خانه / خانواده / تربیت فرزند / نکاتی در مورد اصول تربیت فرزند
اصول تربيت فرزند

نکاتی در مورد اصول تربیت فرزند

اصول تربیت فرزند یکى از مهم ترین اصل هایى است که برای داشتن فرزندانی نیکو و سالم باید به نحو احسن انجام شود. لطفا با ویکی روان همراه باشید.

اخلاق مناسب یکی از اصول تربیت فرزند میباشد

اگر مى خواهید فرزندانى با اخلاق و رفتارهاى خوب و مناسب تربیت کنید، نخست به رفتار و منش خود با دیگران و آنها بنگرید. ببینید که آیا همان رفتارهایى که از آنان انتظار دارید، خودتان رعایت میکنید یا خیر؟ اگر رعایت میکنید که قطعا الگوى مناسبى براى آنان هستید اما اگر رعایت نمیکنید قطعا آنان نیز همانطور مى شوند.

پس نمى توان انتظارى داشته باشید. چرا که همه فرزندان به پدر و مادر و خانواده خود نگاه مى کنند و با توجه به اخلاق شماست که رفتار و منش آنان شکل مى گیرد.

 احترام گذاشتن

در اصول تربیت فرزند همانطور که بزرگترها به یکدیگر احترام مى گذارند، باید به کوچکترها هم احترام گذاشته شود. زیرا آنان هم شخصیتى دارند، که قابل احترام است. احترام نگذاشتن به یکدیگر، سبب بى حرمتى در بین اشخاص مى شود، چه بزرگترها و چه کوچکترها.

نظر خواهى از فرزندان

اگر هنگام گفتگو در جمعى از نظر و ایده ى فرزندانمان کمک بگیریم، بسیار سودمند است. چراکه همه ى انسان ها اعم از بزرگ و کوچک داراى نظر و عقیده اى هستند. بدون شک نظر خواهی و اهمیت دادن به فرزندان از اصول تربیت فرزند به شمار میرود.

براى مثال اگر در جمع هشت نفره دو نفر کوچکتر از بقیه باشند و شش نفر نظر بدهند و آن دو نفر نظر و عقیده ى خود را بیان نکنند، در نظر خودشان حقیر شمرده مى شوند.اگر خودمان را جاى آنان بگذاریم،شاید بهتر این مسئله را درک کنیم.

 پیام آخر

والدین الگوى فرزندانشان هستند” کودکان ما در تمام لحظات زندگی در حال الگو برداری و حتی کپی برداری از ما هستند. کودکان ما آن چیزی نمیشوند که ما میخواهیم آنها همان چیزی میشوند که ما هستیم. در نتیجه به عنوان پدر و مادر موظف هستیم تا با خود سازی و خودشناسی در اصول تربیت فرزند کوشا باشیم.

 

نکاتی در مورد اصول تربیت فرزند
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره سیده عسل لاجوردی

سیده عسل لاجوردی، نویسنده ی مقالات مشاور خانواده

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *