روانشناسیخانم ها بخوانند

آنچه باید زنان از مغز مردها بدانند

اکثر باورهای متداول در مورد مغز مردها براساس تحقیقات انجام گرفته روی مردهای سن ۱۹ تا ۲۲ سال است، کسانی که هنوز تحصیلات دانشگاهی‌شان را هم به پایان نرسانده‌اند و در این تحقیقات برای درآوردن خرج روزمره و دانشگاه‌شان شرکت می‌کنند.

ولی مغز مردها در طول عمرشان تغییرات زیادی می‌کند. اینجا درمورد باورهای نادرست متداول صحبت می‌کنیم.

آنوقت خواهید فهمید که مردها تا چه اندازه دربرابر تنهایی آسیب‌پذیر هستند و چرا تا این اندازه روی پیدا کردن راه‌حل متمرکزند.

آشنایی با مغز مردها

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان
فاطمه روحی فاطمه روحی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
فاطمه نیسیانی فاطمه نیسیانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
داود لکی داود لکی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

مردها هم دوست دارند ازدواج کنند

زن‌ها دوست دارند زندگی‌شان سر و سامان پیدا کنند ولی مردها دوست ندارند متعهد شوند و دل‌شان می‌خواهد آزادی‌شان دست خودشان باشد.

شاید این یکی از بزرگ‌ترین باورهای نادرست در مورد مردها باشد که از گرایش آمریکایی‌ها به استفاده از داوطلبان بسیار جوان برای تحقیقات انجام گرفته ناشی می‌شود.

یک تحقیق انجام گرفته در بولیوی نشان داده است که خیانت‌ها معمولا تا قبل از سن ۳۰ سالگی آقایان اتفاق می‌افتد

براساس این تحقیق، بعد از ۳۰ سالگی مردها دیگر سرگرم تامین معاش خانواده‌شان می‌شوند. البته متعهد شدن برای بعضی از مردها سخت‌تر از بقیه است.

مشکلی که بر اساس تحقیقات می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. مردهایی که «ژن بی‌بندوباری» ندارند، تقریباً ۶۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و احتمال ازدواج کردن‌ شان بیشتر است.

رئیس کیه؟

سلسله ‌مراتب‌ ناپایدار اضطراب زیادی برای مردها ایجاد می‌کند. ولی یک زنجیره مشخص از دستورات، مثل دستورانی که در ارتش و بسیاری از محیط‌های کاری وجود دارد، سطح تستسترون آنها را پایین آورده و خشونت مردها را کنترل می‌کند.

درگیر شدن با ایجاد سلسله‌ مراتب‌ که از سن ۶ سالگی برای مردها شروع می‌شود، باعث می‌شود مردها سعی داشته باشند همیشه خودشان بالادست رفته و بقیه را پایین‌ دست خود بدانند.

مغز مردها و پدر شدن

مغز مردها ماه‌ها قبل از اینکه پدر شوند، آماده همکاری کردن می‌شود. در بدن پدرهای آینده تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد و همین باعث می‌شود رفتاری پدرانه پیدا کنند

فرومون‌های زن باردار به همسرش هم سرایت کرده و باعث می‌شود مردها هم دچار تغییراتی اساسی شوند. حتی قبل از اینکه زن حامله شود، فرومون‌های مرد باعث می‌شود در مغز زن نورون‌های مادر خوب فعال شود.

مغز بالغ مردانه

در طول دوره تکامل، مردها در زمان جوانی نیاز به رقابت بر سر مقام و همسر و در زمان بلوغ نیاز به تاکید بر پیوند و همکاری داشته‌اند.

خود مردها هم این را تایید می‌کنند و تحقیقات روان‌شناختی نشان داده است که جلو افتادن از رقبا در سنین بالاتر جذابیتی برای مردها ندارد.

در مقابل، آنها توجه بیشتری به روابط‌شان و بهتر کردن جامعه نشان می‌دهند. این تغییر احتمالا به خاطر کاهش تدریجی سطح تستسترون با بالا رفتن سن در آنها ایجاد می‌شود.

تحقیقات در مورد مغز مردها نشان داده است که مردهایی که سطح هورمون تستسترون در آنها بالاتر است، در رقابت بهتر هستند و آنهایی که سطح پایین‌تری از تستسترون دارند در رقابت‌هایی که نیازمند همکاری تیم و گروه است بهتر عمل می‌کنند.

مغز مردها

تحلیل رفتار مردها و بازی کردن با بچه‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد روش‌های خاص مردها برای بازی کردن با بچه‌های‌شان که در آنها حرکات ناگهانی و اذیت کردن بیشتر است، باعث می‌شود بچه‌ها بهتر یاد بگیرند، اعتماد به‌ نفس بالاتری پیدا کنند و بتوانند خودشان را بهتر برای دنیای واقعی آماده کنند.

تحقیقات متعددی در مورد رفتار مرد ها نشان می‌دهد که پدرهایی که نقش فعالی در بزرگ کردن فرزندان‌شان دارند سطح پایین‌ترین از تستسترون دارند

با اینکه هنوز مشخص نیست که سطح هورمون است که موجب این رفتار می‌شود یا برعکس ولی محققان بر این عقیده‌اند که تکامل به نفع این پدران بوده است.

بچه‌ های انسان جزو نیازمندترین بچه‌ها بین موجودات هستند و پدران خوب شانس این را دارند که بچه‌ها و البته ژن‌شان باقی بماند.

دفاع از قلمرو

در تحلیل مغز مردها باید گفت که بخشی از کار مردها دفاع از قلمروشان است. البته نیاز به تحقیقات بیشتری بر روی انسان‌ها است ولی در پستانداران نر دیگر قسمت «دفاع از قلمرو» بسیار بزرگ‌تر از همسران ماده‌شان است.

با اینکه زنان هم احساس مالکیت دارند، ولی مردها وقتی با تهدیدی نسبت به زندگی عشقی یا قلمروشان روبه‌رو می‌شوند، احتمال برخورد خشونت‌آمیز بیشتری دارند

از دل برود هر آنکه از دیده‌شان برفت

تستسترون که بیشتر با خشونت و دشمنی مرتبط دانسته می‌شود، هورمون جنسی هم هست. این میل در مردان شش برابر زنان است.

محققان دریافته‌اند که تستسترون بخش کنترل ضربه در مغز را دچار اخلال می‌کند.

با اینکه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر است ولی همین توضیح می‌دهد که مردها تا زمانی که زنی جلو چشم‌شان است به او فکر می‌کنند و وقتی از دیدشان خارج می‌شود، از ذهن‌شان هم بیرون می‌رود.

تمرکز بر راه‌ حل

با اینکه خیلی از تحقیقات نشان می‌دهد که زن‌ها بسیار دلسوزتر از مردها هستند ولی این کاملا صحت ندارد.

سیستم دلسوزی و همدردی در مغز مردها وقتی کسی استرس دارد یا دچار مشکل شده است، واکنش می‌دهد

ولی بخش «حل کردن مشکل» بر ذهن‌شان خیلی زود غلبه می‌کند. این باعث می‌شود که به جای نشستن با آن فرد و همدردی کردن با او، برایش به دنبال یک راه‌حل باشند.

آسیب‌پذیری در برابر تنهایی

با اینکه تنهایی می‌تواند برای سلامتی و مغز همه ایجاد مشکل کند، مغز مردها در سنین بالاتر آسیب‌پذیرتر است.

مردها برای مشکلات‌شان کمتر از زن‌ها کمک می‌گیرند که این موجب تنهاتر شدن آنها می‌شود و این امر مدارهای اجتماعی مغز آنها را دچار مشکل می‌کند.

زندگی کردن با زن‌ها برای آنها بسیار مفید است. مردانی که در روابط بادوام هستند، سالم‌تر بوده، بیشتر عمر کرده و سطح هورمون‌های‌شان نشان می‌دهد که میزان اضطراب کمتری دارند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پری سیما رستمی پری سیما رستمی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
جواد صادق الحسینی جواد صادق الحسینی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

احساسی‌تر

با اینکه معمولا زنان جنسیت احساسی‌تر قلمداد می‌شوند، ولی نوزادان پسر معمولا واکنش‌های احساسی بیشتری نسبت به نوزادان دختر داده و احساسات‌شان را بیشتر ابراز می‌کنند.

مردان بزرگسال هم واکنش‌های احساسی‌ قوی‌تری دارند. وقتی این احساسات به خودآگاه آنها می‌رسد، سعی می‌کنند روی آن سرپوش گذاشته و نشانش ندهند

پسرها در جوانی یاد می‌گیرند که احساسات‌شان را پنهان کنند، چون اگر آنها را نشان دهند، به نظر فرهنگ و جامعه مردانه نیست.

ولی سرپوش گذاشتن بر روی احساسات هم واکنش «جنگ و گریز» را در آنها فعال می‌کند. واکنش قوی مرد و سرکوب متعاقب آن او را برای برخورد با یک تهدید آماده می‌کند.

محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا