روابط زناشوییعشق

چرا بعضی مردان دوست ندارند ابراز احساسات کنند؟

عدم ابراز احساسات مردان موضوعی جهانیست و همه آن را تجربه کرده اند. بعضی از خانم‌ها اعتراض می‌کنند که نامزدشان از لحاظ احساسی بسیار بسته است، اعتماد چندانی به عشق ندارد و وانمود می‌کند به ابراز احساسات و عواطف، علاقه چندانی ندارد. زن‌ها سعی می‌کنند با ابراز احساسات و عشق بیشتر مردان را وادار به تغییر کنند.

بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند که تا به حال کسی مردشان را آنطور که آنها دوست دارند، واقعا دوست نداشته و اگر آنها ابراز احساسات و علاقه زیادی به همسرشان بکنند، آنها نیز از لحاظ عاطفی بازتر می‌شوند.

البته بعضی اوقات این ابراز علاقه تاثیر کوچکی می‌گذارد و برخی از مردان کمی از لحاظ احساسی و عاطفی پذیراتر و بازتر می‌شوند، اما نه به اندازه‌ای که برای موفقیت یک رابطه کافی باشد.

دلیل عدم ابراز احساسات مردان چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

گاهی اوقات این فرایند خیلی طولانی می‌شود، طوری که زنان خسته و ناامید می‌شوند. خانم‌ها باید یک نکته را در نظر داشته باشند که تنها به یک شرط می‌توان به مردی کمک کرد تا از لحاظ عاطفی و احساسی بازتر شود که او نیز مایل باشد به خودش کمک کند.

این کاملا درست است که عشق یک زن می‌تواند روی زندگی یک مرد تاثیر بگذارد

عشق زن می‌تواند حمایت، امنیت، شوق و جراتی را که یک مرد به آن نیاز دارد تا با دنیای درونی احساساتش روبرو شود را به او بدهد و راهی باشد برای مبارزه با عدم ابراز احساسات مردان اما تمامی تلاش‌ها، صحبت‌ها، اشک‌ها و گریه‌های یک زن هرگز موثر نخواهد شد، مگر اینکه همسرش نیز نسبت به رشد شخصی، پیشرفت و موفقیت خودش متعهد باشد و می‌بایست که خودش هم بخواهد تغییری ایجاد کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده

چرا مردان ابراز علاقه نمیکنند؟

در هر رابطه‌ای زمانی فرا می‌رسد که یک زن باید تلاش کند، صبورتر باشد و احساس امنیت کافی را به همسرش بدهد تا روی پیشرفت خود کار کند اما بعضی اوقات زنان باید بدانند که علی‌ رقم تلاش‌شان آن مرد حاضر به تغییر نیست و کمک‌های زن تاثیری در بهبود اوضاع ایجاد نخواهد کرد، به برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد مرد مایل نیست روی شخصیت خود کار کند در زیر اشاره شده است:

– بیش از آن چه مرد به خود عشق می‌ورزد، زن به او عشق بورزد.

– رفتار و نگرش مرد به زندگی برخوردی است منفی و از روی عجز و درماندگی و اعتقاد دارد زندگی ظالم است و هیچ چیز برای او خوب پیش نمی‌رود.

– یکی از دلایل عدم ابراز احساسات مردان این است که دیگران را به خاطر مشکلاتش سرزنش می‌کند و از پذیرفتن مسئولیت نقشی که خود داشته سر باز می‌زند.

– اعتیادهای مخربی دارد که از رویارویی با آنها و ترک‌شان سرباز می‌زند (اعتیادهایی مانند: مواد مخدر، الکل، غذا، قمار).

عدم ابراز احساسات مردان

– به طرزی مزمن معتاد به کنترل دیگران است و سر همه موارد با همسرش یک “نبرد قدرت” راه می‌اندازد.

– از دیگر دلایل عدم ابراز احساسات مردان این استکه به واسطه اتفاقات گذشته زندگی‌اش، احساس گناه دارد و از اعتماد به نفس چندانی برخوردار نیست

– مدام به خاطر رفتارها و برخوردهایش عذر و بهانه می‌آورد، یا فقط می‌گوید: ” من همینم که هستم”.

– از دریافت مشاوره یا کمک حرفه‌ای (مشاوره، روانکاوی، شرکت در سمینار، کتاب خواندن) برای پیشرفت خود یا رابطه‌اش امتناع می‌کند.

-‌ به همسرش می‌گوید که نمی‌خواهد تغییر کند.

در واقع همگی مردان گه‌گاه مرتکب برخی از موارد ذکر شده می‌شوند اما چنانچه این نشانه‌ها بیش از حد باشند باید آنها را جدی گرفت.

برای درمان موضوع عدم ابراز احساسات مردان ، زنان باید با نامزد یا همسرشان راجع به ترس‌های‌شان و احساسات‌شان صحبت کنند و آنها را جدی بگیرند. خانم‌ها می‌توانند برای حل مشکلات‌ شان از مشاور خانواده کمک بگیرند و باید در نظر داشته باشند برای این که رابطه‌ای  موفق باشد، به دو انسان متعهد احتیاج است، نه یکی.

تصویر فاطمه صبوری پور

فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا