تربیت فرزندشخصیت

نقش ترتیب تولد در شکل‌گیری شخصیت

آلفرد ادلر عنوان کرد ترتیب تولد و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بودن از خواهر و برادرها و قرار گرفتن در معرض نگرش‌های متفاوت والدین شرایط کودکی متفاوتی را به بار می‌آورند که به تعیین شخصیت کمک می‌کنند. او درباره چهار موقعیت و ترتیب تولد نوشت؛ فرزند اول، فرزند دوم، فرزند آخر و تک فرزند.

با ویکی روان همراه باشید.

ترتیب تولد

فرزند اول

فرزندان اول حداقل برای مدتی موقعیت بی‌همتا و حسادت برانگیزی دارند. معمولا والدین از تولد فرزند اول خوشحالند و وقت و توجه زیادی را صرف این بچه تازه می‌کنند. معمولا فرزندان اول مورد توجه فوری و تقسیم نشده والدین خود قرار می‌گیرند در نتیجه این کودکان تا زمانی که فرزند دوم پدیدار شود وجود شاد و امنی دارند.

ناگهان فرزندان اول، دیگر کانون توجه نیستند. مورد محبت و مراقبت والدین قرار نمی‌گیرند و به عبارتی برکنار می‌شوند محبتی که فرزندان اول هنگام سلطه خود می‌دیدند اکنون باید تقسیم شود. والدین باید سعی کنند زمانی که یک فرزند دارند به اندازه کافی به او محبت کنند تا زمانی که فرزند دوم متولد شود مجبور نشود از توجه به او کم کنند و به دیگری توجه نشان دهند. (فرزند اول ممکن است احساس ناامنی و خصومت کند، سلطه‌گر و محافظه‌کار باشد و به حفظ نظم و قدرت علاقه‌مند شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

فرزند دوم

فرزندان دوم از همان ابتدا خواهر یا برادر بزرگ‌تر را به عنوان پیشتاز دارند. فرزند دوم همیشه سرمشقی را از رفتار فرزند بزرگ‌تر به عنوان الگوی تهدید یا منبع رقابت در اختیار دارند. امکان دارد نتایج نه‌چندان مفیدی از رابطه بین فرزندان اول و دوم حاصل شود برای مثال اگر فرزند اول در ورزش‌ها و کسب علم و دانش موفق باشد احتمال دارد فرزند دوم احساس کند هرگز نمی‌تواند از فرزند اول جلو بیفتد و شاید دست از تلاش بردارد. در این مورد رقابت‌جویی بخشی از سبک زندگی فرزند دوم نخواهد شد و ممکن است تنبل شود و در جنبه‌های متعدد زندگی پایین‌تر از سطح توانایی‌های خود عمل کند.

ادلر معتقد بود فرزند دوم از فرزند اول سازگاری بهتری دارد.

ترتیب تولد

فرزند آخر

فرزندان آخر معمولا در بزرگسالی دست به هر کاری بزنند موفقیت زیادی در آنها کسب می‌کنند البته بر عکس آن نیز می‌تواند رخ دهد و آن وقتی است که فرزندان آخر بیش از حد نازپرورده باشند و به این باور برسند که نیاز ندارند خودشان چیزی را یاد بگیرند و در بزرگسالی درماندگی و وابستگی خود را حفظ می‌کنند.

فرزندان آخر تنبل یا مسئولیت‌پذیر خواهند بود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
مریم اصولی مریم اصولی
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

تک فرزند

تک فرزندان که زمان بیشتری را ازکودکانی که خواهر و برادر دارند با والدین خود می‌گذرانند اغلب زود پخته می‌شوند و رفتارها و نگرش‌های بزرگسالان را نشان می‌دهند. البته این کودکان وقتی که متوجه می‌شوند در زمینه‌های زندگی خارج از خانواده مانند مدرسه کانون توجه نیستند دچار مشکلاتی می‌شوند. ادلر اعتقاد نداشت که کودک صرفا بر اساس جایگاهی که در خانواده دارد شخصیت خاصی را کسب می‌کند بلکه منظور ادلر این بود که در نتیجه تربیت تولد، همراه با ارتباطات اجتماعی اولیه، سبک زندگی خاصی شکل می‌گیرد.

نکته: توجه به تک تک فرزندان برای کاهش رقابت مهم است زیرا زمانی که بین فرزندان ناخواسته تفاوت بگذاریم حس حسادت بین آنها بوجود می‌آید و وقتی که رقابت به حسادت تبدیل شود مشکلات روحی آغاز خواهد شد.

پیامبر(ص) فرمود: «خداوند متعال دوست دارد که میان فرزندان خود حتی در بوسیدن آنها به عدالت رفتارکنید.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا