از کمال گرایی نامطلوب چه می دانید؟

از کمال گرایی نامطلوب چه می دانید؟

آیا می دانید منظور از کمال گرایی چیست و هنگامی که از کمال گرایی نامطلوب صحبت می کنیم درباره چه چیزی بحث میکنیم؟ اگر تا امروز چیزی درباره آن نشنیده اید، با ما همراه باشید. در علم روانشناسی کمال گرا به شخصی می‌گویند که معتقد است که تمامی کارها باید به شیوه ای وسواسی کامل انجام بگیرد و هرچیزی به جز آن قابل قبول نیست.

کمال گرایی نامطلوب چیست؟

از منظر پاتولوژی که به کمال پرستی بنگریم، میتوان گفت کمال پرستی اختلال شخصیتی مرتبط به حالت وسواس و اجبار است که در آن اگر نتیجه یک کار، در حد کمال نباشد و کمتر از آن باشد برای فرد قابل قبول نیست.

 در این حالت این باورها سالم نیستند و روانشناسان این نوع کمال گرایی را کمال گرایی نامطلوب یا نابهنجار قلمداد میکنند.

پارکر محقق دانشگاه جان هاپکینز، تعریف ساده‌ای از کمال‌ طلبی دارد. او می‌گوید:

انسان‌های کمال‌طلب، فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدفهای غیرقابل دستیابی در درون خود احساس می‌کنند. آنها ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

افراد دارای کمالگرایی نامطلوب با چهار مشکل اساسی در کار و زندگی خود رو به رو می شوند

مشکلات افراد دارای کمال گرایی نامطلوب

رفتار اجتنابی دارند: در افراد کمال گرایی افراطی رفتار اجتنابی وجود دارد یعنی از مسئولیتها و موقعیتهایی که ما را در معرض ارزیابی قرار می دهد فرار می کنید وحشت و ترس بیش از اندازه:

حتما بخوانید

این افراد وحشت و ترس بیش از اندازه از شکست و ناکامی دارند و همین امر موجب می شود تا کارهایشان را با وسواس زیاد و حتی با تأخیر انجام دهند.

(افراطی) سرزنش کردن دائمی خود

 این افراد به خاطر از دست دادن فرصتها و اشتباهات خود در زندگی، خودشان را دائم سرزنش می کنند.

این افراد تک بعدی هستند: یعنی آنقدر روی یک کار تمرکز و دقت می کنند (برای جلوگیری از شکست) که دیگر جنبه های زندگی را نادیده می گیرند به طور مثال:

ممکن است حتی اگر با درجات بالای علمی و اجتماعی باشند از ارتباط صحیح و عمیق با همسر عاجز باشند.

نشانه‌های رفتاری افراد دارای کمال گرایی نامطلوب

همیشه در تصمیم‌گیری مشکل دارند چون از اشتباه کردن می‌ترسند. تصمیم‌گیری قطعی برای شان سخت است مثلاً وقتی می‌خواهند لباس بخرند بارها و بارها مغازه‌های مختلف را می‌بینند با دیگران مشورت می‌کنند بالاخره نمی‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند.

از این که مورد انتقاد قرار بگیرند می‌ترسند، وقتی انتقادی را می‌شنوند ناراحت می‌شوند. همان‌طور که از اسمش مشخص است، افراد این تیپ همیشه دنبال بهترین‌ها هستند در حقیقت آدم‌های آرمان گرایی هستند که خیلی برای شان مهم است خوب باشند.

این افراد می‌خواهند همیشه در زندگی نقش پسر خوب یا دختر خوب را بازی کنند.

دیگران نیز از اینگونه افراد انتظار دارند که همیشه آدم خوبه باشند، مثلاً والدین همیشه او را به عنوان پسر خوب یا دختر خوب می‌شناسند.

همواره برای شان درست و غلط مهم است، یعنی همیشه می‌خواهند کارهای شان درست و بهترین باشداگر زمانی بفهمند کار نادرست یا اشتباهی کرده‌اند، کاملاً به هم می‌ریزند. همیشه یک ترس درونی از اشتباه کردن در آن‌ها وجود دارد.

از کمال گرایی نامطلوب چه می دانید؟

این افراد سرزنش‌های درونی فراوانی دارند به همین دلیل همیشه در درون شان احساس گناه و سرزنش می‌کنند.

همیشه فکر می‌کنند، باید کاری انجام دهند که بهتر شوند. این آدم‌ها در تمام طول زندگی شان به دنبال انجام کارهایی هستند که مفید باشد.

در کمال گرایی نامطلوب آدم‌ها معمولاً از لحظات شان لذت نمی‌برند و نمی‌توانند در همان لحظه باشند یعنی همیشه در آینده به دنبال نتیجه هستند.

تنها وقتی به نتیجه برسند احساس خوبی خواهند داشت که البته این احساس خوب موقت است چون وقتی نتیجه‌ای به دست می‌آید دیگر تمام است و تلاش برای نتیجه دیگری آغاز می‌شود.

مدام در حال ارزیابی خودشان هستند و مدام در ذهن شان در حال پرسیدن سوال‌هایی مانند من به اندازه کافی خوب هستم؟ یا من به اندازه کافی کار می‌کنم؟ یا… هستند یعنی همیشه در درون شان دادگاهی برپاست.

بسیاری از اوقات ناراضی و سرخورده و ناراحت هستند چون یک آدم کمال گرا انتظارات و توقعات زیادی از خودش، دیگران و دنیای پیرامون دارد. مرتب میزان پیشرفت شان را ارزیابی می‌کنند.

همیشه نگاه شان این است که یا همه یا هیچ. یعنی فکر می‌کنند، تنها یک راه درست وجود دارد.

برای این آدم‌ها قوانین و چهارچوب‌ها خیلی مهم است. آنقدر به دنبال بی نقص‌ها و کامل‌ها هستند که چندان از زندگی لذت نمی‌برند.

ذهن خیلی شلوغی دارند.نظم و هماهنگی و همیشه مرتب وبا برنامه بودن برای شان خیلی مهم است.قضاوت گرایی بیش از حد دارند.

افراد مبتلا به کمال گرایی نامطلوب دلیل و برهان زیادی می‌آورند و سعی زیادی برای اثبات خود دارند، بدین معنا که کارهایی انجام می‌دهند درست و دیدگاه‌های درستی دارند. عصبانیت‌های بسیار زیاد و خشم‌های ناگهانی دارند.بسیار افراد تحمل ناپذیری هستند.

 منبع: جوانیها

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان چیست؟ (علائم و راه درمان)

شب ادراری در کودکان می تواند تبدیل به کابوس والدین شود چون نمی دانند علت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *