بچه دار نشدن

علت بچه دار نشدن اختیاری!

اکثر زوج‌ها قصد بچه‌دار شدن دارند، ولی بچه دار نشدن اختیاری اخیرا رو به افزایش نهاده و جامعه نیز بیشتر پذیرای این سبک زندگی است. به طور کلی، زنانی که تحصیلات دانشگاهی دارند از زنانی که تحصیلات کمتری دارند کمتر بچه‌دار می‌شوند. نژاد از عوامل تعیین‌کننده بچه‌دار شدن نیست، ولی محل اقامت فرد در دوره کودکی از عوامل تعیین‌کننده است.

علت عدم تمایل به بچه دار شدن چیست؟

زنان روستایی کمتر از زنانی که در مراکز شهرها یا نواحی غیر روستایی پرورش یافته‌اند، بی‌فرزند باقی می‌مانند.

برخی پژوهشی‌های دیگر، بین شادکامی ‌فرد در خانواده مبداء و میل او به بچه‌ دار نشدن یا شدن ، همبستگی اندکی یافته‌اند. در هر حال، نگاه زوج بی‌فرزند به زن، جنبه سنتی و مبتنی بر تفاوت‌ های جنسی ضعیف‌تری دارد.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تحقیقات دیگر نیز به نتایج مشابهی رسیده‌اند، زنانی که قصد دارند صاحب فرزند نشوند و به بچه دار نشدن فکر میکنند صرفا به زن خانه بودن قانع نیستند، اهداف عالی‌ تری برای ترقی اجتماعی دارند، مناطق شهری را برای سکونت ترجیح می‌دهند و در سنی بالاتر از زنانی که قصد بچه‌دار شدن دارند، ازدواج می‌کنند.

علت بچه دار نشدن اختیاری زوج ها

زوج‌هایی که داوطلبانه از بچه‌ دار نشدن را انتخاب میکنند، دلایل قانع‌کننده‌ای بر علیه بچه‌دار شدن دارند. آنها می‌گویند که بچه‌ دار شدن به معنی پیچیده‌ تر کردن مشکلات جمعیتی است، بچه‌ها مانع کار کردن زن، بیرون از خانه می‌شوند.

وجود آنها مستلزم ایجاد تغییرات چشمگیر در سبک زندگی است، هزینه زیادی دارند، نظم خانه را زیاد به هم می‌زنند و آثار منفی بر سلامت و بنیه فرد دارند و بالاخره مراقبت از کودک نیاز به صرف وقت بسیار دارد.

یکی از دلایل اصلی مطرح شده بر علیه بچه‌دار شدن، محدود شدن آزادی بر اثر تکالیفی است که فرزند پروری مستلزم آن است. بچه‌ دار شدن به معنی الزام به تغییر سبک زندگی به گونه‌ ای است که در آن نیازها و فعالیت‌های کودکان لحاظ شده باشد.

بچه دار نشدن

تردیدی نیست که وقتی زن می‌تواند با حرفه خود نیاز به خودشکوفایی‌ اش را ارضا کند، زندگی بدون فرزند را بسیار آسان‌تر می‌یابد.

زنانی که نحوه پرورش آنها سبب شده ارضای شخصی‌شان را عمدتا از طریق دنبال کردن کار و حرفه خود به دست آورند، از این که بچه‌دار نیستند چندان احساس نارضایتی یا ناراحتی نمی‌کنند

در واقع، پژوهشی نیز از این نقطه‌ نظر از زوج‌های بی‌فرزند حمایت می‌کند که مدعی هستند از میزان بسیار بالاتری از پیوستگی و رضامندی دو جانبه برخوردارند.

در نتیجه، درست نیست بگوییم زوج‌هایی که خودشان تصمیم به بچه دار نشدن می گیرند، به طریقی عیب و ایراد دارند یا فقدانی در زندگی‌شان دارند.

در جامعه ما، بسیاری از خانواده‌ ها به فرزندان‌شان فشار می‌آورند که آنها بچه‌دار شوند. خانواده‌ها باید آگاه باشند که اگر زن و مرد به اتفاق هم تصمیم گرفته باشند که بچه‌ دار نشوند، آن‌وقت آنها باید به نظر و تصمیم زوج احترام بگذارند و برای تغییر عقیده‌ شان روی آنها فشار نیاورند.

از این گذشته، حتی اگر آنها نظرشان را هم عوض کنند، این آنها هستند که باید مسئولیت‌های بچه‌داری را به دوش بکشند نه خانواده و اطرافیان‌شان.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

برقراری رابطه با فرزند خوانده

12 راه برقراری رابطه با فرزند خوانده که باید بدانید

برقراری رابطه با فرزند خوانده مشکل بسیاری از افراد است چون آنها نمی توانند حضور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =