خانه / خانواده / تربیت فرزند / کودک حسود و خود خواه من
حسادت کودک بزرگتر

کودک حسود و خود خواه من

خانم سبا رضایی فر از گیلان. سلام، دختری ۸ ساله دارم که بسیار خود خواه است و به یک کودک حسود تبدیل شده. من یک پسر ۵ ماهه دارم که با او هم خودخواهانه برخورد و پرخاشگری می کند. لطفا من را راهنمایی کنید. متشکرم.

با سلام، لطفا با ویکی روان همراه باشید تا به بررسی ویژگی های کودک حسود بپردازیم.

رفتار صحیح با کودک حسود

دوست عزیزم باید خدمت شما بزرگوار عرض کنم که از لحظه ای که کودکی پا به دنیا می گذارد نیازمندی هایی دارد که باید شب و روز برآورده شود. او دراین سن نقطه ی مرکزی خانواده شما را تشکیل می دهد. پس از بزرگتر شدن و ورود کودک تازه به جمع خانواده دنیای فرزند اول را به کلی زیرو رو می کند و در واقع نمی داند که با این مسئله جدید چطور برخورد کند؟! در نتیجه رقابتهای خانوادگی شروع می شود و پدر و مادر باید حکیمانه در صدد ریشه کن کردن این وضع برآیند.

کودکان بیش از هر چیز علاقه به مساوات و عدالت دارند و نسبت به تبعیض چه در مدرسه و چه در منزل خودشان انزجار نشان می دهند. اگر این حقیقت ساده در اذهان بماند، بسیاری از دعواها که به علت آن شیرازه خانواده های متعددی از هم می پاشد روی نخواهد داد. هر کودکی سزاوار رفتار منصفانه ای است، ولی این عمل در مورد فرزندان یک خانواده که در مراحل متفاوت رشد بوده و اختلاف سن دارند امر بسیار مشکلی می گردد.

مراقبت بیشتر از کودک حسود

برای هر بچه کوچکی خودخواه و حسود نبودن کار دشواری است. هر بچه ای باید این صفت را از طریق تربیت و تجربه که چندان مطبوع هم نمی باشد فرابگیرد. غالبا این تجربیات بسیار دردناک بوده و باعث جدال ها و دلخوری های بیشتری می گردد. مسلما نمی شود انتظار داشت که همه این مشاجرات به کلی پایان یابد. حتی در میان شریف ترین خانواده ها عدم خودخواهی را از راه تجربه و تحمل سختی ها می آموزیم و هرچه زودتر این خصلت را کسب کنیم هم برای ما بهتر است و هم برای اشخاصی که به ما بستگی دارند و باید پذیرفت که برای اکثر کودکان بلند پرواز سخت است که اول به فکر دیگران باشند.

کودک حسود و خود خواه من
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره محیا یزدانی

سابقه مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان کنکوری، نویسنده مقالات روانشناسی و تغذیه ای در مجله مشاور خانواده، تحصیلات: کارشناس میکروبیولوژی، محقق در زمینه های: داروشناسی و روانشناسی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

یک دیدگاه

  1. با محبت و توجه بیشتر این مشکل به راحتی حل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *