هوش

راه هایی که به شما میگوید چگونه باهوش‌تر شوید ؟

متخصصین روان‌شناسی در مورد اینکه چطور باهوش‌تر شوید بر این باورند برای بهبود عملکرد مغز و تقویت بهره هوشی پیشنهادات بسیار راحتی وجود دارد که کمک به افزایش بهره هوشی می‌کند. که در ادامه به بررسی انواع راه های موجود برای اینکه باهوش‌تر شوید میپردازیم.

چگونه میتوانید باهوش‌تر شوید ؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
پریا نوربخش پریا نوربخش
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 1,200,000 هزار تومان
فرح ناز حیاة غیبی حقیقی فرح ناز حیاة غیبی حقیقی
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

مطالعه کنید

از بهترین راه های باهوش شدن مطالعه کردن است. دانشجوی زندگی باشید! انسان تک بعدی نیست و فقط به چند بعد سلامت، ثروت و شادی خلاصه نمی‌شود. برای بالا بردن هوش کلامی باید در مورد مسائل گوناگون مطالعه کرد و دایره لغات را گسترش داد. مطالعه در مورد تاریخ، روانشناسی، علوم زیستی، علوم طبیعی، هنر، زبان، ریاضی و موسیقی کمک به گسترش تفکر می‌کند.

به تفکر خود شخصیت و عمق دهید و حداقل در هفته یک کتاب بخوانید.

برای اینکه باهوش‌تر شوید باید ذهن خود را به چالش بکشید

انواع بازی‌های ذهنی و فکری می‌تواند باعث تقویت هوش سیال، بهبود عملکرد حافظه و افزایش قدرت تمرکز شود. اگر تنها برای مدتی این کار را تکرار کنید به زودی نتیجه آن را می‌بینید. سودوکو، حل جدول و حل معما از بهترین گزینه‌های بازی‌های تمرینی ذهن است.

موسیقی یاد بگیرید، بنوازید و گوش دهید

یادگیری سازهای مختلف می‌تواند به هماهنگی بدنی شما کمک کند و هوش عملی شما را بالا ببرد. این کار علاوه بر تقویت هوش عملی می‌تواند به هوش انتزاعی شما نیز کمک کند. همچنین موسیقی در هر سبکی کمک به افزایش هوش شنیداری شما می‌کند.

اگر هنگام کار و فعالیت روزانه خود به موسیقی گوش دهید کمک بسیار زیادی به تقویت تمرکز شما و هوش شنیداری‌تان می‌کند.

 یادداشت کنید

هر چقدر می‌توانید یاداشت کنید! این از بهترین راه هایی است که باهوش‌تر شوید . برای شروع می‌توانید با یادداشت روزانه خاطرات خود شروع کنید. می‌توانید هر مطلب ساده‌ای را به جای ذخیره در تلفن همراه در دفتر یادداشت بنویسید.

 سعی کنید با دست مخالف یادداشت کنید و نیمکره غالب مغز را به چالش بکشید و از نیمکره مخالف مغز نیز بیشتر کمک بگیرید.

تعاملات اجتماعی و میانفردی خود را بیشتر کنید

ارتباطات اجتماعی و تعامل میانفردی بیشترین کمک را به افزایش هوش اجتماعی شما می‌کند و در عین حال باعث پرورش هوش کلامی و شنیداری هم می‌شود.

 تعاملات اجتماعی می‌تواند منجر به احساس تعلق، همدلی و شادی شود.

در مورد زمان خود دقیق تر باشید

مدت زمان آنلاین بودن فقط به معنای بررسی شبکه های اجتماعی و تحقق بخشیدن اهدافتان نمی باشد. وب همچنین مملو از منابع یادگیری مفیدی مانند، دوره های آنلاین، گفتگو های جذاب TED و ابزار های ساخت واژگان می باشد.

آن چه را یاد می گیرید، بنویسید

لازم نیست نکته ها را خیلی طولانی بنویسید اما هر چند وقت یک بار آن چه را که یاد گرفته اید، بنویسید. این روش به طور حتم قدرت مغزی شما را تقویت می کند.

معلم یوگای کلودیا آزولا آلتوسر می گوید، سعی کنید روزانه ۴۰۰ حرف را که یاد گرفته اید، بنویسید. دکتر مایک ای متخصص تحقیقات Bayside Biosience  در این باره می گوید”چیزی را که آموخته اید، بنویسید.”

لیستی از کارهای انجام شده تهیه کنید.

بخش بزرگی از هوش و زیرکی به عزت نفس و شاد بودن مربوط می شود. بنابراین با به کار گیری لیستی از کار هایی که انجام داده اید و باعث شادی شما شده اند، می توانید آن ها تقویت کنید. این امر به شما کمک چشمگیری می کند.

صفحه های بازی Scrabble

بازی های تخته ای و پازل ها فقط سرگرم کننده نیستند. بلکه همچنین یک راه عالی برای به کار گیری مغزتان می باشند. این بازی ها شامل اسکرابل، ورقه ای، شطرنج،  Go و بازی ۴ نفره ، می باشند.

اگر میخواهید باهوش‌تر شوید مایک پیشنهاد می دهد که برای تقویت مغز در سطح نینجا، حافظه کاری خود را با تلاش کردن برای بازی بدون نگاه کردن به صفحه تمرین دهید. آزولا آلتوسر می گوید، بازی اسکرابل را بدون دقت کردن به نکات و کتاب ها انجام دهید.

دوستانی هوشمند از بهترین راه های باهوش شدن

دوستان باهوش می توانند بر اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارند. این یکی از سریع ترین  روش های یادگیری است. سارآه شاه، مدیر حساب در Symphony Teleca می نویسد:

یک مشارکت هوشمند انه داشته باشید. به یاد داشته باشید که IQ شما به طور متوسط از پنج نفر از نزدیکان شما تاثیر می پذیرد.

اطراف خودتان را با افراد باهوش احاطه کنید. ماناس بساز بفروشی است که می گوید، من سعی می کنم تا زمانی که  بتوانم، از فن آوری های موجود بهره ببرم.

هرگز مشکلی در پذیرش این مسئله نداشته ام که، من یک برنامه نویس متوسطی هستم و هنوز چیز های زیادی را باید  یاد بگیرم. سعی کنید همیشه متواضع و مشتاق یادگیری باشید.

افکار و عقاید خود را برای دیگران توضیح دهید

آلبرت انیشتین می گوید، اگر نمی توانید ایده خود را بسادگی برای دیگران توضیح دهید، حتما آن را به اندازه کافی درک نکرده اید. آگهی های Quora به این نکته اتفاق نظر دارند.

اطمینان حاصل کنید، آن چه را که فکر می کنید، آموخته اید، یاد گرفته اید و این اطلاعاتی را که با سعی و تقلا در حافظه خود گنجانده اید، در اختیار دیگران قرار می دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که آن ها را به افراد دیگر انتقال داده اید

دانش آموز جان پاکلس، در رابطه با این موضوع می گوید، برای همه چیز هایی که یاد می گیرید، بزرگ یا کوچک، حد اقل تا زمانی که قادرید آن را به دوستتان توضیح دهید، یاد بگیرید.

در واقع یادگیری اطلاعات جدید بسیار ساده به نظر می رسد. توانایی حفظ این اطلاعات و آموزش آن به دیگران بسیار ارزشمند و راهی برای اینکه باهوش‌تر شوید است.

کار های تصادفی جدیدی انجام دهید.

شان پاریش، نگهبان بی نظیر Farnam street Blog داستان کلاس خوشنویسی دوره جوانان استیو جابز را برای کوورا نیز شرح می دهد. پس از خارج شدن از مدرسه بنیان گذار اپل، زمان زیادی را در دست داشت و به یک دوره کلاس خوشنویسی مشغول بود.

در آن زمان چنین کلاسی بی معنی و غیر ضروری به نظر می رسید. اما مهارت های طراحی که او آموخته بود، بعد ها جزء اولین طراحان با تجربه شناخته شد.

در محیط اطراف نمی دانید چه موقعیت هایی برای پیشروی مهم هستند. در حقیقت باید چیز های جدیدی را امتحان کنید و منتظر بمانید تا بعدا با بقیه تجربه های خود ارتباط برقرار کنید.

یک زبان جدیدی را یاد بگیرید تا باهوش‌تر شوید

در واقع لازم نیست که به سرعت زبان یک کشور خارجی را انتخاب کنید. به راحتی می توانید خودتان کار کنید. همچنان ایده های ذهنی خود را به دست آورید. سالویی می گوید، سعی کنید زبان جدیدی را یاد بگیرید که در این راستا سایت های زیادی وجود دارد.

غذا برای فکر کردن: خوردن هوشمندانه

شما نیاز دارید تا غذا بخورید. پس چرا قدرت هوش خود را با غذا های  فوق العاده مقوی تقویت نمی کنید؟ به غذا های  فست فود که لحظه ای هوس آن ها را می کنید، نیازی ندارید. بهترین غذا ها در عطاری و خوار و بار فروشی  محلی یافت می شوند.

بهترین مواد غذایی برای عملکرد مغز، حاوی مقادیر فراوانی از چربی هستند. ولی از لحاظ  تاریخی، چربی دارای سابقه بدی است.

مردم به طور کلی بر این باورند که، خوردن چربی باعث انباشته شدن چربی در بدن می شود. برخی چربی ها روی بدن تاثیر منفی می گذارند.

از مصرف غذاهایی که دارای چربی ترانس هستند، اجتناب کنید. اغلب در بسته بندی ها به عنوان بخشی از روغن هیدروژنه شده گنجانده شده است

چربی ترانس به افزایش کلسترول کمک می کند که در نتیجه آن منجر به عوارضی نظیر، التهاب، دیابت، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی می شود.

به جای استفاده از خوراکی هایی سرشار از چربی از قبیل، چیپس سیب زمینی می توانید چربی های مونو سدیم مانند، ماهی و آجیل را جایگزین کنید. بنابراین مغزتان از شما تشکر خواهد کرد.

موسیقی را بیاموزید

انتخاب نوعی ابزار موسیقی نه تنها دوستانتان را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه باعث می شود شما باهوش‌تر شوید . هنگامی که شروع به نواختن موسیقی می کنید، در حقیقت منطقه وسیعی از مغز را تحت سیطره خود در می آورید.

احساسات خود را در نظر بگیرید. هنگامی که یک ابزارموسیقی را می نوازید، از قابلیت های بینایی، شنوایی و فیزیکی خود استفاده می کنید. روح و روان خود را از طریق نواختن موسیقی با فرایند های شناختی نت ها به طور همزمان صیقل دهید.

ورزش های منظمی انجام دهید

ورزش روزمره شما را هوشمندانه تر می کند. به ویژه ۳۰ دقیقه تمرینات قلبی عروقی در روال عادی زندگی، روشنی ذهن و روان و همچنین هوش را افزایش می دهد.

یک مثل قدیمی رومی می گوید، ذهن سالم در بدن سالم است. این افسانه شگفت انگیز دارای پشتوانه ای علمی است.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه Concordia ادعامی کند که، به دست آوردن اکسیژن برای خون، شگفتی هایی برای سلامت شناختی شما به ارمغان می آورد.

نه تنها از لحلظ بیولوزیکی نقش مهمی را ایفا می کند، بلکه تمرینات ورزشی، باعث تحریک بخش های متعدد مغز می شود.

بازدید از اماکن جدید

این به معنی مطالعه کردن در یک کافی شاپ جدید، انتخاب مسیر دیگری برای کار یا سفر به کشوری دیگر می باشد. عمدتا جابه جایی برای مغز مفید است.

این ممکن است دشوار به نظر برسد، زیرا در ابتدا احساس  ناخوشایندی ایجاد می کند.

مثلا در کافی شاپ جدید نمی توانید به صورت قبلی سفارش دهید بلکه با یک منو جدید روبرو می شوید که باید آن را مطالعه و سپس خوراکی مورد نظر را انتخاب کنید که پیش از این انجام نداده اید.

ادامه تحصیل بدهید

تحصیل کردن در بزرگسالی یکی از بهترین سرمایه گذاری های زمان، پول و انرژی است که می توانید داشته باشید.

گرچه تحصیلات در دوران کودکی و نوجوانی بسیار ارزشمند است، ولی قابل ذکر است که بزرگسالان اغلب توانایی خود را در یادگیری مفاهیم و مهارت های جدید ناچیز می پندارند.

بنابراین برای اینکه باهوش‌تر شوید خود را برای گرفتن یک کلاس علمی و خلاقانه به چالش می اندازند. داوطلب شدن برای ادامه تحصیل فرصتی مطلوب را برای شکوفایی مغز، ایجاد ارتباطات جدید و هوش عاطفی را فراهم می آورد.

خود را به چالش بکشید

مانند یک وزنه بردار که عضلات خود را تقویت می کند، روزانه مغزتان را پرورش دهید. همان طوری که آلبرت انیشتین گفته است، نباید به دنبال اهدافی باشید که، به آسانی کسب می شوند.

باید انگیزه ای داشته باشید تا آن چه می توانید فقط از طریق تلاش ها به دست بیاورید.

طراحی کنید

لازم نیست یک هنرمند باشید تا از مزایای نقاشی لذت ببرید. سعی کنید فعالیت مغزی را به طور منحصر بفردی به کار گیرید.

علاوه بر این، ایجاد هماهنگی بین دست و چشم، باعث می شود تا سیناپس ها را برای انتقال دهنده های عصبی ارسال کند تا به طور مداوم و واضح خاطرات خود را ذخیره کند.

نقاشی کنید

اصولا نقاشی یک شکل توسعه یافته ازطراحی است که فضا هایی از مغز را تغذیه و تقویت می کند. بر خلاف طراحی، اغلب نقاشی بافت ها و رنگ های جدید و نا آشنا را معرفی میکند تا مغز را تحریک کند.

نقاشان گاهی اوقات نگاهی عمیق نسبت به محیط اطراف دارند. مشارکت در نمایشگاه های نقاشی، آن ها را تشویق می کند.

پیشنهاد ویژه

آن ها بدین وسیله جزئیات دقیق محیط اطرافشان را توصیف می کنند. بدین ترتیب تمرکز روی مغز موجب افزایش حالت هوشیاری می شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیلوفر رستگاری نیلوفر رستگاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
کتایون داودی کتایون داودی
مشاور روانشناس
از 77,500 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
پگاه عبادی پگاه عبادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان

کار در محیط های گروهی

برای اینکه باهوش‌تر شوید محیط جمعی کار کردن برای افزایش مغز ضروری است. برخی از افرادی که به طور مستقل از کار لذت می برند، لحظه ای که مجبور به مشارکت در محیط گروهی می شوند، احساس هراس دارند.

با این حال بعضی از این افراد مستقل بسیار هوشمند هستند و می توانند از یک کار گروهی کوچک تر بهره مند گردند.

محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا