خانه / روانشناسی فردی / روابط / خودشیفتگی و خطر ارتباط با خودشیفته‌ها
خودشیفتگی و خطر ارتباط با خودشیفته

خودشیفتگی و خطر ارتباط با خودشیفته‌ها

افراد خودشیفته کسانی هستند که ارزش‌های فردی و اجتماعی را تنها در برابر خواسته‌های خود می‌دانند و رفتارشان را صحیح و به حق می‌شمارند. این افراد پیوسته سایرین را مقصر قلمداد می‌نمایند. خودشیفتگان هرگونه خوب بودن دیگران را نادیده گرفته و یا آن را شرطی می‌بینند.

با ویکی روان همراه باشید.

این افراد دور و بر خود، عده‌ای از افراد تاییدکننده را گرد می‌آورند تا مدام آنها را تحسین کنند در حالی که با سایرین همدل نیستند! ولی نیاز دارند مرتب از سوی آنها مورد تمجید قرار بگیرند.

آسیب پذیری در عزت نفس، شخص مبتلا به خودشیفتگی را نسبت به انتقاد یا شکست خیلی حساس می‌کند. اگرچه امکان دارد آنها این موضوع را آشکارا بروز ندهند، خرده‌گیری از ایشان موجب دل آزاری، احساس حقارت، کم ارزشی، تهی بودن و پوچی در آنان می‌شود.

در کلام‌های روزانه آنها بارها این جملات را می‌شنوید: «من تاکنون هرگز ناکام نبوده‌ام! می‌توانم با قدرت بیانم، روی همه نفوذ داشته باشم! دست به هر چه می‌زنم، به طلا تبدیل می‌شود! به قدری جذاب هستم که همه بی‌اختیار متوجه من می‌شوند!»

در خودشیفتگی، تمام انرژی فرد، فقط متوجه خود اوست. به نحوی که قادر نیست عشق و محبت خویشتن را درباره سایرین هم به کار گیرد. اینان فقط می‌توانند با کسانی که همانند و همفکر ایشان هستند، ارتباط برقرار کنند.

خودشیفتگی و خطر ارتباط با خودشیفته‌ها
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *