تشخیص سندروم پرنسس کوچک

سندروم پرنسس کوچک چیست؟ (۱۰ نشانه)

سندروم پرنس یا سندروم پرنسس کوچک اگر در بزرگسالی اتفاق بیفتد، سندروم پیتر پن (Peter Pan Syndrome) هم نامیده می شود. این وضعیت در DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) در نظر گرفته نمی شود و یکی از موضوعات مشاوره روانشناسی آنلاین و حضوری می باشد که افراد زیادی بدون آنکه بدانند به آن مبتلا هستند.

سندروم پرنسس کوچک چیست؟

سندروم-پرنسس-کوچک-چیست؟

سندروم پرنسس کوچک رسما یک اختلال روانی قابل توجه نیست.

اما با این حال یک وضعیت معمول هست که عامل آن مادر یا پدر بسیار حمایت کننده می باشند. یعنی این پدر و مادرها، پسرهای مامانی و لوس و دخترانی مشابه به بار می آورند که مایه آزار همسر آینده آنها خواهد بود!

مثلا، یک مادر هلیکوپتری یا مادری که به دختر یا پسرش آزادی عمل زیادی می دهد و در طول دوره کودکی و نوجوانی او را بیش از حد مورد تحسین و توجه قرار می دهد، می باشد.

اما راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک چیست و افراد مبتلا به آن دارای چه خصوصیاتی هستند؟

در ادامه برای بررسی با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک چیست؟

این نوع رفتار از طرف پدر و مادر گاهی نیز با عنوان زنای عاطفی با محارم شناخته می شود.

سندروم پیتر پن به صورت سنتی به عنوان وضعیتی که در آن یک مرد بالغ به صورت یک طفل یا نابالغ است، تصور شده است

اما در جامعه امروزی – با این همه پرورش هلیکوپتری کودکان- مشکلی ندارد که بپذیریم هم مردان و هم زنان می توانند این رفتار را از خود بروز دهند.

سندروم پرنس یا پرنسس کوچک به سندروم امپراطور ربط دارد اما با آن یکی نیست. اصطلاح دوم اصولا برای فرزندان پسر چینی فاقد برادر یا خواهر که مانند حاکمان ستمگر رفتار می کنند اطلاق می شود.

بزرگ ترین مشخصه سندروم پیتر پن چیست؟

سندروم

در تشخیص سندروم پرنسس کوچک همانطور که در معرفی این افراد در ویکی روان شرح خواهم داد، مردان و زنان بالغی هستند که همانند کودکان خودمختار، نوجوانان خودشیفته یا جوانان بی مسئولیت عمل می کنند و احساس می کنند که حق دارند به هر شکلی که می خواهند رفتار کنند.

علائم سندروم پرنس چیست؟

در این مطلب سایت ویکی روان ۱۰ صفت مشخص از این افراد برای تشخیص سندروم پرنسس کوچک را ارائه می کنیم که معمولا در جلسات مشاوره روان شناسی هم مشاورین با آن روبرو می شوند.

برای سادگی کار، من از وضعیت پرنس کوچک (و مادر او) استفاده می کنم اما علائم برای پرنسس های کوچک نیز به همان صورت است.

 1. او هر روز با مادرش در تماس است. مادرش در زندگی او سهم بیشتری نسبت به هر کس دیگر دارد. مادرش از او مواظبت می کند و نگران او هست، حتی اگر او یک مرد بالغ شده باشد. مادرش ممکن است لباس ها و مواد غذایی او را بخرد و لباس هایش را برایش بشوید.
 2. او مثل یک بچه، نوجوان یا فردی که سن کمتری از او دارد، رفتار می کند. او ممکن است قشقرق راه بیندازد یا برای مهمانی با افرادی که ۱۰ سال از او کوچک تر هستند به بیرون برود.
 3. یکی از راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک این است که او به گونه ای رفتار می کند که گویا زنان باید به او خدمت کنند. انتظار دارد مورد توجه باشد و به مجرد تقاضا درخواستش برآورده شود.
 4. او نمی تواند به مدت طولانی یک رابطه رومانتیک پایدار داشته باشد. شریکان قبلی در نهایت یا به دشمنان و یا به یاران جدیدش تبدیل می شوند. این موضوع در جلسات مشاوره بعد ازدواج به کرات دیده می شود.
 5. او به رغم دارا بودن سبک دلبستگی از روی نیاز، در تمام حوزه های زندگیش هراس اجباری دارد. متعهد کردن او برای خرید یک مبل جدید گاهی می تواند ۶ ماه طول بکشد.
 6. دوستان صمیمی او کم هستند. دوستان او عمدتا مادرش و افراد غریبه هستند که او در هنگام بازی و مهمانی رفتن آن ها را می بیند.
 7. او اغلب نافعال – پرخاشگر هست یعنی تمایل دارد که با یک حالت خصومت غیر مستقیم از طریق رفتارهایی مثل توهین های ماهرانه، رفتار عبوسانه، لجاجت یا قصور عمدی در انجام وظایف خواسته شده، عمل نماید.
 8. او خودشیفته بوده یا نوعی خودپسندی کودکانه را از خود بروز می دهد. اگر چیزی حتی کمی برای او ناجور و پرزحمت هست، او برای انجام آن مقاومت می کند.
 9. افراد مبتلا به سندروم پیتر پن از نظر مالی بی مسئولیت است و پول زیادی برای بازی، مهمانی یا در راه زنان صرف می کند.
 10. او به ندرت فکر می کند چیزی تقصیر او است. او همه را در اطرافش برای هرکاری که فرد مورد نظر در زندگیش اشتباه انجام می دهد، سرزنش می کند، حتی مادرش را، در صورتی که بلاگردان دیگری پیدا نکند.

آیا من به سندروم پرنس مبتلا هستم؟

علائم-سندروم-پرنسس-کوچک-چیست؟

این موضوع در جلسه های مشاوره غیر حضوری هم ذکر می شود که داشتن یک یا دو مورد از موارد بالا به معنای ابتلا به سندروم پیتر پن نیست!

هر کسی که یکی از این صفات را دارد به ندرت مبتلا به پرنس کوچک هست، این امر شناسایی آن ها را مشکل تر می کند.

توانایی آن ها در فریب شما با معصومیت و دلفریبی کودکانه شناسایی آن ها را حتی دشوارتر می سازد

با این وجود در نهایت مادران نگران آن ها و بی مسئولیتی و خودپسندیشان، این افراد را مشخص می کند.

نکته: زنای عاطفی محارم همچنین برای تشریح مواردی که پدر یا مادر با کودک خود مانند یک همدم یا همسر رفتار می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در بیشتر موارد این سندروم با جلسات مشاوره روانکاوری حل می شود.

بهترین درمان سندروم پرنسس کوچک چیست؟

در هر صورت راه های زیادی برای درمان سندروم پرنس وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاصی به همراه دارند.

بهترین راه برای تغییر رفتار فردی که سال هاست به یک شیوه زندگی کرده است، استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی می باشد.

شما دوست عزیز و همراه سایت ویکی روان می تواند از سراسر دنیا با مشاور مورد نظرتان در سایت ویکی روان جلسه مشاوره آنلاین غیرحضوری برگزار نمائید و بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری با مشاور خود صوتی و تصویری در تماس باشید.

کافیست به لینک زیر مراجعه نمائید.

سایت مشاوره روانشناسی آنلاین و مشاوره تلفنی – ویکی روان (wikiravan.com)

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

بهترین راه پیشگیری از طلاق عاطفی چیست

۱۰ راه پیشگیری از طلاق عاطفی در روانشناسی

پیشگیری از طلاق عاطفی با چند تکنیک ساده ممکن است اما به شرطی که برای …

۲ دیدگاه ها

 1. فروغ افشاری

  سلام شوهر من به سندروم پرنسس کوچک دچار هست. و واقعا من دارم ازش آزار میبینم و تحملش برام خیلی سخت شده ازش دوتا بچه دارم ولی به خاطر بچه هام نمی تونم ازش جدا بشم. خواهش می کنم اگه این مریضی درمانی داره منو راهنمابی کنید . دارم دیوانه میشم. یا لاقل بگید چه جوری باهاش کنار بیام که کمتر صدمه ببینم. التماس می کنم راهنماییم کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *