هوش احساسی

چگونه با کمک هوش احساسی ارتباط موفق‌تری با دیگران داشته باشیم؟

توانایی درک کردن، مدیریت کردن و ابراز موثر احساسات خود و همچنین ارتباط موفق با دیگران با بهره‌گیری از هوش احساسی امکان‌پذیر می‌شود.

روش استفاده از هوش احساسی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید

برای حفظ و تقویت روابط‌مان، هوش احساسی از  اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هوش احساسی بر خلاف ضریب هوشی قابل تقویت است و با میل به یادگیری و رشد تقویت می‌شود.

برخلاف ضریب هوشی که با گذشت زمان در طول زندگی فرد تغییری نمی‌کند، هوش احساسی می‌تواند رشد کرده و با میل ما به یادگیری و رشد، تقویت شود.

شما با بهره‌گیری از نکات زیر می‌توانید سطح هوش احساسی خود را بالا ببرید:

توانایی کاهش احساسات منفی با استفاده از هوش احساسی

شما باید به سطحی برسید که توانایی کنترل و مدیریت احساسات منفی خودتان را داشته باشید، چون این احساسات منفی بر قضاوت شما تاثیر می‌گذارند. باید همواره بکوشید که شخصی‌سازی‌های منفی را کاهش دهید.

مورد دیگر اینکه ترس از طرد شدن را تا سطح قابل توجهی در خودتان کنترل کرده و کاهش دهید. هر وقت دچار این ترس شدید سعی کنید تا به سرعت بتوانید جایگزینی قوی برای پیش بردتان داشته باشد.

توانایی حفظ آرامش و کنترل استرس

بیشتر ما حدی از استرس را در زندگی‌مان تجربه می‌کنیم. اینکه چطور با موقعیت‌های استرس‌ زا کنار بیایید، قاطع یا منفعل بودن شما را مشخص می‌کند. وقتی تحت فشار هستید، مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که آرامش‌تان را حفظ کنید.

توانایی قاطع بودن و ابراز احساسات دشوار در صورت لزوم

مواقعی در زندگی همه ما وجود دارد که خیلی مهم است. مرزهای‌مان را درست مشخص کنیم تا بقیه بفهمند کجا ایستاده‌ایم. این شامل تمرین حق‌مان برای مخالفت کردن، «نه» گفتن بدون عذاب‌ وجدان، مشخص کردن اولویت‌های‌مان، محافظت از خودمان در برابر خشونت می‌شود.

هوش احساسی
هوش احساسی

توانایی فعال بودن به جای انفعالی بودن در مواجهه با افراد سرسخت

برای هر یک از ما پیش آمده که با آدم‌های غیرمنطقی در زندگی‌مان روبه‌رو ‌شویم. خیلی وقت‌ها در خانه یا محل‌کار درگیر یک آدم سرسخت می‌شویم. باید نگذاریم که آن فرد بر ما تاثیر بگذارد و به نوعی روزمان را خراب کند آسان است. سعی کنید در این گونه موارد بر احساسات خود غلبه کرده و آرام باشید تا از پیچیده شدن اوضاع جلوگیری کنید.

توانایی بلند شدن بعد از روزهای سخت ازمزایای هوش احساسی میباشد

همه ما می‌دانیم که زندگی همیشه ‌آسان نیست. باید خودمان را تا سطحی ارتقاء دهیم که در برابر چالش‌های زندگی بتوانیم بازخورد و رفتار مناسبی از خود نشان دهیم. باید بتوانید با رویکردی درست با آن موقعیت برخورد کنید.

توانایی ابراز احساسات صمیمانه در روابط نزدیک

برای حفظ ارتباطات نزدیک باید از توانایی ابراز احساسات و عواطف عاشقانه برخوردار باشید و  بتوانید خیلی راحت احساسات خود را با فرد مقابل به اشتراک بگذارید.

هوش احساسی تاثیر فوق العاده ای بر سبک و کیفیت زندگی شما خواهد داشت پس آن را تقویت کنید.

در صورت نیاز میتوانید برای مشاوره روانشناسی در سایت ویکی روان به بخش مشاوره روانشناسی آنلاین مراجعه نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

مشکل طلاق چیست؟

مهم ترین مشکلات طلاق چیست؟ (۱۵ مشکل جدایی)

مشکلات طلاق می تواند شما را از مسیر اصلی زندگی خارج کند یا حتی باعث …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *