روابطشخصیت

محبوب های خطرناک

حتما برای شما هم سخت است باور کنید فردی که به او علاقه دارید و قرار است سالیان سال در کنار او زندگی کنید فرد ناسالمی ‌باشد که رفتار و برخوردهای غیرعادی از خود نشان می‌دهد. همه ما وقتی به شخصی علاقه‌مند هستیم، تمایل داریم عیب و ایرادهای آن شخص را نادیده بگیریم و احساس کنیم این مسائل در گذر زمان قابل حل است ولی گاهی اوقات این محبوب های دوست داشتنی چنان ناسازگار و غیر قابل تحمل می‌شوند که دنیا را برای خودشان و اطرافیان جای غیر‌قابل تحملی می‌کنند.

این افراد جزو طبقه افراد دارای مشکلات شخصیتی طبقه‌بندی می‌شوند که حتما باید قبل از ازدواج شناسایی بشوند.

شناختن این افراد به شما کمک می‌کند در زمان ازدواج و حتی در محیط کار بیشتر حواس خود را جمع کنید و از آسیب این نوع افراد در امان بمانید. البته دقت داشته باشید این مطلب صرفا جهت آشنا شدن با این افراد است و برای ارزیابی و اطمینان بیشتر لازم است از یک متخصص روان‌شناسی کمک بگیرید.

با سایت روانشناسیویکی روان همراه باشید.

محبوب‌های غیرعادی چند دسته هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

این افراد دارای ویژگی های خاصی هستند که در ادامه به آنها میپردازیم.

محبوب شکاک

این محبوب خطرناک مدام احساس می‌کند که فردی می‌خواهد به او صدمه بزند، از او استفاده کند و یا فریبش دهد. همیشه به این فکر می‌کند که آیا همسرش به او وفادار است؟ از اینکه به دیگران اعتماد کند تردید دارد و می‌ترسد که مبادا شما از اطلاعاتی که درباره او دارید برعلیه او استفاده کنید.

حتی اگر از این افراد تحسین و تمجید کنید فکر می‌کنند که دارید او را مسخره می‌کنید و قصد تحقیر کردن‌شان را دارید و برای همیشه کینه آن شخص را به دل می‌گیرند.

همیشه احساس می‌کنند که مورد حمله واقع شده‌اند و به سرعت با خشم و پرخاشگری با دیگران برخورد می‌کنند.

محبوب منزوی

این افراد به ظاهر آرام،کنار آمدن با تنهایی را از همان دوران اولیه کودکی آموخته‌اند و بیشتر اوقات در داخل خانه و به دور از تعامل با بچه‌های هم سن و سال‌شان زندگی کرده‌اند و به همین دلیل در بزرگسالی هم به روابط نزدیک با دیگران علاقه ندارند و از آن هیچ لذتی نمی‌برند.

حتی ممکن است احساس خاصی نیز نسبت به رابطه با شما نداشته باشند. این افراد معمولا به فعالیت‌های فردی می‌پردازند و پرداختن به چنین فعالیت‌هایی را به بودن با شما ترجیح می‌دهند.

به‌ غیر از اعضای خانواده هیچ کس دیگری به آنها نزدیک و صمیمی ‌نیست. نسبت به تشویق و تنبیه دیگران بی‌اعتنا هستند. سرد، منزوی و بی‌احساس بهترین تعریفی است که می‌توان درباره آنها گفت.

محبوب عجیب و غریب

این دسته از افراد در ابتدای آشنایی، فردی جالب و منحصر به فرد به نظر می‌آیند، اما با گذشت زمان متوجه می‌شوید که با فردی کاملا عجیب و غیر عادی رابطه عاطفی برقرار کرده‌اید. اگرچه ممکن است همه ما عادت‌های عجیبی داشته باشیم ولی این افراد، عجیب و غریب بودن را در همه لحظات زندگی به همراه خود دارند.

افکار او به نظر دوستان خانواده عجیب جلوه می‌کند. حوادث و اتفاقات برای او معنای خاصی پیدا می‌کند. غالبا ظاهر عجیب و غریبی دارند.

دوستان صمیمی‌ و معدودی دارند و در موقعیت‌های اجتماعی به شدت احساس ناراحتی می‌کنند، چون دیگران با رفتار عجیب و غریب آنها رفتار مناسبی نمی‌کنند.

محبوب

محبوب ضد اجتماعی

فرد ضد اجتماعی، فردی خودخواه و فاقد توانایی همدلی با دیگران است و معمولا به نیازهای دیگران از جمله همسر و فرزندان خود بی‌اعتنا است. این افراد سوءاستفاده‌گر، دروغ‌گو و فریب‌کار هستند که برای رسیدن به خواسته خود هر کاری انجام می‌دهند.

رابطه با یک فرد ضداجتماعی در ابتدا دلچسب و هیجان‌انگیز است ولی پس از مدت کوتاهی به یک رابطه پر هزینه از نظر روانی و اقتصادی تبدیل خواهد شد.

این افراد معمولا سابقه بازداشت و مشکلات قانونی دارند چون از درک عواقب کارهایی که انجام می‌دهند ناتوان هستند و معمولا هم هیچ احساس پشیمانی نسبت به کاری که کرده‌اند ندارند.

محبوب طوفانی

اگر فرد مورد علاقه شما دارای رفتارهای انفجاری و غیرقابل پیش‌بینی است، اگر رابطه شما با او بارها دستخوش آشوب و آشفتگی و قطع و وصل بسیار می‌گردد و شما همواره به این فکر می‌کنید که چگونه بحران‌های هیجانی محبوب خود را مهار کنید، باید گفت شما با یک فرد طوفانی یا به اصطلاح شخصیت مرزی ارتباط دارید.

این افراد احساس پوچی و بی‌حوصلگی می‌کنند. اغلب پرخاشگری‌های بی‌مورد کلامی‌ و فیزیکی دارند. در زندگی خودشان رابطه عاطفی با ثباتی را تجربه نکرده‌اند و همیشه بین حالت خشم، افسردگی و اضطراب در نوسان هستند.

محبوب نمایشی

باید اعتراف کرد که یک شخصیت نمایشی به دلیل ویژگی‌های سرگرم‌کننده‌ای که دارد برای همه جذاب است.

کیفیت اوایل آشنایی با یک فرد نمایشی هر چه که باشد، در نهایت توجه طلبی بی‌پایان، هیجانات شدید، ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی او شما را به ستوه خواهد آورد و در زندگی با او همیشه احساس تنهایی خواهید کرد. این افراد وقتی که در مرکز توجه نباشند راحت نیستند و از ظاهر خود برای جلب توجه دیگران استفاده می‌کنند.

محبوب خود شیفته

یک فرد خودشیفته واقعی آنقدر ذهنش به خودش مشغول است که به سختی می‌تواند جایی را در دنیای خودش به فرد دیگری از جمله شما اختصاص دهد. در ارتباط با یک فرد خودشیفته به طور مداوم باید احساس خودبزرگ‌بینی او را تحسین و تمجید کنید.

این افراد خودشان را فرد مهمی‌ می‌دانند و در مورد توانایی‌ها و موقعیت‌های خود غلو می‌کنند و همواره احساس می‌کنند که حق با آنهاست و دیگران باید همیشه آنها را تایید کنند. معمولا فاقد حس همدلی با دیگران هستند و به احساسات و نیازهای دیگران توجهی ندارند.

محبوب هراسان

اگرچه افراد اختلال شخصیت اجتنابی یا همان هراسان افراد بدجنس و خطرناکی نیستند اما زندگی با آنها بسیار خسته‌کننده است.

از آنجایی که یک فرد اجتنابی، کمرو، کم‌حرف و دارای احساس بی‌ارزشی و عدم‌کفایت و هراسان از طرد شدن توسط دیگران است، قبل از کسب احساس اعتماد و اطمینان لازم از تایید شدن توسط شما، از ورود به یک رابطه صمیمانه با شما اجتناب می‌کنند.

این افراد از ورود به فعالیت‌های جدید و ناشناخته اجتناب می‌کنند. جز با افرادی که از آنها خوشش می‌آید، مایل به ارتباط با فرد دیگری نیست.

محبوب وابسته

یک فرد وابسته بزرگسال عطش سیری ناپذیری نسبت به حمایت و مراقبت از سوی دیگران دارد. چنین فردی به شریک زندگی خود بسیار وابسته می‌شود و تقاضاهای فراوانی در جهت حمایت و مراقبت از خویش خواهد داشت.

زهرگونه تلاش برای ترغیب فرد وابسته به کسب استقلال موجب اضطراب و افسردگی او خواهد شد.زرابطه عاطفی با فرد وابسته پس از مدتی از حالت معمول خارج شده و به حالت والد-فرزندی در خواهد آمد و در نهایت رابطه‌ای که روزی خوشایند به نظر می‌رسید، حالت خسته‌کننده و توانفرسایی به خود خواهد گرفت.

محبوب‌های بچسب، فاقد قدرت تصمیم‌گیری در امور روزمره هستند و همیشه تصمیم‌گیری‌های مهم را به عهده دیگران می‌گذارند. این افراد نمی‌توانند تنهایی را تحمل کنند و همیشه احساس درماندگی و ناراحتی می‌کنند.

محبوب وسواسی

زندگی با یک فرد سرسخت و انعطاف ناپذیر، یک زندگی ناخوشایند و فاقد عاطفه و هیجان است. ذهن این افراد چنان مشغول جزئیات، قوانین و مقررات می‌شود که اجازه هرگونه تفریحی را بر خود می‌بندد. آن‌چنان کمال‌گرا هستند که به گونه‌ای افراطی خود را وقف کار می‌کنند و فرصتی برای استراحت و بودن با خانواده پیدا نمی‌کنند.

بسیار با وجدان هستند و در زمینه عمل به موازین اخلاقی انعطاف‌ناپذیر هستند. معمولا حاضر به همکاری با دیگران نیستند و خودشان یک تنه بار فعالیت کاری را بر عهده می‌گیرند.

به سختی پول خرج می‌کنند. عموما انعطاف‌ناپذیر هستند و تلاش می‌کنند تا دیگران را تحت کنترل خود در بیاورند.

در صورت نیاز میتوانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین برای ارتباط با مشاورین و روانشناسان سایت ویکی روان استفاده نمائید. مشاوره روانشناسی آنلاین

عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. https://www.wikiravan.com/consultation/adviser/arezaei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا