خانم ها بخوانندپزشکی

آشنایی با تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان

در حال حاضر ۲۶ میلیون آمریکایی که ۱۱ درصد آنها را جوانان تشکیل میدهند، مبتلا به بیماری دیابت هستند. بیماری دیابت ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها، مثل بیماریهای قلبی، سکته و بیماریهای کلیوی را بالا میبرد. دیابت دو نوع دارد، در دیابت نوع اول افراد باید به صورت روزانه انسولین تزریق کنند، که تنها ۵ درصد افراد به این نوع دیابت مبتلا هستند. اما ۹۵ درصد افراد به دیابت نوع دوم مبتلا هستند که به صورت روزانه دارو مصرف میکنند و یکی از خصوصیات بارز ظاهری آنها اضافه وزن و چاقی است. بالا رفتن میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت باعث بروز مشکلات جنسی میشود. در ادامه به تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان می‌پردازیم.

با سایت روانشناسیویکی روان همراه باشید.

تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان

– دیابت بر روی میل جنسی تاثیر میگذارد. در هر دو جنس زن و مرد تحریک جنسی باعث گشاد شدن عروق خونی در دستگاه تناسلی و برانگیختگی جنسی میشود.

اما بیماری دیابت باعث اختلال در سیستم اعصاب مرکزی میشود و از گشاد شدن عروق خونی در دستگاه تناسلی جلوگیری میکند، در نتیجه این امر باعث ایجاد اختلال در میل و برانگیختگی جنسی در افراد مبتلا میشود.

– یک تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان خشکی واژن است، رگهای خونی واژن که بر اثر تحریک جنسی، باعث گشاد شدن واژن میشود به صورت خودگار ترشحاتی را در دیواره واژن به وجود می آورند، که به این امر لوبریکنت طبیعی گفته میشود.

لوبریکنت طبیعی باعث آمادگی واژن برای دخول و عمل جنسی میشود. اما در بیماران دیابت این فرآیند به کندی اتفاق می افتد و یا دچار اختلال میشود، این مسئله خود باعث خشکی واژن در خانمها میشود.

– در واقع خشکی واژن، باعث ایجاد درد و ناخوشایند بودن مقاربت و نداشتن میل جنسی باعث نداشتن میل به مقاربت و اختلال در برانگیختگی جنسی در خانمها میشود. این دلایل باعث اختلال در رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی در خانمها میشود.

– بر طبق یافته های مخققان ایرانی به روی ۱۵۰ بیمار دیابتی نوع دوم، ۷۹ درصد خانمها دارای مشکلات جنسی بودند.

طبق گزارشات، خانم ها، ۵۰ درصد مشکلات مربوط به میل جنسی ، ۴۷ درصد ناتوانی در برانگیختگی ، ۵۰ درصد خشکی واژن، ۴۲ درصد اختلال ارگاسم دارند.

تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان

راه های حفظ عملکرد جنسی با وجود دیابت

– راه حل اصلی برای مدیریت و حفظ عملکرد جنسی در بیماران دیابت، کنترل قند خون در حالت نرمال میباشد. برای بیماران نوع اول، تزریق انسولین به صورت مداوم با توجه به رژیم و ورزش بسیار موثر است. این کار باید زیر نظر دکتر غدد و متخصص دیابت انجام شود.

– برای نوع دوم، بهترین راه، کنترل وزن و کاهش وزن، انجام تمرینات ورزشی به صورت روزانه، رژیم غذایی کم کالری و کم چربی می باشد. مصرف میوه و سبزیجات به صورت روزانه، کاهش مصرف گوشت، پنیرهای چرب، خامه، بستنی و کیک، پیاده روی روزانه ۱ ساعت، دوچرخه سواری و شرکت در کلاسهای رقص بسیار مفید است.

نتیجه تحقیقات اخیر در مورد تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان به روی نوع دوم دیابت، نشان داده است که، ورزش کردن روزانه، کاهش وزن و رژیم غذایی مدیترانه ای تاثیر بسزایی در برگشتن میل جنسی و بر انگیختگی جنسی در مردها و زن ها داشته است.

– نتیجه برخی از تحقیقات نشان داده است که ترک عاداتی نظیر مصرف دخانیات در بیماران دیابتی، باعث بهبود میل جنسی میشود.

– با توجه به تحقیقات یک محقق ایتالیایی به روی ۳۲ زن مبتلا به دیابت نوع اول، مصرف قرص ویاگرا برای هشت هفته، باعث بالا رفتن حس بر انگیختگی ، رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) و احساس رضایت از مقاربت در آنها شده است.

در آخر، در برخی مردان، مشکلات نعوظ اولین نشانه بیماری دیابت است. اگر احساس کردید به مشکلاتی مربوط به میل جنسی و مقاربت برخورده اید و دلیل دیگری برای آن پیدا نمی کنید، به خصوص اگر اضافه وزن ناگهانی پیدا کرده اید، حتما با یک متخصص دیابت مشورت کنید.

فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا