خانه / داروخانه اعصاب و روان / BUPROPION بوپروپیون 
بوپروپیون

BUPROPION بوپروپیون 

بوپروپیون با نام تجاری ولبوترین (wellbutrin) یک داروی ضدافسردگی آتیپیک است که به‌عنوان داروی کمک به کاهش میل و اثرات ترک نیکوتین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ابتدای کشف این دارو به‌عنوان ضدافسردگی، از آن به‌عنوان دارویی مؤثر در ترک سیگار (به صورت غیرمستقیم) نیز نام برده شده‌ است.  پس از سرترالین، سیتالوپرام و فلوکستین چهارمین ضدافسردگی است که در آمریکا تجویز می‌شود. وپروپیون برای درمان اختلال بیش‌فعالی یا کمبود توجه نیز ممکن است به کار رود. اثر ضدافسردگی این دارو ممکن است تا ۴ هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. بوپروپیون یک مهارکننده نسبتا خالص جذب مجدد نوراپی‌نفرین با کم و بیش فعالیت بلوکه‌کننده مجدد دوپامین است. مزایای این دارو مشتملند بر این واقعیت که این دارو اثر بالینی قابل توجهی روی هدایت قلبی یا تعداد نبض نداشته و هیپوتانسیون اورتواستاتیک مهمی به وجود نمی‌آورد. اثرات جانبی آنتی‌کولینرژیک آن هم کم است.

بوپروپیون به صورت قرص خوراکی در دوزهای ۷۵، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی‌گرمی، بسته به نظر پزشک معالج تجویز می‌شود. قرص‌ها باید در دمای اتاق ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شوند.

با ویکی روان همراه باشید.

عوارض جانبی بوپروپیون

عوارض جانبی بوپروپیون عبارت است از:  تهوع، استفراغ، خشکی دهان، سردرد، یبوست، افزایش تعریق، درد مفاصل، گلو درد، تاری دید، طعم عجیب و غریب در دهان یا سرگیجه.

عوارض جانبی نادر ولی جدی عبارتند از:  درد قفسه سینه، غش، ضربان نامنظم سریع یا تپش قلب، مشکلات شنوایی، زنگ در گوش، سردرد شدید، تغییرات ذهنی یا خلق و خو به عنوان مثال (بی‌قراری، اضطراب، سردرگمی، توهم، از دست دادن حافظه)، جنبش‌های کنترل نشده (لرزش) و یا کاهش وزن غیر معمول، درد عضلانی، تورم یا قرمزی چشم، تغییرات بینایی، تغییر در مقدار ادرار و حساسیت یا ضعف.

در صورت بروز هر یک از عوارض ذکر شده با پزشک معالج مشورت شود.

بوپروپیون

احتیاط در مصرف بوپروپیون

– در صورت حساسیت به مصرف بوپروپیون مصرف دارو قطع شود.

– در صورت تشنج یا سابقه پرخوری عصبی یا بی‌اشتهایی عصبی (بعلت افزایش ریسک تشنج)، بیماران با سابقه اخیر سکته قلبی، بیماری قلبی ناپایدار، نارسایی کبدی یا کلیوی و بیمارانی که تحت ترک یکباره الکل یا خواب آورها (بنزودیازپین‌ها و…) ‌ زیر نظر پزشک معالج بوپروپیون را مصرف کنند.

– تا بهبود قابل توجه افسردگی احتمال افزایش ریسک خودکشی با مصرف دارو وجود دارد. بیمارانی که در ریسک بالایی هستند باید به طور مرتب تحت نظر باشند (بخصوص در ابتدای درمان). برای کاهش احتمال خودکشی با مصرف زیاد بوپروپیون باید مقادیر اندکی در نسخه نوشته شود.

– بیمارانی که دچار اختلال دو قطبی هستند، ممکن است با مصرف ضدافسردگی‌ها دچار افزایش ریسک حملات مانیا شوند.

– بیمار از مصرف الکل اجتناب نماید.

– به دلیل اثرات بوپروپیون بیمار فعالیت‌هایی که مستلزم هوشیاری کامل است، انجام ندهد.

BUPROPION بوپروپیون 
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کیفیت روابط زناشویی

با پسری که از من کوچک تر است ازدواج کنم یا نه؟

اختلاف سنی میان زوجین یکی از موضوعاتیست که همیشه مطرح است و باید به خوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *