خانه / روانشناسی فردی / مدیریت زمان به سبک افراد موفق
مدیریت زمان به سبک افراد موفق

مدیریت زمان به سبک افراد موفق

در دنیای پر هیاهو و شلوغ امروزی ما مهمترین سرمایه موجود برای تک تک انسانها زمان میباشد. زمان به عنوان شاه کلید امور در دست کسانی قرار گرفته است که از اهمیت آن آگاهی کامل داشته باشند. مدیریت زمان شامل اجرای طرح و برنامه های مدونی میباشد که ما را در راستای استفاده مفید از وقت و رسیدن به هدفمان راهنمایی میکند.

با ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با ۸ راه مدیریت زمان به سبک افراد موفق

مدیریت زمان اصلی ترین شاخصه با هوش و زکاوت کار کردن است. میتوان گفت مدیریت زمان یکی از ویژگی های افراد موفق در راه کسب موفقیت است. شما کار می‌کنید تا خود، خانواده و اطرافیانتان تامین کنید. من نظر خاصی درمورد اینکه چگونه می‌توانید سخت تر کار کنید ندارم. اما به شما می گوییم که هزاران راه وجود دارد تا مفیدتر و باهوش تر کار کنید تا بتوانید از زمان خود نهایت بهره را ببرید.

همیشه اینگونه نیست که افراد موفق سخت تر از بقیه کارکنند. آنها با هوش تر از بقیه کار می کنند.

خودتان پر مشغول نشان ندهید

وقتی مدیر شرکت در راهرو قدم می زند همه یا در حال مکالمه تلفنی اند یا با کسی دیدار دارند و یا دنبال کاری هستند، آن‌ها مشغول بنظر می رسند. اما آیا واقعا مشغول بکارند؟ پاسخ افراد موفق و مدیران به این سوال نه است.

آنها می‌گویند همه‌ی مثال های بالا نشانه‌ی بی فکر کار کردن است. ممکن است با مشغول نشان دادن خود، از طرف همکاران مورد ستایش قرار گیرید، اما امکان اینکه ترفیع بگیرید بسیار کم است! به عبارت دیگر سخت کار کردن مثل این است که در ماشینی نشسته اید و با سرعت حرکت می‌کنید اما ممکن است مسیر شما درست نباشد. میتوان از راهکارهای ساده و موثر برای موفقیت استفاده کرد تا به آنچه میخواهید برسید.

باهوش تر و مفیدتر کار کنید نه سخت تر

کلید موفقیت کار هوشمند است نه کار سخت. از حالت ربات بودن خارج شوید و راههای جدیدی برای انجام هرکاری پیدا کنید.

سعی کنید زمان مورد نیاز برای انجام هر کار را با ترفندهای جدید کاهش دهید تا مدیریت زمان را انجام داده باشید. شما مجبور به اختراع دوباره ی چرخ نیستید اما باید به آن از زوایای مختلف نگاه کنید و کاربردهای جدیدی از آن را ارائه دهید.

برای مدیریت زمان کارهای خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی ابزار مهمی برای افراد موفق است. آنها همه ی مسئله های خود را حل نمی‌کنند، بلکه مسئله‌ های مهم خود را اول حل می کنند.

برای اجرای مدیریت زمان شما هم بعد از رسیدن به محل کار خود، کارهایتان اولویت بندی کنید و مهم ترین کارهای خود را پیدا کنید. اگرمهم ترین کارهای شما انجام شوند شما می‌توانید بگویید که روز موفقی داشتید، حتی اگر همه‌ کارهای خود را انحام نداده باشید.

نگذارید که جرئبات شما را پایین بکشند. کمال گرا نباشید. سعی نکنید همه ی کاری که انجام می دهید، خیلی کامل و بی عیب باشد. شاید در حرف اینگونه بنظر برسد که همه چیز کامل بودن خوب است. اما در عمل ممکن است شما را در انجام کار اذیت کند و حتی ممکن است باعث شود انجام کار را به بعد موکول کنید.

اول سعی کنید تا کارهای بزرگ و مهم خود را انجام دهید و سپس جرئیات و کارهای کوچک را انجام دهید.

کار خود را به یک بازی تبدیل کنید

این روش یک روش نو پا برای مدیریت زمان است اما بسیار موثر که می تواند کارایی شما را در کار افزایش دهد.

مدیریت زمان

روش انجام این مدیریت زمان اینگونه است که شما کار خود را به قسمت های ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای تقسیم کنید و قبل از شروع کار می‌گویید که این کار را مثلاً در ۴ قسمت انجام خواهم داد. اگر توانستید، به خود جایزه ای می دهید ولی اگر نتوانستیم دیگر از جایزه خبری نیست.

این جایزه می تواند قدم زدن در پارک باشد یا سر زدن چند دقیقه ای به دنیای مجازی. در هر قسمت هم باید استراحت کوتاهی داشته باشید این روش هم کارایی شما و هم انگیزه شما را برای ادامه کار را افزایش می دهد.

کارها را گروه بندی کنید

ذهن انسان فقط می‌تواند به یک موضوع در یک زمان فکر کند. اگر مشغول به انجام چند کار متفاوت باشید، مغز شما به چند قسمت تقسیم می‌شود با نوع فکر کردن های متفاوت.

اگر کارهایی را که شبیه به هم هستند و نوع فکر کردن یکسانی می خواهند در یک گروه قراردهید و انجام دهید مغز شما دیگر مجبور نیست بارها و بارها از نوع فکر کردن مثلاً تحلیلی به خلاقانه و از خلاقانه به تحلیلی تعویض کند

این روش هم سرعت شما را در کار افزایش می دهد و هم کارایی شما را بیشتر می کند. گروه بندی کارها یک راز فوق العاده برای مدیریت زمان و انقلابی در کارایی شما ایجاد می‌کند.

برنامه‌ ریزی، برنامه‌ ریزی و باز هم برنامه ریزی

شاید مهمترین اصل در مدیریت زمان و موفقیت، برنامه‌ ریزی باشد.این کار زمان های مرده شما را کاهش خواهد داد. هرشب برای فردای خود برنامه ریزی کنید تا فردایی موفق داشته باشید.

برای مدیریت زمان بهتر یاد بگیرید که به بعضی کارها نه بگویید

سخت کار کردن و به فشار انداختن خودتان راهی برای رسیدن به موفقیت نیست بلکه راهی به سوی فرسودگی و خستگی است.

شما بعضی اوقات برای مدیریت زمان نیاز دارید که نه بگویید. افراد موفق به بعضی کارها نه می گویند تا تمرکز بیشتری روی کارهای مهمتر خود داشته باشند. انتخاب گر باشید و فقط کارهایی را که می تواند به شما در راه موفقیت کمک کند انتخاب کنید و همه‌ زمان خود را به این کارها اختصاص دهید. حواس پرتی و طفره رفتن را کنار بگذارید.

پایان روز کاری خود را مشخص کنید

بعد از مدیریت زمان و اولویت بندی و انجام کارهای مهم، شما خواهید دید که هنوز کارهای زیادی روی میز شما باقی مانده است. در این لحظه شما باید راز فوق سری افراد موفق را به کار بگیرید. محل کاررا ترک کنید و به خانه بروید. بله درست است همانطور که گفتم شما کارهای مهم خود را انجام داده‌اید و آماده هستید که به خانه برگردید. این اشتباه را نکنید که باید همه‌ کارها را انجام دهید. به جای آن، روز کاریتان وقتی خسته شدید تمام کنید .

همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن هستند اما شما باید به زندگی خود رسیدگی کنید، این مهمترین راز افراد موفق است چون در آن شما یاد می‌گیرید از کار دست بکشید و از زندگی لذت ببرید وحس موفقیت را احساس کنید.

با مدیریت زمان زندگی خود را مدیریت کنید و موفقیت را با شایستگی کسب کنید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افزایش میل جنسی

بهترین راه افزایش میل جنسی (۱۶ راه افزایش شهوت)

در مورد روش های تقویت میل جنسی از دیرباز همیشه سوالات بسیاری مطرح بوده است. …

یک دیدگاه

  1. سلام خیلی ممنون از نویسنده این مطلب که واقعا عالی بون ضمن اینکه زیاد طولانی نبود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *