فوبياى تاريكى در كودک

بررسی موضوع فوبیاى تاریکى در کودک

ترس یک امر عادى است که انسان در هنگام مواجه با یک حس ناخوشایند آن را تجربه مى کند. زمانى که ترس بیمار گونه شود از یک امر عادى خارج مى گردد و فرد به فوبیا مبتلا مى شود. یکی از این موارد فوبیاى تاریکى در کودک است.

با ویکی روان همراه باشید.

عموماً بسیارى از کودکان مدتى از فوبیاى تاریکى در کودک رنج برده اند. این کودکان همواره از تاریکى اضطراب و دلهره دارند و مى خواهند که از آن فرار کنند.

برای مقابله با فوبیاى تاریکى در کودک والدین و اعضاى خانواده مى توانند به آنان احساس آرامش و امنیت ببخشند. سپس به بررسى علت آن بپردازنند تا درصدد از بین بردن آن برآیند. اگر در همان دوران کودکى فوبیاى تاریکى در کودک از بین نرود، تا اوایل دوران نوجوانى با کودک همراه خواهد بود.

کودکان در مرحله ى رشد تصور خیالى فعال دارند و به راحتى براى خود لولو خور خوره و یا هیولا و یا شخصیت هاى دیگرى مى سازنند. در این مرحله به هیچ وجه با فرزندان خود رفتارهای سمی نداشته باشید.

والدین و اعضاى خانواده مى توانند نقش بسیار موثرى در کاهش فوبیاى تاریکى در کودک (ترس) داشته باشند.

راهکارهای مقابله با فوبیاى تاریکى در کودک

شناختن علت اصلى ترس

گاهى کودک آنقدر ترسیده است که قادر به بیان ترس خود نیست. والدین باید نسبت به رفتارهاى آنان توجه داشته باشند و تمامى تغییرات محیطى توجه داشته باشند. تا بهتر بتوانند علت این فوبیاى تاریکى در کودک را بررسى کنند.

گاهى هم مى توان از او خواست که ترسش را نقاشى کند و شما با توجه به نقاشى مى توانید تا حدى علت را جویا شوید.

رنگ هاى تیره دلیل بر اضطراب است. خط خطى ها براى این است که ترس را پنهان کنند.

سپس بعد از اتمام نقاشى بگذارید کمى آرامش بیابد و سپس با سوالاتى از او بخواهید که عامل ترسش را به زبان بیاورد.

استفاده از چراغ هاى رنگین یا چراغ قوه

مى توانید در اتاق او در هنگام خواب به جاى استفاده از چراغ اصلى اتاق، از چراغ هاى کوچک رنگى استفاده کنید و یا با چراغ قوه اتاق را ببیند. و در همان هنگام براى او داستان هایى را که دوست مى دارد، تعریف کنید. این یکی از روش های مناسب برای غلبه بر فوبیاى تاریکى در کودک است.

خاموش کردن چراغ

در حین تعریف داستان، چراغ را خاموش نمایید و به سپس به داستان خود ادامه دهید. اگر کودک اعتراض کرد با صبورى مجددا چراغ را روشن نمایید و براى مدتى در کنارش بمانید تا آرام شود.

توجه: این راهکارها براى یک شب نمى باشد و باید کم کم به مرور زمان انجام داد. در غیر این صورت نتیجه بدست نمى آید بلکه باعث وحشت بیشتر او مى گردد. برای غلبه بر فوبیاى تاریکى در کودک میبایست صبور میباشید و در تمامی مراحل در کنار فرزند خود باقی بمانید تا حمایت شما را احساس کرده و به آن تکیه کند.

 

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *