خانه / روانشناسی فردی / موفقیت تحصیلی / ۱۵ راه کسب موفقیت تحصیلی
راه کسب موفقیت تحصیلی

۱۵ راه کسب موفقیت تحصیلی

موضوع کسب موفقیت تحصیلی حتی برای آماده ترین و دقیق ترین دانشجویان نیز دانشگاه می تواند اندکی چالش برانگیز باشد. در ادامه چند پیشنهاد تایید شده را برای کسب موفقیت تحصیلی در کلاس درس از نظر تحصیلی، اجتماعی و حرفه ای به شما معرفی می کنیم.

آشنایی با راه های کسب موفقیت تحصیلی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

همواره در کلاس حضور داشته باشید

اساتید به تعداد دفعات حضور دانشجویان در کلاس درس اهمیت زیادی می دهند.

این ها همان اساتیدی هستند که دانش خود را در اختیار شما می گذارند بنا براین نمی توانید انتظار داشته باشید در صورتی که به ندرت در کلاس درس حضور پیدا می کنید آن ها شما را مورد تایید خود قرار دهند.

یکی از نکات بسیار مهمی که برای کسب موفقیت تحصیلی باید در دانشگاه به آن توجه داشت افزایش میزان فعالیت در کلاس و کار کردن بر روی توانایی های برقراری ارتباط می باشد.

از منابع موجود در دانشگاه بهره ببرید

بیشتر دانشجویان از منابع فراوان موجود در دانشگاه چشم پوشی می کنند و تمامی نیم سال تحصیلی خود را تنها با حضور در کلاس ها آن هم به صورت کم و بیش سپری می کنند.

در کتابخانه، مراکز مهارت های نوشتاری، لابراتورهای کامپیوتر و مراکز فنی و حرفه ای دانشگاه به صورت رایگان ثبت نام و به طور مداوم در آن ها شرکت کنید.

حتما بخوانید: آشنایی با مشاوره تحصیلی

بمنظور کسب موفقیت تحصیلی مرتبا با یک مشاور تحصیلی دیدار کنید

ملاقات کردن با یک مشاور تحصیلی و دنبال کردن نظرات او در رابطه با این که چه کلاس هایی را در هر نیم سال برداریم و چگونه به اهداف تحصیلی خود دست یابیم را به یک عادت تبدیل کنید.

تا جایی که امکان دارد هرچه سریع تر در کلاس ها شرکت کنید زیرا امکان دارد بلافاصله پر شوند و در نتیجه مجبور شوید تا قبل از فارغ التحصیل شدن کلاس های زیادی را بردارید.

مشاور می تواند بهترین منابع آموزشی را به شما معرفی کند، شما را از فرجه های مهم، رویدادها و مراکز آموزشی تازه تاسیس آگاه سازد و با اصول و قوانین دانشگاه آشنا کند.

حضور در کلاس درس

با سایر دانشجویان ارتباط داشته باشید

یک اکانت دانشجویی بسازید و همواره آن را چک کنید. این اکانت منبع اصلی اطلاعات مهمی است که می توانید دریافت کنید.

اگر به دنبال کسب موفقیت تحصیلی هستند باید به راهنمای دانشجویی موجود در وب سایت دانشگاه توجه کنید و همواره ازآن  برای مطمئن شدن از این که هیچ رویدادی را از دست نداده اید بازدید کنید.

تاریخ ها، فرجه ها و اطلاعات مهم همواره در آن جا پست می شوند. با سایر دانشجویان در هر کاری ارتباط برقرار کنید شماره تلفن های خود را با یکدیگر رد و بدل کنید.

بدین طریق می توانید به گروه هایی که در فضای مجازی در رابطه با مطالب درسی ساخته می شوند بپیوندید، از اطلاعات سایر دانشجویان بهره ببرید و در صورتی که یک کلاس را بنا به دلایلی از دست داده باشید از مطالب گفته شده در کلاس مطلع شوید.

متعادل باشید

درصورتی که چند کلاس را از دست داده باشید ممکن است از درس های خود عقب بیفتید.

با صرف کردن زمان خود برای جبران کلاس ها به شیوه ای قابل تحمل بیشترین بهره را خواهید برد.

هنگامی که برای یک هفته خود برنامه ریزی می کنید مطمئن شوید که هر روز زمان کافی را به درس خواندن، برقراری ارتباط با سایر دانشجویان و شرکت در جلسات جبرانی اختصاص داده اید همچنین باید زمانی را برای استراحت دادن به مغز خود در نظر بگیرید.

برای دستیابی به اهداف معقول برنامه ریزی کنید

سعی کنید در هر نیم سال برای اهدافی که رسیدن به آن ها امکان پذیر است و سنجش پذیر هستند برنامه ریزی کنید.

بدین طریق همچنان فعال می مانید و پیشرفت هایی که تاکنون به آن ها دست یافته اید مشهود خواهند بود همچنین می توانید خود را ترغیب کنید تا به اهداف مد نظر خود برسید.

حتما بخوانید: رسیدن به موفقیت با الگو برداری از افراد موفق

یک راه کسب موفقیت تحصیلی این است که فکر خود را با اهداف بلند مدت مشغول نکنید اما برای آینده برنامه ریزی کنید و به این که می خواهید در آینده از شخصی و حرفه ای به چه جایگاهی برسید فکر کنید.

نظم و ترتیب داشته باشید

با شروع نیم سال از برنامه ای که شامل تاریخ، شماره بندی کلاس ها، وظایف و قواعدی که باید در کلاس درس انجام و رعایت شوند همچنین اطلاعات تماس با اساتید و ساعات اداری دانشگاه می باشد پیروی کنید.

این برنامه را در کامپیوتر یا تلفن همراه خود ذخیره کنید و تکالیف خود را طبق آن انجام دهید.

ثابت قدم باشید تا در کسب موفقیت تحصیلی موفق باشید

شما به راحتی می توانید از خواندن دروس خود تا لحظه آخر تنها به این دلیل که ضرورتی برای خواندن آن ها در حال حاضر وجود ندارد اجتناب کنید اما درس خواندن در شب قبل از امتحان باعث آشفتگی ذهن شما می شود.

درس خواندن به طور مرتب را برای خود به یک قاعده تبدیل کنید بدین طریق از حجم مطالبی که باید برای امتحان بخوانید و استرس شما کاسته می شود همچنین می توانید در شب قبل از امتحان یک خواب راحت و کافی داشته باشید.

یادداشت برداری کرده و آن ها را مرور کنید

یادداشت هایی که در کلاس برمی دارید نباید در کشوی میز خاک بخورند. یادداشت برداری یکی از کارهای بسیار مفیدی است که با مرور آن ها می توانید از شیوه آموزشی هر استاد و در نتیجه نوع مطالب امتحانات آن ها آگاه شوید.

مرور کردن یادداشت ها از دیگر راههای کسب موفقیت تحصیلی است و به شما کمک می کند که بدون نیاز به تحقیق و بررسی زیاد ۸۰ درصد از مطالب ذکر شده در کلاس را به یاد بیاورید.

بر روی مهارت های حل مسئله کار کنید

دروسی مانند ریاضی، شیمی  و آمار ملزم یادگیری مهارت های تحلیلی هستند بنا براین مطمئن شوید که در خانه زمان کافی را صرف کار کردن بر روی مسائل می کنید.

هنگامی که برای حل یک مسئله دچار مشکل می شوید بلافاصله به دنبال کمک باشید تا مطمئن شوید که درک کرده اید مسئله چه چیزی از شما خواسته است.

نت برداری در کلاس درس

مدت زمان مطالعه خود را کارآمدتر کنید

ثبات داشتن یا پایداری یکی از نکات اصلی در پیشرفت شیوه معمول درس خواندن می باشد که باعث می شود در طول سال نتایج خوبی را کسب کنید.

اصل رایجی برای کسب موفقیت تحصیلی در دانشگاه که وجود دارد این است که باید دو ساعت از زمان مطالعه خود را به هر یک ساعتی که در کلاس صرف درک مفاهیم کرده اید اختصاص دهید. این کار به شما کمک می کند در ساختار و ضوابط زندگی خود پیشرفت چشمگیری ایجاد کنید.

مقاله مشابه: راه های کاهش اضطراب امتحان

تکنیک های درس خواندن خود را بهینه سازی کنید

حتی دانش آموزان موفق نیز هنگامی که وارد دانشگاه می شوند نیاز دارند که شیوه مطالعه خود را برای کسب موفقیت تحصیلی در دانشگاه اصلاح کنند.

احتمالا می خواهید یک روش خاص را پیدا کنید که کمک رسان شما باشد اما باید رویکردی را در پیش بگیرید که با بهره گیری از آن یک برنامه روزمره مفید را برای خود تنظیم کنید.

به گروه های درسی بپیوندید زیرا کار کردن با سایر همکلاسی ها باعث می شود انگیزه بیشتری را برای درس خواندن پیدا کنید.

برخی دانشگاه ها یا مدارس کلاس هایی را برگزار می کنند که به شما کمک می کنند روش مناسب یادگیری خود را کشف کنید و یک عادت مطالعه ثابت را برای خود ایجاد کنید. با مشاور تحصیلی خود در این خصوص صحبت کنید.

به خودتان پاداش دهید

انگیزه یکی از قوی ترین عوامل در ایجاد تغییرات مثبت و به دست آوردن موفقیت تحصیلی به شمار می آید. مطمئن شوید که از این عامل بیشترین بهره را می برید.

به هر هدفی که برای خود در نظر گرفته اید خواه کوچک یا بزرگ باید به گونه ای دست یابید که برای آن برنامه ریزی کرده اید. انگیزه یکی از ایده آل هایی است که باعث می شود بر روی اهداف خود تمرکز و برای دستیابی به آن ها تلاش کنید.

مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید

نوشتن یکی از مهمترین پروسه های مدرسه یا دانشگاه به شمار می آید و شما باید با کار کردن بر روی این مهارت به آن بهبود ببخشید.

ثبت نام کردن در یک کلاس مقدماتی انشا برای هر دانش آموز یک ایده فوق العاده است بخصوص برای دانش آموزانی که در بیان کردن خود از طریق نوشتن مشکل دارند.

مهارت هایی که یاد می گیرید به شما کمک می کنند عملکرد خوبی در کلاس داشته باشید. مهارت بالا در نوشتن هم از نظر حرفه ای و هم از نظر تحصلی کارآمد است.بیشتر مدارس از مراکز آموزشی نوشتاری که به بهبود این مهارت کمک می کنند برخوردار هستند.

مدیریت کردن پول را یاد بگیرید

مدیریت کردن پول می تواند چالش برانگیز باشد اما در صورتی که آن را در اوایل دانشگاه یاد بگیرید در واقع مهارتی را یاد گرفته اید که به شما در تمامی جنبه های زندگی کمک می کند.

یاد بگیرید که برای هر کاری اعم از خرید کتاب، خوراکی، پرداخت صورت حساب و تفریح مبلغی را در نظر گرفته و طبق آن خرج کنید.

در مدرسه یا دانشگاه مهارت های فراوانی می آموزید هر چند که امکان دارد این مهارت ها در نمره هایی که می گیرید بی تاثیر باشند.

مادامی که توصیه های ذکر شده در این مقاله را دنبال کنید کسب موفقیت تحصیلی سخن نیست. به یاد داشته باشید که اساتید و دوستان می توانند کمک رسان شما باشند اما در نهایت این دانش خودتان است که سنجیده می شود.

۱۵ راه کسب موفقیت تحصیلی
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

نگاه های مرد عاشق

نگاه های مرد عاشق چگونه است؟

هر کسی نگاه مخصوص به خود را دارد، نگاه های مرد عاشق هم با یک مرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *