نگاه

اصول تحلیل نگاه در زبان بدن – نگاه های فرد مقابل، چه رازهایی را از او فاش می‌‌کنند؟

تحلیل نگاه در زبان بدن یکی از اصولی ترین و مهم ترین تکنیک های زبان بدن در جلسه، مذاکره و حتی گفتگوی عادی بین افراد میباشد. از قدیم شنیده‌ایم که «چشم‌ها دروغ نمی‌گویند». آیا اصول خواندن چشم از نظر علمی نیز صحیح است؟

 در این مقاله قصد داریم از نگاه علم Neuro Linguistic Programming و علم روانشناسی به موضوع حالت چشم افراد در موقعیت های گوناگون نگاه کنیم.

آشنایی با تحلیل نگاه در زبان بدن

با توجه به اینکه محل ذخیره‌سازی اطلاعات و شیوه دستیابی به آنها و همچنین مسیرهای عصبی‌شان در مغز متفاوت است، جهت حرکت چشم‌ها و نگاه حین دسترسی به آنها نیز نمایانگر نوع اطلاعات خواهد بود.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

از این نکته می‌توانید برای تشخیص دروغ گفتن یک نفر به شما، تشخیص حس یک نفر به شما، تشخیص اینکه فرد مقابل شما به چه نوع داده‌ای فکر می‌کند، استفاده کنید.

دقت کنید جهت‌هایی که ذکر می‌شود، مثلا پایین چپ، منظور وقتی است که روبروی فردی ایستاده‌اید و چشم او به سمت چپ شما منحرف می‌شود. بنابر این اگر می‌خواهید این جهت‌ها را روی خودتان تست کنید، باید آنها را معکوس نمایید.

۱- حالت چشم وقتی فرد مقابل شما به بالا و راست نگاه می‌کند

 او در حال دسترسی به اطلاعات از نوع تصویری است. اندیس r همانطور که گفته شد، بیانگر این است که تصویری در ذهن فرد وجود دارد و فرد مذکور، بعنوان مثال در حال به خاطر آوردن یک تصویر از خاطره دیروز است.

مثال دیگر : پس از پرسیدن سوال مقابل، جهت نگاه‌های فرد را دقیقا بررسی کنید: دیروز او در مهمانی چه لباسی پوشیده بود؟ (اگر واقعا رخ داده باشد، باید نگاهش به سمت بالا و راست برود)

۲- نگاه به بالا و سمت چپ در اصول خواندن چشم افراد

 در این تحلیل نگاه در زبان بدن مجددا سوژه در حال دسترسی به اطلاعات تصویری است و در حال تصور کردن یک تصویر است اما تصویر مذکور در ذهن وی وجود ندارد و درحال ساخت تصویر مربوطه است. در واقع فرد مذکور در حال دیدن تصاویری جدید و متفاوت است.

تحلیل نگاه در زبان بدن

۳️- نگاه به سمت راست

 سوژه در حال دسترسی به اطلاعات صوتی است که قبلا آنها را شنیده است. مثلا صدای یکی از دوستانش را به خاطر می‌‌آورد که جمله‌ای را به او گفته است.

۴️- نگاه به سمت چپ

در این حالت از اصول خواندن چشم ، سوژه در ذهن خود در حال گوش دادن به صداهای جدید و متفاوت است که تابحال نشنیده.

۵️- نگاه به پایین و راست

 سوژه در حال صحبت کردن با خود است. این تحلیل نگاه در زبان بدن از ساده ترین حالت های ممکن است که به راحتی قابل تشخصی میباشد.

۶- حالت چشم در نگاه به پایین و سمت چپ

 سوژه درحال دسترسی به اطلاعات احساسی است. مانند احساسات، لامسه، حس سوختن و غیره یا مانند به خاطر آوردن یک جراحت یا درد.

همچنین بیانگر حس عشق یا تنفر نیز می‌تواند باشد. مثال: نظرت نسبت به او چیست؟

اگر نگاه‌های فرد به بخش Kinaesthetic منتقل شود، نشانگر وجود حس علاقه و یا تنفر خواهد بود. (برای تشخیص بین این دو، به زبان بدن و حالت چهره و سایر سیگنال‌ها دقت کنید).

۷️- چشمان خیره و ثابت شده به یک نقطه

 دیدن تصاویر جدید در ذهن و مشاهده آنها. این حالت برای بسیاری از ما در طی روز اتفاق میافتد و با آن غریبه نیستیم. 

به هر حال تحلیل نگاه در زبان بدن نیازمند تمرین و توجه ویژه ای میباشد که میتوانید با انجام آنها به تبحر خاصی برسید. به یاد داشته باشید چشم ها رازهای زیادی را آشکار میکنند.

درباره نیایش مسلمیان

نیایش مسلمیان، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی،مشاوره خانواده ، ارتباط موثر ، روابط عاطفی عضو تیم تحریره روانشناسان ویکی روان

این و هم چک کنید

برقراری رابطه با فرزند خوانده

12 راه برقراری رابطه با فرزند خوانده که باید بدانید

برقراری رابطه با فرزند خوانده مشکل بسیاری از افراد است چون آنها نمی توانند حضور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =