خانه / تحصیلی و کنکور / آشنایی با مشاوره تحصیلی
مشاوره تحصیلی

آشنایی با مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی یا مشاوره مدرسه یکی از مهم ترین بخش های همه ی موسسات اموزشی در تمامی کشورها می باشد. در مشاوره تحصیلی دانش آموزان، دوستان شان، خانواده هایشان و حتی خود کارکنان مدرسه نیز می توانند مشکلات و تجربه های منفی زندگی شان را مطرح و برطرف کنند. حتی افرادی که مشکل خاصی ندارند هم می توانند با مشورت کردن با مشاور مدرسه، وضعیت بهتری پیدا کنند و به آرامش برسند. پس اگر می خواهید در مورد این سیستم مهم آموزشی بیشتر بدانید، با ما همراه شوید تا تعریف واقعی مشاوره تحصیلی را در مفهوم امروزی اش توضیح دهیم.

با ویکی روان برای آشنایی بیشتر با مشاوره تحصیلی همراه باشید.

مبانی مشاوره تحصیلی

بسیار واضح است که مدرسه، محل رشد تحصیلی و حتی گاهی پرورش انسان با درد های زندگی است. در مدارس راهنمایی و دبیرستان، دانش آموزان مبانی اثرات متقابل و همکاری، اجتماعی شدن، حل مشکلات و مسائل، و بسیاری چیز های دیگر را یاد می گیرند. در دبیرستان این محک های رشد کاملا بسط پیدا می کنند، اما اغلب ویژگی های مشابه را حفظ می کنند. در نهایت فردی که در حال رفتن به دانشگاه است، نیز در حال پیش رفتن به سمت یک سری مشکلات و چالش های بزرگ تری می باشند. اینجاست که مشاوره تحصیلی وارد کار می شود.

در هر مرحله از تحصیل، محصلان تقریبا در سرتاسر آمریکا به مشاوران تحصیلی در خود مدرسه دسترسی کامل دارند. در این منطقه ی مرکزی، دانش آموزان می توانند همه ی مشکلات و مسائل تجارب شان را با مشاوران در میان بگذارند. در این شرایط ، مشاور از روش های کنش گرایانه ای استفاده می کنند تا مسائل مربوط به مدرسه و مشکلات شخصی خود دانش آموز را حل کنند. هدف اصلی از این اقدامات، ارائه ی خدمات و مشاوره سالم به دانش آموزان است؛ زیرا راهی که طی کرده اند دارای چالش های بسیاری بوده است تا به این مرحله از آموزش رسیده اند.

عناصر ویژه تمرینات مشاوره ی روزانه

اکنون بیایید نگاهی به کارها و اعمالی بیاندازیم که یک متخصص مشاوره تحصیلی از آن ها استفاده می کند. برخی از وظایف و کار های یک مشاوره مدرسه ی اجرایی برای بهبود یادگیری دانش آموزان و بهبود تجارب منفی شان، بصورت عملی هستند – که در این روش ها ضبط صدا بسیار اهمیت دارد. با این حال، بخش عمده ای از کار آن ها، مربوط به صحبت کردن و انجام فعالیت هایی با دانش آموزان، کارکنان مدرسه و خانواده های محصلان است.

حتما بخوانید: آرامش دانش آموزان در پی آرامش معلمان

این اعمال صحبت کردن و مشاوره دقیقا به معنی ارائه ی خدمات و توصیه هایی به آن ها می باشد. جلسات مشاوره تحصیلی ممکن است به صورت حضوری در مدرسه، تلفنی، نامه نگاری و دیگر ابزار ارتباطی برگزار شوند.

مسائل و مشکلات قابل طرح دانش آموزان در جلسات مشاوره تحصیلی

با این که کمک و حمایت از محصلان در مورد مشکلات شخص و تجارب و مسائل مربوط به مدرسه اتفاق می افتد، اما مشاوران تحصیلی وظیفه دارند تا به هر یک از دیگر مشکلات دانش آموزان نیز کمک کنند تا برطرف شوند. مشاور باید به مشکلات موجود در خانه گرفته تا مدرسه و نگرانی های مربوط به تحصیل و آموزش و غیره کمک کند.

یک مشاور متخصص باید نسبت به هر موضوعی حساس باشد و آن ها را بررسی کند

لیستی از موضوعات رایج و روزمره ای که افراد و محصلان معمولا با آن ها سر و کار دارند و مشاور باید آن ها را برطرف کند شامل:

  • قلدری ، پرخاشگری و تجاوز، مشاجره
  • مسائل و مشکلات مربوط به رشد و بلوغ
  • مشکلات خانوادگی، سو استفاده و نادیده گرفتن
  • دخالت های مثبت خانوادگی
  • درگیری مربی و دیگر کارکنان مدرسه با دانش آموزان
  • مسائل مربوط به حمل و نقل و محل عبور و مرور
  • نگرانی در مورد نمره، درس و دیگر مشکلات کلاسی
  • مواجه شدن با استرس های معمول مدرسه و کلاس
  • مشاوره در مورد انتخابات آموزشی آینده مانند انتخاب رشته تحصیلی
  • و غیره….

چطور مشاوره تحصیلی شویم؟

مانند بسیاری از زمینه های کاری، ما می توانیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به دفتر آمار کارگران و متخصصانی که در ان کار می کنند، سری بزنیم. بر اساس آمار این دفتر، مشاوران مدرسه حدودا ۸ درصد در حال افزایش هستند؛ زیرا ما همیشه در مدرسه به آن ها نیازمند هستیم. بعلاوه، برای این که مشاور مدرسه شوید، باید مدرک ارشد رشته مرتبط و همچنین گواهی نامه مخصوصی باشید.

راه رسیدن به یک آموزش خوب، آزمون و خطا و تجربه ی بسیار زیاد است. این دقیقا همان جایی است که اهمیت مشاور مدرسه مشخص می شود. این مسئله باعث می شود برخی از مبانی اصلی این رشته مهم واقع شوند.

آشنایی با مشاوره تحصیلی
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *