کنید

داشتن استقلال یک انگیزه فوق العاده موثری است. در واقع کارکنان با ساماندهی بیشتر در مورد زمان و نیز چگونگی انجام کارهای خود، در حقیقت می توانند کارایی خود را بهبود بخشند و به ایجاد انگیزه کمک کنند.

در این جا رمز موفقیت این است که به کارکنان زمانی که انگیزه قوی تری دارند، آزادی عمل نیز در اجرای کار پروژه هایشان را داده اید

نه فقط زمانی که آن ها در محل کار هستند. کنترل دادن بیشتر کار خود به کارکنان کمک می کند تا یکی از بدترین دشمنان انگیزه در محل کار را از بین ببرید.

۱۴- احساس امنیت را فراهم کنید

برای افزایش انگیزه در محیط کار ما در مورد اضافه کردن دوربین های مداربسته به برخی مناطق مشترک صحبت نمی کنیم. بلکه درباره حس ارزشمندی از امنیت شخصی کارمندان صحبت می کنیم. مانند امنیتی که برای مثال آن ها هفته آینده هنوز هم جایی برای کار خواهند داشت.

نظریه روانشناسی نشان می دهد افراد قبل از این که بتوانند انگیزه شان را با تمام توان خود به دست آورند، یک سلسله مراتب نیازهای اساسی وجود دارند که لازم دارند.

معمولا امنیت تحت نیازهای فیزیولوژیکی مانند غذا و آب تامین می شود. هنگامی که کارکنان احساس امنیت می کنند، به احتمال زیاد انگیزه بیشتری برای رسیدن به آن ها پیدا می کنند. بعلاوه پتانسیل بیشتری را در خود توسعه می دهند.

۱۵- خودنمایی کردن قدرت

وضعیت هر فرد نه تنها گویای انگیزه شخصی او می باشد، بلکه براستی می تواند بر روی آن ها تاثیر بگذارد.

امی کودی توانسته است در این راستا در مورد آنچه را که زبان بدن می تواند به فرد بگوید و چگونگی تاثیرات آن روی خلق و خوی، کار و تعاملات شما با دیگران نیز مقالاتی را ارائه دهد.

در مورد وضعیت خودتان و موقعیت هایی را که در اطراف محل کار خود می بینید، اندکی بیندیشید. آن ها چه می گویند؟ در صورتی که احساس می کنید که آن ها می گویند مثبت نیستید، سعی کنید با موقعیت های مختلف دست به کار شوید و ببینید چگونه ایجاد انگیزه کلی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

۱۶- کارهای گروهی را تشویق کنید

کار گروهی یکی از انگیزه های درونی و راهی برای افزایش انگیزه در محیط کار است. با هم کار کردن، مشاهده کار سخت و آمدن در کنار همدیگر، احساس شگفت انگیزی را به وجود می آورد.

انگیزه سر کار

هنگامی که انگیزه شما در حال کم رنگ شدن است، هم گروهی شما در آن جا مستقر است تا بتواند گذشته شما را به قطعه بعدی یک کار بزرگ مبدل کند.

در مورد چگونگی سازماندهی محیط کاری خود فکر کنید:

آیا کار گروهی را تشویق می کنید یا این که تعاملات بین کارکنان را محدود می کنید؟ اگر شما کارکنان فرصت کار انسانی را ندارید، باید گفت که موقعیت های زیادی را از دست می دهید.

راه های بسیاری وجود دارد که می توانید آن ها  را بهبود ببخشد. یکی از آن ها به رسمیت شناختن روش همتا به همتا و پاداش است.

۱۷- ارائه پاداش های کوچک و استوار

پاداش دادن به کارکنان به منظور کار سخت آنان یک راه افزایش انگیزه در محیط کار و قانون انگیزشی است که تقریبا بدون قید و شرط است. با این حال راه های متعددی برای انجام این کار وجود دارند که برخی از آنان موثرتر از دیگر موارد هستند.

پاداش سالانه یک راه معمول است که بسیاری از کارفرمایان برای کار سخت خود، کارکنان را پاداش می دهند. متاسفانه اغلب آنان انگیزه ای را که طراحی می کنند، ارائه نمی دهند.

جایزه سالانه ای که ناامید کننده یا نا عادلانه در نظر گرفته می شود، حتی می تواند به انگیزه های آنان در محل کار آسیب برساند.

ارائه پاداش های کوچک تر و محکم تر یک راه عالی برای افزایش انگیزه در طول زمان است.

۱۸- مناظر را تغییر دهید

گاهی اوقات تغییرات کوچکی در چشم انداز می تواند تغییرات زیادی در انگیزه ایجاد کند. در صورتی که این امکان برایتان مقدور باشد می توانید از خود بپرسید که چگونه محیط زیست و گروه شما در انگیزه تاثیر می گذارد.

اگر به فرض منابعی از نور طبیعی وجود نداشته باشد، ممکن است ارزش داشته باشد که هر از چند گاه با همدیگر بیرون بروید.

گذراندن لحظاتی در محیط های مختلف می تواند، چشم انداز جدیدی را به وجود آورد و غالبا باعث افزایش قابل ملاحظه ای در انگیزه شود.

۱۹- تمرین کنید و ذهنیت خود را بالا ببرید

مصرف زمانی از روز خود را  که برای کم کردن و تمرکز ذهنیت  اختصاص می دهید، ممکن است به یک بهره وری تاثیر منفی شبیه باشد. اما در بسیاری از موارد خلاف آن درست است.

بسیاری از ما در مشاغلی کار می کنیم که در آن استرس موضوع مهمی است. اما همانطور که کارکنان نشریه تجارت هاروارد در مقاله

ذهنیت در عصر پیچیدگی توضیح می دهند. که:

استرس کارکردی از حوادث نیست بلکه عملکردی از دیدگاه شما از اتفاقات است

توجه و تمرکز در کار می تواند باعث افزایش بهره وری و انگیزه از طریق ارائه دیدگاهی باشد که ما باید آن را ببینیم.

۲۰- از آن لذت ببرید

هر شغلی در هر محل کاری شبیه به دیگر شغل ها نیست. مثلا به نظرتان یکی خوب است. دیگری خوب نیست. بهر حال شما به یک میز پینگ پنگ در دفتر کار خود نیازی ندارید تا جالب به نظر برسد.

 ولی می توانید بمنظور افزایش انگیزه در محیط کار در فعالیت های روزمره کمی سرگرمی پیدا کنید تا بر آن تمرکز داشته باشید و باعث شود در شرکت به خوبی کار کنید.

آموزش راه های افزایش انگیزه در محیط کار
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

زندگی سالم در دوره سالمندی

زندگی سالم در دوره سالمندی

دوران سالمندی زمان افت کیفیت زندگی نیست، سالمندی وقت ناامیدی و بی انگیزگی نیست بلکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *