زندگی خود

بررسی راه های خودشناسی و ساخت یک زندگی عالی

حتما برای همه شما اتفاق افتاده است که در برخی مراحل و راه های خودشناسی بگویید: چرا این اتفاق برای من افتاد؟ چرا همیشه مشکلات وجود دارند؟ چرا من همیشه سرخورده می‌شوم؟ این سوالات از آن دست سوالاتی هستند که فرد را مجاب می‌کند به دنبال پاسخ‌هایی باشد تا زندگی خود را تغییر دهد.

مهم ترین سوالات و راه های خودشناسی

این تغییرات از خودمان شروع می‌شود و موضوع یادداشت ما این است که چطور خودمان را بهتر بشناسیم؟ عدم دریافت پاسخ‌های منطقی، باعث می‌شود فرد در چرخه‌ای زندگی کند که مرتبا با چالش‌های گذشته و حال خود دست و پنجه نرم کند و به مرور زمان دورنمای آینده خود را از دست می‌دهد. دانستن نکاتی درباره خود می‌تواند به شما کمک کند تا جایگاه واقعی خود را در جهان بهتر بشناسید.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بدانید که عاشق چه چیزهایی هستید

شما عاشق چه مواردی هستید؟ مردم، اشیا و مکان‌های مختلف؟ چیزی که به آن عشق می‌ورزید، بخشی از زندگی شما را می‌سازد.

چیزی که شما به آن عشق می‌ورزید، زمان شما را در بر می‌گیرد. وقتی فردی در زندگی عشقی ندارد، به این معناست که معنا و مفهوم زندگی را در بازه‌ای از زمان، از دست می‌دهد و این خود دلیلی است برای شروع سرخوردگی فرد.

بدانید که مسئولیت چه مواردی را بر عهده دارید

برای هر جنبه از زندگی خود ، مسئولیتی تعریف کنید. وقتی در زمینه‌ای خاص، مسئولیتی را می‌پذیرید، این بدین معناست که قصد دارید رفتار و نگرش خود را کنترل کنید.

مسئولیت‌پذیری را با شروع کارهای کوچک اما موثر، آغاز کنید و سعی کنید کنترل رفتار خود را هر چند محدود زیر نظر داشته باشید. افرادی که مسئولیت‌ پذیر نیستند، تجربه کافی برای حل مسائل مختلف را ندارند.

بدانید که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد

جستجو کنید و بدنبال مواردی باشید که به شما  کمک می‌کنند تا از نظر احساسی، قوی و پرانرژی باشید.

برای پیدا کردن راه های خودشناسی از خود بپرسید که چه چیزی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که برای بیرون آمدن از رختخواب، امیدوارانه صبح خود را آغاز کنید؟  آیا رویایی دارید که شما را وادار کند برای رسیدن روزی دیگر لحظه شماری کنید؟ یا اینکه می‌ترسید با چالش‌های زندگی خود روبرو شوید؟ ترس انگیزه شما را از بین می‌برد.

راه های خودشناسی

بدانید که در چه مواردی بهترین هستید

هر فردی استعدادها و پتانسیل‌هایی را دارد که او را از دیگران متفاوت می‌سازد. بعضی افراد به سختی می‌توانند استعدادها و نقاط قوت خود را شناسایی کنند.

توجه داشته باشید که استعدادهای طلایی شما با استفاده از راه های خودشناسی به سادگی قابل کشف هستند و به زیبایی احساسات شما را شکوفا می‌کنند. کاری را که واقعا دوست دارید انجام دهید

در انجام هر کار و فعالیت جدیدی، شما با ناشناخته‌های درونی خود آشنا می‌شوید و این مقدمه‌ای است برای کشف استعدادهای شما.

برای یافتن راه های خودشناسی بدانید که با چه افرادی در ارتباط هستید

چه افرادی در ارتباط‌های شما نقش اساسی را ایفا می‌کنند؟ جیم ران می‌گوید: شما میانگین ۵ نفر از افرادی هستید که بیشتر با آنها در ارتباطید.

افراد اطراف خود را تغییر دهید تا روابط شما تغییر کند. تغییر در روابط، شما را در جایگاهی قرار می‌دهد که بیشتر به خودتان و پیشرفت‌های‌تان اهمیت دهید. برای شناخت خود و کم کردن مشکلات سعی کنید دایره دوستان خود را با  افراد موفق و رو به رشد شکل دهید.

بدانید که در زندگی خود چه هدف‌هایی دارید؟

اگر شما در زندگی خود هدفی نداشته باشید، باید برای تحقق اهداف دیگران تلاش کنید

آیا این منطقی است؟ شما برای یک سال بعد و سه سال بعد خود چه برنامه‌ای دارید؟

چه مراحل و راهکارهایی برای رسیدن به اهداف وجود دارد؟ هدف‌ها باعث می‌شوند که شما با عنصر «برنامه ریزی» آشنا شوید. به کار گرفتن نظم و داشتن برنامه‌ای منظم، باعث می‌شود سریع‌تر از دیگران حرکت کنید.

بدانید که چگونه می‌توانید به خود اعتماد کنید؟

وقتی بتوانید به خودتان اعتماد کنید، اعتماد به نفس و ارزش‌های درونی شما به مرور زمان رشد می‌کنند.

بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرید، چون به خودتان اعتماد دارید که می‌توانید. با قضاوت‌های اطرافیان دلسرد نمی‌شوید چون به ارزش‌های درونی خود واقف هستید.

وقتی به خود اعتماد داشته باشید گزینه مناسبی برای دوستی هستید. مردم به سمت فردی می‌روند که برای رشد و حفظ ارزش‌های درونی خود، سرمایه‌گذاری کرده است

سعی کنید در استفاده از راه های خودشناسی برای داشتن زندگی بهتر هر ماه روی یکی از موارد بالا کار کرده و تغییرات رفتاری خود را هر روز یادداشت نمایید تا به مرور زمان یا شناخت هر چه بهتر از خود، راحت‌تر مسیر زندگی را طی کنید.

اگر برای زندگی خود ، مسیر مشخصی نداشته باشید، هر جایی می‌تواند پایان آن باشد.

راضیه آدینه

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو در خانه

8 راه درمان افسردگی بدون دارو در خانه

درمان افسردگی بدون دارو شاید آرزوی خیلی از ما باشد چون فکر می کنیم برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =