بوسپار

buspar بوسپار

بوسپیرون به عنوان دارویی در درمان اختلال اضطرابی شناخته شده که بر خلاف بیشتر بنزودیازپین ها خواص تسکینی، خواب آوری، شل کنندگی عضلانی و ضد تشنجی ندارد و میزان سوء مصرف این دارو و علائم محرومیت و نقایص شناختی ناشی از آن بسیار کم است. یکی از داروهای دسته بوسپیرون ها بوسپار میباشد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بوسپار

بوسپار در درمان اختلال اضطرابی استفاده می شود. این دارو برگیرنده های سروتونین اثر میگذارد. جذب خوبی در سیستم گوارشی دارد، محل متابولیسم این دارو در کبد است و تاثیر آن تا ۱۱ ساعت پس از مصرف باقی می ماند.

این دارو از طریق کلیه دفع می شود. از برتری های باسپیرون نسبت به بنزودیازپین ها، عدم امکان صوء مصرف آن و عدم وجود علایم محرومیت دارویی است.

علائم بهبودی ۷تا ۱۰ روز بعد از شروع مصرف آشکار می شود و بهترین نتیجه درمانی طی ۳ تا ۴ هفته پس از آغاز درمان خواهد بود بنابراین برای حالات اضطرابی حاد مفید نمی باشد.

شایعترین عوارض جانبی بوسپار

سردرد، تهوع، سرگیجه، ندرتاٌ بی خوابی و در بعضی موارد ممکن است درجات خفیفی از بی قراری مشاهده شود.

حتما بخوانید

مصرف بوسپار

با وجود حساسیت دارویی یا در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی و یا کبدی قبل از مصرف با پزشک معالج مشورت شود. در دوران باردهی و شیردهی برای درمان دارو با پزشک معالج مشورت شود.

هنگام رانندگی یا انجام کارهایی که به هوشیاری نیاز دارد احتیاط کنید. در زمان مصرف دارو نوشیدن الکل توصیه نمیشود. مصرف همزمان بوسپیرون و داروهای آلرژیک یا سرماخوردگی، مسکن ها، داروهای خواب آور، افسردگی و صرع باعث افزایش خواب آلودگی می شود.

در این موارد نیاز به مشورت با پزشک معلج است. مصرف گریپ فروت و آب میوه آن ممکن است با بوسپیرون تداخل پیدا کند و عوارض خطرناکی را ایجاد کند. در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت مشورت با پزشک ضروریست.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اعتیاد به سکس در مردان

علائم اعتیاد جنسی در مردان کدامند؟ (۱۰ مورد جالب)

شاید اعتیاد به رابطه جنسی در مردان عجیب به نظر برسد اما افراد زیادی علائم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *