خانه / موفقیت / مدیریت / مدیریت بحران
مدیریت بحران

مدیریت بحران

همه ی ما گهگاهی در مسیر زندگی به موانعی برخورد می کنیم. موانعی که مانع رشد و ادامه ی کار ما می شوند. مثل کم داشتن پول برای خرید لباس، آوردن نمره ی پایین در درسها و یا موانعی که دیگران سر راه ما قرار می دهند. حال سوال این است که چگونه میتوان به بهترین شکل مدیریت بحران کرد؟ با ویکی روان همراه باشید

وقتی آدمها به بن بست می رسند، راههای مختلفی را برای مدیریت بحران امتحان می کنند، که رابطه مستقیم با نوع شخصیت و دیدگاه آنها دارد.

بعضی ها افسرده می شوند و شکست را قبول می کنند. عده ای مشکل را دور می زنند و سعی می کنند آن را نادیده بگیرند. گروه دیگری هم هستند که سر خودشان را با مسائل دیگر گرم می کنند تا مسئله اصلی از یادشان برود. خلاصه هر کسی با رسیدن به بن بست های زندگی راهی را برای خودش انتخاب می کند تا بتواند مدیریت بحران کند.

چگونه می توانیم در چنین موقعیت هایی که در طول زندگی زیاد اتفاق می افتند، پیروز از میدان بیرون بیاییم

 اول از همه باید به خاطر داشته باشیم که رسیدن به بن بست در زندگی یعنی وجود یک موقعیت استرس زا. و وقتی ما با یک موقعیت استرس زا روبرو می شویم، ناخودآگاه راههای مختلفی را برای مقابله با استرس به کار می بریم تا مدیریت بحران کنیم. یکی از راههای موجود که خیلی از نوجوانان از آن استفاده می کنند، انکار کردن مشکل می باشد. یعنی منکر وجود مشکلات و موانع زندگی می شویم و به خودمان و دیگران می گوییم که اصلا مشکلی در زندگی ما وجود ندارد. این مسئله باعث می شود ما برای مدت های زیاد نتوانیم مشکل زندگیمان را حل کنیم و بارها یک اشتباه را تکرار کنیم.

راه های مدیریت بحران

 در مرحله ی بعد می خواهیم راهکارهای پیشگیری از انکار را برای شما بیان کنیم تا بتوانید زندگی خود را با یک روش موفق مدیریت بحران کنید.

مدیریت بحران

اولین و مهم ترین کار اینه که همیشه برای خودمون حل کردن مشکل رو یک وظیفه بدونیم . یعنی مشکل رو مربوط به خودمون بدونیم و بی دلیل اون رو به اشخاص و کارهای دیگه منتقل نکنیم . یادتون باشه که بعد از خدا به تنها جایی که می شه اعتماد کرد خودمون هستیم .

بعد از اون باید خودمون رو از مرداب مانع بیرون بکشیم . یعنی خودمون رو از استرسی که موقعیت برای ما ایجاد کرده رها کنیم . یادتون باشه اگه با استرس فکر کردین و به نتیجه رسیدین، یا نتیجه غلط از آب در میاد و یا یکی از سخت ترین راههای ممکن رو پیدا کردین .

برای رهایی از استرس روشهای مختلفی وجود داره مثل : خوردن یک لیوان آب خنک. کشیدن نفس های عمیق ، انجام روشهای ریلکسیشن و مهمتر و کاربردی تر از همه یاد کردن از خدا و بردن زیباترین اسمها دنیا که همگی به مدیریت بحران در شرایط شما ختم میشود.

با خدا حرف بزنین به هر زبونی که دوست دارین . باهاش درد دل کنین و مشکلاتتون رو باهاش درمیون بذارین . اگه خدا کمکتون کنه دیگه نیازی به درخواست کمک از این و اون ندارین چون همه ی این و اون ها و تمام کسانی که فکر می کنین می تونین کاری براتون انجام بدن ، زیر نظر پروردگارشون هستن .

بعد از رفع استرس و رسیدن به آرامش ، باید مشکل رو به شکل یک یا چند جمله در بیارین و روی کاغذ بنویسین . یکی از مشکلات بزرگ ما همینه که می خوایم همه چیز رو ذهنی حل کنیم و اینکار در عمل جوابی به مدیریت بحران نمی ده .

بعد راههای ممکن برای حل مسئله رو پایینش بنویسین . هر راهی به نظرتون درست می رسه رو بنویسین .

حالا شما یک سری اطلاعات کامل و جامع دارین که با دسته بندی کردن مسیرهای ممکن و برنامه ریزی برای اجرای تک تک اونها به احتمال زیاد به توانایی مدیریت بحران می رسین .

اگه خواستین از کسی هم مشورت بگیرین با ارائه ی این برگه به جواب و راه حل بهتری خواهید رسید.

یادتون باشه مشکلات هرچقدر بزرگ باشن، از اراده ی شما کوچیکترن.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

مدیریت خانواده

آشنایی با راه های مدیریت خانواده که باید بدانید

تا حالا به ذهنتون رسیده برای مدیریت خانواده چه کارهایی باید انجام داد؟ به این …

یک دیدگاه

  1. مدیریت و پیروزی بر مشکلات اراده قوی میخواد و بس به نظر من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *