خانه / موفقیت / شادی / پنج حقیقت اساسی درباره راز شاد زیستن
راز شاد زیستن

پنج حقیقت اساسی درباره راز شاد زیستن

شادی حالتی است که همه ما دوست داریم به آن دست پیدا کنیم اما به نظر می‌رسد راز شاد زیستن و خوده شاد زیستن برای ما گذرا و ناپایدار است. آیا تا‌کنون برایتان اتفاق افتاده است که در یک لحظه کاملا شاد هستید و سپس به این فکر می‌افتید که این شادی‌تان دوام نخواهد آورد، و سپس چند لحظه بعد احساس شادی کم‌تری کرده‌اید؟

با ویکی روان همراه باشید.

راز شاد زیستن برای همه

این حالت چقدر نا‌امید‌کننده است! اما شادی حقیقتا چیست؟ آیا شادی واقعا یک حالت ذهنی یا یک خُلق است، و یا یک روش زندگی کردن است؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان شادی را افزایش داد؟ چگونه شاد زندگی کنیم؟  با این که چیز معجزه‌ آسایی وجود ندارد که بتواند تا ابد ما را شادتر کند.

علمی با عنوان علم شاد زیستن (science of happiness) وجود دارد. وقتی ما ماهیت شادی را بهتر درک کنیم، می‌توانیم با مهارت مدت طولانی‌تری شاد بمانیم.

تقریبا نیمی از سطح شادی ما قابل کنترل است

بر اساس کتاب راز شاد زیستن (The How of Happiness) نوشته “سونجا لیوبومیرسکی” (پژوهش‌گر روان‌شناسی مثبت‌گرا)، حدودا ۴۰ درصد از شادی ما برای شاد زیستن تحت کنترل ما است. ۶۰ درصد دیگر به واسطه دامنه‌های ثبات بیولوژیکی و رویدادهای اخیر زندگی‌مان تعیین می‌شود.

ما همگی با خلق و خوهای متفاوتی به دنیا می‌آییم، و اگر همه چیزهای دیگر یکسان باشد، اغلب تمایل داریم سطح شادی خاصی را در کل عمرمان حفظ کنیم (این سطح ممکن است بالا یا پایین باشد). برخی نوزادان از همان ابتدا خندان هستند در حالی که برخی دیگر از همان ابتدا ناراحت‌اند.

رویدادهای اخیر زندگی همچون ازدواج، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، و ارتقا گرفتن در سر کار، روی سطح شادی ما تاثیر می‌گذارد. اما تاثیر آن‌ها به مرور زمان کاهش می‌یابد و شاد زیستن معنای دیگری پیدا میکند. در فرایندی که “انطباق لذت” (hedonic adaptation) نامیده می‌شود، چیزی که تا دیروز تازه و هیجان‌انگیز بود امروز تبدیل به یک چیز عادی می‌شود. با این حال، می‌توانیم با داشتن نگرش‌های جدید و رفتارهایی خاص به صورت ارادی در هر روز تاثیر انطباق لذت را به منظور کسب تجربه شاد زیستن تا حدودی کاهش دهیم.

حتما بخوانید: کارهایی که افراد شاد انجام میدهند

راز شاد زیستن یعنی زندگی شاد متفاوت از زندگی معنادار است

در مسیر پیدا کردن رازهای داشتن زندگی عالی و شاد پژوهش‌گرانی همچون “روی بومِیستر” درک افراد از شادی در مقابل معنادار بودن زندگی را با هم مقایسه کرده‌اند. هم‌پوشانی بسیار زیادی بین این دو حالت وجود دارد. افرادی که زندگی‌شان را معنادار می‌دانند راز شاد زیستن را تجربه میکنند و برعکس. اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. به نظر می‌رسد شادی یک حالت گذرا است؛ معنادار بودن دوام بیشتری دارد.

 روشهای شاد زیستن

در حالی که ما شادی را در لحظه اکنون (وقتی نیازهای‌مان برآورده شده است) تجربه می‌کنیم، معنادار بودن و شاد زیستن با هم مستلزم پیوند دادن گذشته، حال و آینده است به طریقی که باعث شود همه چیز معنا پیدا کند و صفات مثبت‌مان تقویت شود. برای مثال، یک بشر‌دوست جهانی ممکن است اساساً طرفدار حقوق کودکان باشد. داشتن پول بیشتر به صورت خودکار شما را تا حدودی شادتر می‌کند، اما این که باعث شود زندگی‌تان معنادار هم شود یا نه بستگی به این دارد چگونه آن پول را خرج کنید.

روابط کیفی ما را شادتر می‌کند

“رابرت والدینگر (روان‌پزشک دانشگاه هاروارد)” یک مطالعه ۷۵‌ساله بین‌ نسلی انجام داد و در آن دانشجویان هاروارد و افرادی از فقیرترین محله‌های “بوستون” را مورد پیگیری قرار داد تا عوامل تاثیر­گذار در سلامت و شادی را تعیین کند. او متوجه شد که کیفیت روابط تا حدود زیادی به سطح شادی ربط داشت.

افرادِ تنها شاد زیستن را کم‌تری را تجربه می‌کردند و از سطح سلامت پایین‌تری برخوردار بودند، در حالی که افرادی که پیوندهای اجتماعی با کیفیت داشتند جز شادترین افراد بودند. مسئله فقط داشتن رابطه نبود، بلکه داشتن رابطه با یک فرد دارای ثبات که دائما به ما محبت داشته باشد و مراقب ما باشد و کسی که در زندگی ما باعث تفاوت شود است که مهم است. داشتن آشناهای زیاد یا درگیر بودن در رابطه با یک همسر غیر‌قابل‌ اعتماد و بد‌رفتار باعث نمی‌شود افراد شادتر شوند.

افراد شاد موفق‌تر هستند

مطالعات پژوهشی اخیر در راستای کشف راز شاد زیستن نشان می‌دهند که افراد شادتر در محل کار مولدتر، خلاق‌تر، و پر انرژی‌تر از همتاهای ناشادشان دارند، کارهایی که افراد شاد انجام میدهند متفاوت با دیگران است. اخیرا در یک مطالعه توسط اقتصاد‌دانان در دانشگاه “وُرویک” دریافتند که مداخله‌هایی در محل کار برای افزایش سطح شادی باعث شد افراد ۱۲ درصد مولدتر باشند. در یک پژوهش دیگر دانشمندان دریافتند که کارمندانی که به واسطه یک‌ سری مشکلات اخیر در زندگی‌شان ناشاد بودند ۱۰ درصد کارآیی کمتری داشتند و شاد زیستن را کمتر تجربه کردند.

“شون آکور” (پژوهش‌گر) در یک سخنرانی در برنامه “تد تالک” عنوان کرد که

این موفقیت نیست که باعث شادی ما می‌‌شود بلکه شادی است که ما را موفق می‌کند.

مثبت‌اندیشی یکی از بزرگ‌ترین عوامل پیش‌بینی‌کننده موفقیت برای یک کارآفرین است. مثبت‌اندیشی به شما کمک می‌کند زمان‌هایی که وضع بازار خوب نیست شرایط را تحمل کنید و چنان‌چه اوضاع آن‌گونه که پیش‌بینی کرده بودید پیش نرفت چشم‌اندازتان را حفظ کنید و شاد زیستن را فراموش نکنید. بر اساس نظر آکور: “تنها ۲۵ درصد از موفقیت کاری به IQ ربط دارد؛ ۷۵ درصد بستگی به این دارد که مغز شما باور داشته باشد که رفتار شما موثر است، با دیگران ارتباط موثر برقرار کند، و استرس را مدیریت کند.”

حتما بخوانید: شادی را در کنار همسرتان تجربه کنید

روش‌های اثبات شده‌ای برای افزایش شادی وجود دارد

پژوهش‌گران دریافته‌اند که انجام یک‌ سری کارها و تلاش هدفمندانه برای دستیابی به حالات مثبت ذهنی، یا بهبود کیفیت روابط‌مان می‌تواند باعث شود شادتر شویم و حداقل یک راز شاد زیستن را کشف کنیم. این عادت‌های جدید مستلزم تلاش مستمر در طول زمان است.

شاد زیستن

در زیر برخی از انواع راز شاد زیستن مطرح می‌شود:

  • برای شاد بودن از تجربه هر روز‌تان لذت ببرید. چند لحظه‌ای تامل کنید و از بوییدن یک گل، تماشای یک مرغ مگس‌خوار، یا مزه بستنی لذت ببرید.
  • درگیر فعالیت‌های داوطلبانه معنادار شوید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کمک کردن به دیگران می‌تواند باعث شود هم فرد کمک‌دهنده و هم کسی که کمک را دریافت می‌کند هر دو احساس شادی بیشتری کنند. علاوه بر این، دیدن افرادی که به اندازه شما از نعمت‌های زندگی برخوردار نیستند، می‌تواند باعث شود بیشتر قدر­دان آنچه که دارید شوید.
  • برای شاد زیستن دید مثبت‌تری داشته باشید. آیا روشی وجود دارد که بتوانید به زندگی با امید و پذیرش بیشتری بنگرید؟ آیا می‌توانید روی نقاط مثبت و دست‌آوردهایتان متمرکز شوید، به جای این که خودتان را به خاطر ناکامی‌های‌تان سرزنش کنید؟
  • قدر­دان باشید این اساسی ترین راز شاد زیستن است. پژوهش­ها نشان می­دهد که نوشتن روزنگار قدر­دانی به صورت روزانه یا هفتگی یا نوشتن نامه‌های قدر­دانی می‌تواند خُلق شما و سطح سلامت شما را بهبود ببخشد.
  • مدیتیشن انجام دهید. مدیتیشن عملا می‌تواند ناحیه‌هایی از مغز شما که با مدیریت استرس و تنظیم خُلق ارتباط دارد را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که مدت طولانی مدیتیشن انجام می‌دهند، بیشتر قادر هستند حالات مثبتی همچون لذت، همدردی و راز شاد زیستن را تجربه کرده و حفظ کنند. مطالعات پژوهشی توسط “ریچارد دیویدسون و همکارانش” همچنین کشف کردند که کسانی که مدتی است مدیتیشن انجام داده‌اند نواحی مغزی مرتبط با شادی در مغزشان گسترش یافته است.

آیا روش‌های اثبات شده دیگری می‌‌شناسید؟ در زیر می‌‌توانید آن را با ما و سایر خوانندگان ویکی‌روان در میان بگذارید.

ترجمه سید مرتضی نظری

 

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

ضمیر باطن تاثیر پذیر من

ضمیر باطن تاثیر پذیر من

سلام دوستان عزیز، زندگی بالا و پایین کم نداره. اتفاقات زیادی برای ما می افتد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *