خانه / روانشناسی / بیماری / اختلالات شخصیت / اختلال شخصیت جامعه ستیز
شخصیت جامعه ستیز

اختلال شخصیت جامعه ستیز

 در این نوشتار در مورد اختلال شخصیت جامعه ستیز که زیر مجموعه اختلالات شخصیت میباشد صحبت میکنیم. میزان احساس مسئولیت، رعایت اخلاقیات یا ملاحظه حقوق و خواسته های دیگران در شخصیت جامعه ستیز کم است. رفتار آنها سراسر زیر نفوذ نیازهای شخصی خودشان صورت می گیرد، به عبارت دیگر گرفتار کمبود یا ضعف وجدان هستند.

بررسی اختلال شخصیت جامعه ستیز

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در حالیکه مردمان میانسال حتی از دوران کودکی و نوجوانی در می یابند که آدمی در رفتارهایش حد و حصرهایی را باید رعایت کند و گاهی باید به خاطر دیگران لذت و شادی خود را به تعویق اندازد، اما یک شخصیت جامعه ستیز بجز خواسته های خود کمتر به خواسته های دیگران اعتنا دارند.

آنان به صورت تکانشی درصدد ارضاء نیازهای خودشان هستند و در برابر ناکامی، نابرد باری و ناشکیبی زیادی از خود نشان می دهند.

رفتار در اختلال شخصیت جامعه ستیز ممکن است ناشی از علل گوناگونی باشد از قبیل:

  • عضویت در دسته های بزهکاری  یا خرده فرهنگهای تبهکار
  • نیاز به توجه دیگران و مقام
  • از دست دادن تماس با واقعیت
  • ناتوانی در کنترل تکانه های خود

 غالباً بزهکاران جوان و مجرمین بزرگسال فقط توجه اندکی به دیگران (به اعضای خانواده خود یا اعضای دسته ی خود) دارند و در عین حال در رفتارشان به نوعی ضوابط اخلاقی (مثل : هرگز به دوست خیانت نباید کرد) پایبند هستند.

اما اختلال شخصیت جامعه ستیز جز به خودشان به کسی نمی اندیشند و هر اندازه مایه رنج دیگران باشند هم به نظر نمی رسد کمترین احساس گناه یا پشیمانی داشته باشند.

دروغگویی با خاطر بسیار آسوده، نیاز به شور و هیجان بدون توجه به آسیبهای احتمالی آن، و ناتوانی از تغییر دادن رفتار خویش به دنبال تنبیه، از دیگر ویژگی های شخصیت جامعه ستیز است.

این قبیل مردم غالبا مردمانی جذاب، گیرا و باهوش هستند. ظاهر شایسته و لایق و صمیمانه آنان سبب میشود اغلب شغل های ارزنده ای به دست آورند.

هر چند زیاد در این شغلها دوام نمی آورند. تکانشوری باعث می شود در اندک زمان سر به هوا شوند که این، طبیعت واقعی آنان است.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت جامعه ستیز بدهکاری بسیار بالا می آورند. خانواده ی خود را رها میکنند، پولهای شرکت را بر باد می دهند و دست به تبهکاری و قانون شکنی می زنند.

وقتی گرفتار قانون می شوند توبه هایشان چنان متقاعد کننده است که از تنبیه معاف می شوند و فرصت دیگری به آنها داده می شود. با این حالی به ندرت به قول خود وفا می کنند و گفته هایشان همیشه ارتباطی با احساسات و اعمالشان ندارد.

خصوصیت بارز افراد در اختلال شخصیت جامعه ستیز ناتوانی از احساس همدلی و توجه به دیگران و عدم احساس شرم و گناه و احساس پشیمانی نسبت به اعمال خود است. ویژگی اصلی بسیاری از آدم کشها داشتن شخصیت جامعه ستیز است.

اختلال شخصیت جامعه ستیز

عوامل پیدایش اختلال شخصیت جامعه ستیز

به نظر می رسد عوامل ارثی در پیدایش شخصیت جامعه ستیز نقش داشته باشد. بررسی دو قلوها نشان داده هرگاه در یکی از دوقلوهای یک تخمکی ویژگی های اختلال شخصیت جامعه ستیز وجود داشته باشد در %۵۰ موارد قلوی دیگر نیز ویژگی های مزبور را دارد.

بررسی های فراوان حکایت از آن دارد که در این قبیل مردمان میزان انگیختگی، کم و نازل است و این امر خود می تواند زمینه ساز گرایش آنان به کسب تحریک و انگیختگی از راه اعمال تکانشی و خطر بار گردد.

هر چند کودکانی که شخصیت جامعه ستیز نشان میدهند ممکن است زمینه زیستی برای این اختلال داشته باشند با این همه، بررسی ها حاکی از آن است که تا وقتی در محیط های برانگیزنده رفتار جامعه ستیز قرار نگیرند در آنان این اختلال ایجاد نمی شود.

در واقع والدین شخصیت جامعه ستیز غالباً بی اعتنا به امور فرزندان و در عین حال دارای رفتار خصمانه نسبت به آنان هستند. این قبیل کودکان مرتبا مدتهای دراز بدون نظارت بزرگترها به حال خود رها می شوند.

والدین آنان غالباً از زندگانی فرزندان غافل هستند و نمی دانند که با چه کسانی و به چه جاهایی رفت و آمد دارند، و در عین حال تعامل شان با فرزندان، با خصومت و پرخاشگری فیزیکی و استهزاء و تمسخر همراه است.

غالب کودکانی که ویژگی های اختلال شخصیت جامعه ستیز را دارند دچار سوء تغذیه دوران جنینی، قرار گرفتن در معرض مواد سمی در دوران جنینی و پس از آن، بدرفتاری والدین، اختلالات تولد، و کم وزنی به هنگام تولد هستند.

این کودکان تحریک پذیر، تکانشی، آشفته و کم دقت هستند، و کند آموزتر از همسالان خود میباشند. این چنین ویژگی هایی کار مراقبت از آنان را دشوار می سازد و در نتیجه بیش از پیش در معرض بدرفتاری بزرگترها و به حال خود رها شدن قرار می گیرند.

سن و سال والدین این قبیل کودکان کم است یا اینکه گرفتار اختلالاتی هستند که آنان را در رسیدگی به فرزندان ناکارا، خشن، نامهربان، نااستوار و ناهمساز می سازد.

به این ترتیب آمادگی و زمینه ی زیستی برای بروز رفتارهای شخصیت جامعه ستیز در شخصی، با شیوه های فرزند پروری که به این وضع دامن میزند درهم می آمیزند.

اختلال شخصیت جامعه ستیز
5 (100%) 3 votes
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رابطه جنسی بی صدا و آرام

راه های تجربه رابطه جنسی بی صدا و آرام

خیلی مواقع روابط جنسی نمیتواند طولانی و پر هیجان باشد، همیشه شرایط آنطور که دوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *