خانه / روانشناسی / بیماری / خانم ها بخوانند | بیماری های مهم زنان درشت اندام
بیماری های مهم زنان درشت اندام

خانم ها بخوانند | بیماری های مهم زنان درشت اندام

می دانیم که بیماری های قلبی، خیلی رایج شده است و متاسفانه روز به روز در حال افزایش است. زنانی که دارای عدم کاهش وزن یعنی افزایش وزن هستند، بیشتر احتمال ریسک ابتلا به این نوع بیماری ها را دارند. توجه به این نوع بیماری بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی بیماری های مهم زنان درشت اندام میپردازیم.

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که در صورت درمان نشدن می‌تواند عواقب قلبی و عروقی جدی داشته باشد.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

بررسی بیماری های رایج در زنان درشت اندام

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که در صورت درمان نشدن می‌تواند عواقب قلبی و عروقی جدی داشته باشد.

درحالی که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند، نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به این بیماری در زنانی که اندام بزرگتر دارند، سه برابر بیشتر است.

بیماری های مهم زنان درشت اندام

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که در صورت درمان نشدن می‌تواند عواقب قلبی و عروقی جدی داشته باشد.

عضلات یک قلب سالم به طور مرتب منقبض و منبسط می‌شوند و خون را به بطن‌های قلب پمپاژ می‌کنند؛ اما در فیبریلاسیون دهلیزی شریان قلب (یا حفره‌های بالایی) به طور نامنظم ضربان دارند که مانع حرکت موثر خون در بطن می‌شود.

بیماری های مهم زنان درشت اندام

این وضعیت در صورت درمان نشدن موجب بروز لخته‌های خونی، کته مغزی و انواعی از عوارض قلبی و عروقی از جمله نارسایی قلب می‌شود. تقریبا ۱۵ تا ۲۰ درصد افرادی که به سکته مغزی مبتلا می‌شوند فیبریلاسیون دهلیزی نیز دارند.

مطالعه صحیح و بزرگی که در سوئد انجام و در کنگره سالانه انجمن قلب اروپا ارائه شد، به بررسی ارتباط میان اندازه سطح بدن (BSA) و خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در بیش از ۵/۱ میلیون زن می‌پردازد.

اندازه بزرگتر بدن در ۲۰ سالگی و افزایش وزن از ۲۰ سالگی تا میانسالی هر دو به طور مستقل خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را در مردان افزایش می‌دهد، اما در مطالعه جدید محققان تاثیر اندازه بدن را بر خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در زنان بررسی کردند.

بیماری های مهم زنان درشت اندام

فیبریلاس nیون دهلیزی

این مطالعه درباره بیماری های مهم زنان درشت اندام نشان داد زنانی که بزرگترین اندازه سطح بدن را دارند، ۶۱/۲ برابر بیشتر احتمال دارد که فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشند. محققان در این مطالعه ۱۵۲۲۳۵۸ زن را که در ۲۸ سالگی اولین زایمان خود را داشتند، مورد بررسی قرار دادند.

آن‌ها داده‌های بالینی این زنان را در خصوص، قد، سن، بارداری، سابقه دیابت، فشار خون بالا، وضعیت‌های سیگار کشیدن و نیز بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در اختیار داشتند.

افراد مورد مطالعه برای بیش از ۳۰ سال از لحاظ بالینی مورد پیگیری قرار گرفتند.

در طول این دوره پیگیری، بیش از هفت هزار زن به دلیل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان بستری شدند و سن متوسط آنها در زمان بستری شدن در بیمارستان ۴۹ سال بود.

در تحقیق درباره بیماری های مهم زنان درشت اندام محققان با استفاده از یک فرمول استاندارد که وزن و قد را در نظر می‌گیرد، اندازه سطح بدن این زنان را به متر مربع محاسبه کردند.

سپس آنها این زنان را بر اساس اندازه سطح بدن به چهار گروه تقسیم کردند؛ زنانی که سطح بدن آنها بین ۹۷/۰ و ۶۱/۱ متر مربع بود، زنانی که اندازه سطح بدن آنها میان ۶۱/۱ و ۷۱/۱ متر مربع و گروه سوم زنانی که اندازه سطح بدن آنها ۷۱/۱ تا ۸۱/۱ متر مربع و در نهایت زنانی که اندازه سطح بدن آنها ۸۲/۱ تا ۰۲/۳ بود.

به ترتیب صعودی اندازه سطح بدن، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در زنانی که در گروه‌های دوم، سوم و چهارم قرار داشتند در قیاس با زنان گروهی که کمترین اندازه سطح بدن را داشتند، به ترتیب ۱۶/۱، ۵۵/۱ و ۶۱/۲ برابر بیشتر بود.

امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کم محلی به مردان

تاثیر کم محلی به مردان چیست؟

زندگی زناشویی و ارتباطات بین زن و مرد سراسر پیچیدگی و شگفتی دارد. توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *