اختلاف و دعوا

از اختلاف و دعوا میان فرزندانم خسته شدم

پرسش: سلام. من دوقلو دختر و پسر دارم که دوسال و سه ماه‌شونه. خیلی بینشون اختلاف و دعوا هست. پسرم خیلی خواهرشو می‌زنه. دخترم چون نمی‌تونه از خودش دفاع کنه خیلی عصبی شده. همه‌ش خودش و گاز می‌گیره. مدام جیغ می‌زنه و موهای خودشو می‌کشه .الآن مشکل اصلیم با دخترمه. هم خیلی عصبی شده هم وقتی جایی مهمونی می‌ریم یا کسی میاد خونه‌مون همه‌ش می‌ره طرف مهمونا دستش رو به حالت زدن به طرف مهمونا می‌گیره، سرشون جیغ می‌زنه. باهاشون خیلی مشکل دارم خودمم خیلی عصبی شدم. بعضی اوقات نمی‌تونم خودم رو کنترل کنم و تنبیه‌شون می‌کنم.

با ویکی روان همراه باشید.

پاسخ: پرورش کودک یه مسئولیت سخت و طاقت فرساست. حالا که دو فرزند دارید مسئولیت شما دو برابر می‌شه و این کار نیازمند صبر و شکیبایی دو چندان شماست و باید صبور باشید تا فرزندانی خوب را پرورش دهید.

علل ناسازگاری دوقلوهای شما می‌تونه به دلایل زیر باشه:

* به هم خوردن عدالت و برابری میان فرزندان: وقتی پدر و مادر عدالت را رعایت نمی‌کنند، حس حسادت کودکان را نسبت به یکدیگر بر می‌انگیزند و باعث بروز اختلاف و دعوا بین خواهر و برادر می‌شوند.

* به خطر افتادن حس مالکیت کودک: کودک دارای حس مالکیت قوی است و زمانی که کودک دیگری بخواهد وسیله متعلق به او را بردارد عصبانی می‌شود و پرخاش می‌کند.

* حس برتری طلبی: کودکی که می‌خواهد همیشه نقش اصلی را در بازی داشته باشد، مثل پسر شما اگر کودک دیگر به او اجازه چنین کاری را ندهد دست به تخلف در بازی می‌زند و این کار باعث جدال میان آنها می‌شود.

* دخالت  پدر و مادر در اختلافات جزئی: پدر و مادری که دائما نقش داور یا قاضی را بازی می‌کنند و می‌کوشند مقصر اصلی را شناسایی کنند باعث مکرر شدن اختلاف و دعوا میان کودکان می‌شوند و آنان را برای نزاع بعدی آماده‌تر می‌کنند.

* تحریک حس حسادت: عواملی که سبب تحریک حس حسادت کودک می‌شود مانند؛ جانبداری از کودک دیگر در دعوا، مجبور کردن کودک به گذشت به نفع کودک دیگر، مقایسه کردن کودک با سایر فرزندان.

* انرژی اضافی: مصرف انرژی اضافی که در آنها به جا مانده و موفق به تخلیه آن نشده‌اند.

* بیکاری و بلاتکلیفی: سعی کنید کودکان را سرگرم و مشغول سازید.

*  از همه مهم‌تر سعی کنید الگوی مناسبی برای آنها باشید. کودکان نباید شاهد این باشند که شما برای اثبات حقانیت خودتان به زور متوسل می‌شوید و تصور کنند که دعوا امر اجتناب‌ناپذیر است. باید در حضور کودکان از دعوا کردن بپرهیزید.

دکتر مریم ایزانلو

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

بهترین راه پیشگیری از طلاق عاطفی چیست

۱۰ راه پیشگیری از طلاق عاطفی در روانشناسی

پیشگیری از طلاق عاطفی با چند تکنیک ساده ممکن است اما به شرطی که برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *