قرص زاناکس

زاناکس Xanax 

قرص زاناکس یا آلپرازولام جز دسته داروهای بنزودیازپین هستند. زاناکس برای درمان اضطراب ، بی خوابی، بیقراری، حملات هراس و اضطراب ناشی از افسردگی استفاده می شود.

در ادامه با ویکی روان در بررسی بخشی دیگر از داروخانه اعصاب و روان همراه باشید.

عوارض مصرف زاناکس

اختلال شناختی، یبوست، اشکال در ادرار کردن، خواب آلودگی، خستگی، اختلال در حافظه، خارش پوست، افزایش وزن، کاهش وزن، اضطراب، تاری دید، اسهال، بی خوابی، کاهش میل جنسی، افزایش اشتها، و کاهش اشتها. عوارض جدی که با مشاهده آنها باید با دکتر معالج مشورت شود و در صورت تشخیص مصرف آن شود عبارتند از: تغییرات روانی، توهم، افسردگی، افکار خودکشی، لکنت زبان و مشکل در تکلم، کاهش حافظه و توان فکری، عدم تعادل در راه رفتن.

احتیاط در مصرف زاناکس

به صورت قرص خوراکی، ۰٫۲۵ میلی گرم، ۰٫۵ میلی گرم، ۱ میلی گرم، و یا ۲ میلی گرم به تجویز پزشک مصرف می شود و دز مصرف آن به شدت بیماری، سن و میزان واکنش بدن به دارو بستگی دارد. اصولا بعد از مصرف ظرف ۵ الی ۳۰ دقیقه جذب و اثر میکند و تاثیر آن ۱۱ ساعت در بدن باقی می ماند.

قرص زاناکس ممکن است با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد که در صورت مصرف داروی دیگر یا وجود بیماری خاص باید با پزشک معالج مشورت شود. مصرف زاناکس در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است امکان وارد شدن دارو به شیر مادر و آسیب جدی به جنین و نوزاد وجود دارد. این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نمی باشد.

زاناکس یکی از اعتیاد آورترین داروهای آرام بخش است و بدون تجویز پزشک نباید از آن استفاده شود. زاناکس معمولا برای کنترل بیماری های کوتاه مدت استفاده میشود و برای افرادی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود. با مصرف زاناکس مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده که ایجاد حس نشاط و خوشی در بیمار می کند، این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد و در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

عوارض بی خوابی

بررسی عوارض بی خوابی و کم خوابی

قطعا همه می دانند که کمبود خواب، انسان را بد خلق و ترشرو می کند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *