خانه / روانشناسی / روانشناسی تبلیغات چیست؟
روانشناسی تبلیغات چیست؟

روانشناسی تبلیغات چیست؟

اساسا روانشناسی تبلیغات ترکیبی از چندین متغیر و علاقه های مختلف میباشد که قادر است مسیر پیشروی روانی یک جامعه را پیش بینی کند. در ادامه بیشتر به بررسی این موضوع از دید روانشناسی میپردازیم.

روانشناسی تبلیغات چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

امروزه تبلیغات تنها در مجلات، تلویزیون، رادیو، روزنامه و اینترنت وجود نداشته و در واقع شامل تمام چیزهای اطراف ما خواهند شد.

بر مبنای اصول روانشناسی تبلیغات شیوه های مختلف نشان دادن محصولات در فروشگاه ها، رنگ و اندازه محصولات، قیمت لباس ها، رسانه ها و در کل تمام عواملی که میتوانند مشتری را به سمت یک محصول جذب کنند، به نوعی یک تبلیغ محسوب میشوند.

تمامی انسان ها در خرید و مصرف محصولات، تلاش دارند که از دیگر افراد متمایز باشند و این علاقه به خاص بودن، یکی از ویژگی هایی است که روانشناسی تبلیغاتی از آن بهره میبرد. پس از اثبات این مورد، دیگر موارد مانند تمایل فردی نیز  ظاهر خواهند شد.

انواع استراتژی های روانشناسی تبلیغات

شما با شناختن شخصیت های افراد و طریقه خرید آنها، از طریق رسانه خواهید توانست با نیروی بیشتری آنها را وادار به خرید محصولات خود کنید.

نمونه بارز این روانشناسی تبلیغات را میتوان در فروشگاه های بزرگ دید، افرادی که برای خرید چند قلم کالا به فروشگاه خود رفته و با سبدی از انواع محصولات از آن خارج میشوند، قربانیان این نوع روانشناسی در تبلیغات میباشند.

این فروشگاه ها برای تبلیغات موثر تر، از روش هایی مانند روش های زیر استفاده خواهند کرد:

 • ماده گرایی: بر اساس آنالیز روانی، فروشگاه با مجبور کردن فرد به دیدن یک عکس یا شنیدن یک عبارت به صورت مکرر، او را ترغیب به خرید آن خواهد کرد.
 • متقاعد کردن: فروشگاه با دادن اطلاعاتی درباره یک محصول و مقایسه آن با دیگر محصولات، استدلال شهودی فرد برای خرید محصول را تقویت خواهد کرد.
 • فرافکنی: این روش اغلب بر روی الگو، فرهنگ و سبک زندگی افراد تمرکز دارد و با تصویر محصول، به گونه ای که با نیاز های مشتری همخوانی دارد، او را ترغیب به خرید آن میکند. در این امر جامعه شناسی ابزار کلیدی مورد استفاده میباشد.
 • تلقین: در این سبک از روانشناسی تبلیغات با استفاده از تکنیک های آنالیز روانی، اقدام به خواندن ذهن خریدار خواهد کرد. این روش بیشتر بر روی مواردی همچون استرس، نگرانی و ترس فرد تمرکز خواهد داشت و به آنها تلقین میکند که با کالایی جادویی روبرو هستند که دقیقا برای رفع نیاز آنها طراحی شده است.

موفیت در تبلیغات با استفاده از روانشناسی تبلیغات

اگر به دنبال روانشناسی تبلیغات هستید باید بدانید که در پشت پرده تمامی سازمان های تبلیغاتی، تصمیماتی اساسی برای موفقیت در تبلیغ وجود دارند و برای هر کدام از این تصمیمات، روانشناسان تبلیغاتی، با تحقیق و استفاده از دانش خود در این زمینه، به تاثیر بیشتر محصول مورد نظر بر روی بازار کمک خواهند کرد.

روانشناسی تبلیغات

در ادامه، موارد مورد توجه این سازمان ها در روانشناسی تبلیغات ذکر شده است:

 • مشخصات تبلیغ: رنگ ها، طرح و عکس های مورد استفاده.
 • تعداد پخش: تعداد دفعاتی که این محصول باید تبلیغ شود. این روش با وجود قدیمی بودن، در بازاریابی بیشترین تاثیر را دارد. اساس این روش، رابطه مستقیم دفعات تکرار تبلیغ، با جای گیری آن در ذهن بیننده میباشد.
 • قیمت: ارزان بودن یک کالا، صرفا به معنای بیشتر بودن فروش آن نیست. با این حال، این مورد، یکی از عوامل تاثیر گذار در تبلیغات میباشد (نمونه این تاثیر را میتوان در زمان حراج محصولات یک فروشگاه دید).
 • کانال تبلیغاتی: طریقه نشان دادن تبلیغ ( تلویزیون، رادیو و اینترنت)

در روانشناسی تبلیغات علاوه بر موارد بالا، در تبلیغات خود عواملی مانند “رده سنی جامعه هدف” را نیز در نظر خواهند گرفت

علاوه بر این، جهتی که جامعه هدف به سوی آن در حال پیشرفت است نیز دیگر عامل مورد توجه آنها میباشد.

برای مثال در صورتی که جامعه هدف، قشر نوجوان باشد، نشان دادن تبلیغ از طریق اینترنت و گوشی موبایل انجام خواهد گرفت.

در مواردی خاص نیز هویت اشخاص جامعه هدف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اهمیت روانشناسی رنگ ها در روانشناسی تبلیغات

یکی از موارد مورد توجه روانشناسان تبلیغاتی، رنگ های مورد استفاده در تبلیغ میباشد. زیرا بر مبنای روانشناسی رنگ ها هر رنگ دارای معنی خاص و متفاوتی میباشد:

 • سفید: این رنگ، احساس سادگی و خلوص نیت به فرد خواهد داد.
 • آبی: حس تازگی، وضوح و همچنین آرامش را منتقل خواهد کرد.
 • زرد: به بیننده احساس همدردی، برونگرایی، سبک بودن، جوانی و شور و نشاط تلقین خواهد کرد.
 • قرمز: این رنگ منتقل کننده احساس قدرت و تحرک به فرد میباشد. علاوه بر این، دارای جذابیت بالایی بوده و ذهن را تحریک خواهد کرد.
 • سبز: تلقین کننده حس امید و آرامش بوده و سمبل طبیعت میباشد.

توجه داشته باشید که تمامی جزئیات یک تبلیغ بسیار مهم بوده و روانشناسی تبلیغاتی علمی است که قادر خواهد بود افراد مختلف را به سمت شما و محصولتان جذب نماید.

روانشناسی تبلیغات چیست؟
5 (100%) 2 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

نگاه های مرد عاشق

نگاه های مرد عاشق چگونه است؟

هر کسی نگاه مخصوص به خود را دارد، نگاه های مرد عاشق هم با یک مرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *