خانه / زنگ تفریح / بزرگان / روانشناس شهیر ژان پیاژه
ژان پیاژه

روانشناس شهیر ژان پیاژه

ژان پیاژه از بزرگان روانشناسی ( Jean Piaget )  در شهر Neuchatel واقع در کشور سوئیس در تاریخ ۹ اوت ۱۸۹۶ متولد شد و همچنین در ژانویه ۱۶ سپتامبر ۱۹۸۰ درگذشت. او قدیمی ترین فرزند آرتور پیاژت، استاد دانشگاه در رشته ادبیات قرون بود.

در ادامه قصد بررسی اجمالی زندگی ژان پیاژه شهیر را داریم. با ویکی روان همراه باشید.

ژان پیاژه در سن ۱۱ سالگی، در حالی که او در دانش آموز دبیرستان لاتین Neuchâtel بود، یک متن کوتاه در مورد آلبینیو اسپارو شهید نوشت. این مقاله کوتاه به طور کلی به عنوان آغاز یک حرفه علمی که حاصل آن بیش از ۶۰ کتاب و چند صد مقاله است شناخته شده است.

علاقه ژان پیاژه به موجوات نرم تن در دوران نوجوانی به این صورت بود که او پس از پایان مدرسه به یک متخصص مشهور در این شاخه شناخته شد. او بسیاری از مقالات را در این زمینه منتشر کرد که برای او در تمام طول عمر باقی ماند.

زندگینامه ژان پیاژه

پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، ژان پیاژه در علوم طبیعی  در دانشگاه Neuchâtel تحصیل کرد که در همان دانشگاه موفق به دریافت مدرک دکتری گردید. در طی این دوره، او دو مقاله فلسفی منتشر کرد که برای جهت گیری کلی تفکر اوبسیار مهم بود.

پس از گذراندن یک ترم در دانشگاه زوریخ، جایی که او علاقه ای به روانکاوی داشت، سوئیس را به مقصد فرانسه ترک کرد. وی مدت یکسال در موسسه پسران آلفرد باینت کار میکرد و سپس توسط دسیمون راهنمایی و هدایت شد که با آزمون Binet برای سنجش هوش ساخته شده بود. در آنجا، او آزمون هوش برت را ایجاد و استاندارد کرد و اولین مطالعات تجربی خود را درباره ذهن رو به رشد آغاز کرد

در سال ۱۹۲۳، او و والنتین چاتنای ازدواج کردند. این زوج سه فرزند داشتند، ژاکلین، لوسیان و لوران.

به طور پیوسته یا به طورهمزمان، ژان پیاژه چندین کرسی را دربر گرفت: روانشناسی، جامعه شناسی و تاریخ علم در نوششتل از ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۹؛ تاریخ تفکر علمی در ژنو از ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹؛ دفتر بین المللی آموزش و پرورش از ۱۹۲۹ تا ۱۹۶۷؛ روانشناسی و جامعه شناسی در لوزان از سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۱؛ جامعه شناسی در ژنو از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۲، سپس روانشناسی ژنتیکی و تجربی از ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۱٫

روانشناس ژان پیاژه

تحقیقات او در روانشناسی توسعه و معرفت شناسی ژنتیکی یک اثربا هدف منحصر به فرد داشت: دانش چگونه رشد می کند؟ پاسخ او این است که رشد دانش یک ساختار پیشرونده از ساختارهای منطقی جاسازی شده است که با فرایند ورود ابزار پایین منطقی کمتر به افراد بالغ و قدرتمند تا زمان بزرگسالی جایگزین یکدیگر می شوند. بنابراین منطق و شیوه های تفکر کودکان در ابتدا کاملا متفاوت از بزرگسالان است.

نقاشی پیاژت ( Piaget ) در سراسر جهان شناخته شده است و هنوز هم الهام بخش در زمینه های مانند روانشناسی، جامعه شناسی، آموزش و پرورش، معرفت شناسی، اقتصاد و حقوق است که در کاتالوگ سالانه بایگانی Jean Piaget دیده می شود. او جوایز متعدد و درجه افتخاری در سراسر جهان اهدا شد.

روانشناس شهیر ژان پیاژه
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

یک دیدگاه

  1. نگین مرتضوی

    ادم بزرگی بودن ایشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *