اورفنادرین

اورفنادرین Orphenadrine

اورفنادرین یک داروی آنتی کولینرژیک است که برای درمان بیماری پارکینسون استعمال می‌گردد. اگرچه برای درمان پارکینسون از داروهای دیگر کم‌اثرتر است، اما عوارض جانبی کمتری دارد. مخصوصاً برای برطرف کردن خشکی یا سفتی ماهیچه‌ها که در بیماری پارکینسون ایجاد می‌شود مفید است.

با بخش داروهای روانپزشکی در ویکی روان همراه باشید.

گفتنی است این دارو برای اصلاح کندی حرکات که عموماً مبتلایان به این بیماری دچار می‌شوند، چندان سودمند نیست. اورفنادرین مخصوصاً دارای خاصیت شل‌کنندگی عضلانی است. این خاصیت با مسدودکردن مسیرهای عصبی که مسبب سفتی و گرفتگی ماهیچه‌ها هستند، به وجود می‌آید. برای برطرف کردن گرفتگی عضلانی ناشی از جراحت عضلانی، افتادگی دیسک و جای زخم‌ تجویز می‌شود.

عوارض جانبی اورفنادرین

عوارض جانبی رایج عبارتند از خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، ناراحتی معده یا استفراغ، یبوست، احتباس ادرار، تاری دید و سردرد. برخی از عوارض جانبی می‌تواند جدی باشد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم، گیجی، توهمات، بثورات پوستی.

احتیاطات در مصرف اورفنادرین

  • اورفنادرین ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید شود. اگر شما این دارو را با داروهای خاصی مصرف کنید ممکن است این عوارض بدتر شود.
  • با احتیاط از اورفنادرین استفاده کنید و تا زمانی که بدانید چگونه به آن واکنش نشان می‌دهید، کارهایی که احتیاج به تمرکز دارد را انجام ندهید.
  • در صورتی که سرگیجه رخ دهد، بخصوص در صبح، به آرامی ‌بلند شوید و بنشینید.
  • از مصرف بیش از دوز توصیه شده اجتناب کنید.
  • این دارو برای استفاده در کودکان توصیه نمی‌شود.
  • در زمان حاملگی و شیردهی با پزشک معالج مشورت کنید.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

تاثیر تشویق بر کودکان چیست؟ (آموزش تشویق کردن)

تاثیر تشویق بر کودکان آنقدر هست که می توان آن را یکی از پایه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *