خانه / فردی / چگونه برنامه ریزی خوبى برای موفقیت بیشتر داشته باشیم؟
برنامه ریزی خوب برای کسب موفقیت

چگونه برنامه ریزی خوبى برای موفقیت بیشتر داشته باشیم؟

برنامه ریزی و چگونگی هدف گذاری نقشه راه کسب موفقیت در زندگی میباشد. بدون برنامه ریزی کسب موفقیت در تمام مراحل زندگی به خیالی بیش شبیه نیست. برنامه ریزی خوب دارای پیش نیازهای زیادی هست که با رعایت آنها میتوانیم به هدف خود برسیم.

با ویکی روان همراه باشید.

برنامه اى مصمم با اراده اى قوى!

این جمله بیانگر داشتن اراده اى قوى براى داشتن یک برنامه ى یکپارچه و منطقى براى دستیابى به اهدافمان مى باشد.

برنامه باید عقلانى و منطقى باشد، یعنى چه؟

یعنى باید برنامه ریزی انجام شود که به دور از عقل و منطق نباشد و به گونه اى باشد که بتوان آن را عملى کرد.

براى مثال اگر برنامه دارید که امروز ده صفحه کتاب بخوانید، هرطور که  مى شود آن ده صفحه را بخوانید چرا که هنگامى که با خود عهد میکنید که کارى را انجام دهید،  سعى کنید آن را تا حد امکان با بروز مشکلاتى که پیش مى آید انجام دهید. هرگز نباید با بهانه هاى بیهوده خود را گول بزنیم و به اصطلاح خود را توجیه نماییم.

برای جواب به پرسش چگونه موفق شویم باید بدانید که اگر برنامه اى ریخته اید که در یک ساعت فعالیتى را انجام دهید، و در آن ساعتى مقرر کرده اید و کارتان تمام نشده است، به شما پیشنهاد مى شود که به سراغ کار بعدى خود بروید و زمانیکه وقت آزادى پیدا کردید، ادامه ى کار قبلى تان را انجام دهید. اینگونه از کارها و فعالیت هاى بعدى تان عقب نمى افتید.

برنامه ریزی

سعى کنید براى برنامه ى خود، اولویت قائل شوید. یعنى فعالیت هایى که با توجه به هدفتان انجام مى دهید، شما را به هدفتان نزدیک و نزدیکتر کند.

سعى کنید برنامه ریزی که انجام می دهید به گونه اى باشد که قابل انعطاف باشد. یعنى اگر با حوادث غیر منتظره اى رو به رو شدید، آن فعالیت را در زمان دیگرى از روزتان انجام دهید.

سعى کنید برنامه ریزی روزانه خودتان را با روز قبلى که داشتید، مقایسه کنید.

باید توجه داشته برنامه ریزی که براى خود مى ریزید، زمانى که به آن اختصاص مى دهید که به آن مى رسید، ایده آل گرا نباشد و به عبارت دیگر، یک زمان واقعى و منطقى باشد.

همانطور که یک برنامه ریزی کلى براى آینده تان دارید، باید آن برنامه را به برنامه ى ماهانه، هفتگى و سپس روزانه قسمت کنید.

سعى کنید از فعالیت هاى روزانه ى خود یک لیستى تهیه کنید و طبق آن پیش بروید. بدون برنامه ریزی رسیدن به اهداف بسیار بسیار سخت و دشوار است و دنبال کردن دقیق برنامه ریزی به شما روحیه و انرژی بیشتری میدهد.

درباره سیده عسل لاجوردی

سیده عسل لاجوردی، نویسنده ی مقالات مشاور خانواده

این و هم چک کنید

برنامه‌های ویژه برای کودکان

برنامه‌های ویژه برای کودکان

عادت دادن کودکان به برنامه‌های خاص، برای پیش‌گیری از بی‌نظمی در مدیریت آینده‌ آنان مؤثر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *