خانه / روانشناسی فردی / هوش / آب و هوای معتدل باهوش‌تان می‌کند
آب و هوای معتدل باهوش‌تان می‌کند

آب و هوای معتدل باهوش‌تان می‌کند

در زمینه آب و هوا‌شناسی یا اقلیم‌شناسی پزشکی می‌توان گفت که بخشی از بیماری‌ها تحت تاثیر آب و هوا بروز، شیوع و یا تشدید می‌شوند. تحقیقات نشان داده که  زندگی در آب و هوای معتدل باهوش‌تان می‌کند. اما قبل از آن چند مثال زیر را به دقت بخوانید:

با ویکی روان همراه باشید.

برای مثال یکی از علل اصلی بروز سرطان‌های پوست، تماس طولانی مدت با نور خورشید و آفتاب سوختگی‌ها است. شیوع و اپیدمی بیماری مالاریا که یک بیماری عفونی است و از طریق انگل مالاریا که در بدن پشه آنوفل وجود دارد، به انسان منتقل می‌شود، از طرف دیگر پشه آنوفل برای بقا و تولید مثل به تالاب‌ها و آب وهوای گرم و مرطوب نیاز دارد. بنابراین آب و هوای آلوده، سبب تشدید بیماری‌های تنفسی نیز می‌شود. درمجموع می‌توان گفت که هر نوع آب و هوایی بیماری‌های خاص خود را به همراه دارد. طی مطالعات اخیری که دانشمندان بر روی بیماری جدید ابولا داشتند، دریافتند که شیوع و بروز بیماری ابولا می‌تواند، ناشی از تغییرات آب وهوایی و گرمایش جهانی باشد. بیماری ‌ام‌اس یا مولتیپل‌ اسکلروزیس در آب و هوای معتدل بیشتر دیده می‌شود، اما هوای گرم می‌تواند توانایی بیماران مبتلا به‌ام اس را کم کند و آب و هوای آلوده نیز در بروز بیماری‌ام اس نقش دارد و شانس عود را نیز بیشتر می‌کند. در مطالعات زیادی بر نقش آب و هوا بر هوش به عنوان یک عامل محیطی تاکید شده است. مثلا افراد در مناطق گرمسیری، هوش کمتری نسبت به مناطق معتدل دارند. این امر ناشی از دو علت است: یکی اثر سوء تغذیه در مناطق گرمسیری و دیگر به دلیل کم بودن انگیزه برای فعالیت‌های ذهنی در مناطق گرمسیری. همچنین عادات غذایی و تغذیه ناقص پیش از تولد و بعد از آن بر رشد هوش انسان اثر می‌گذارد. کمبود مواد پروتئینی، انواع ویتامین‌ها و برخی مواد معدنی بر رشد دستگاه عصبی و در نتیجه هوش تاثیر منفی می‌گذارد.

با اعمال تمهیداتی برای مقابله با عوامل آسیب‌زای آب و هوایی می‌توان از برخی بیماری‌ها پیشگیری کرد، پیشگیری از آفتاب سوختگی و سرطان‌های پوست و یا پیشگیری از بروز و عود آسم با دوری از تماس با آلرژن‌ها و یا پرهیز از حضور در محیط‌های که با هوای آلوده همراه است، ازاین‌رو انسان‌ها با مهاجرت به مناطق خوش آب هوا، محیطی سازگارتر یافته و بر سلامت و طول عمر خود می‌افزایند.

در خصوص این‌که تاثیر آب و هوا در بروز بیماری‌ها، چند درصد از استعداد افراد برای بروز یک بیماری را تشکیل می‌دهد، به نظر بنده بنابر نوع بیماری و شرایط آب و هوایی، درصدها متفاوت خواهد بود. در مورد ابتلا به بیماری‌ها باید بگویم که عامل ژنتیک نقش موثرتری دارد. ژنتیک مانند آب و هوا قابلیت تغییر را ندارد. برای مثال در مورد آب وهوای خاص می‌توان با مهاجرت از مناطق پرخطر از بروز بیماری‌ها پیشگیری نمود. خاک نیز می‌تواند از آب و هوا تاثیرپذیر باشد.

ویدا ودودی‌مفید

آب و هوای معتدل باهوش‌تان می‌کند
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کسب و کار خانگی چیست

کسب و کار خانگی چیست؟

با پیدایش اینترنت و فضای مجازی دید مردم به همه چیز تغییر کرده است، قبلا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *