بیماری

معنی سندروم چیست و چه علائمی دارد؟ انواع سندرم

فرق سندروم و بیماری چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که معنی سندروم یعنی چه و سندرم چیست ؟ سندروم (syndrome) اصطلاحی است که به بیماری یا اختلالی اشاره دارد که بیش از یک ویژگی یا علامت شناسایی دارد. درمان انواع سندرم یکی از موضوعات همیشگی در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی ویکی روان است، به همین خاطر در این مطلب سایت روانشناسی ویکی روان به بررسی کامل معنی کلمه سندروم از دید روانشناسی می پردازیم و همچنین مهم ترین انواع سندروم را نام می بریم. شناخت بیماری سندروم کمک می کند دیدمان نسبت به آن اصلاح شده و بهتر با آن روبرو شویم.

معنی کلمه سندروم چیست؟

معنی سندروم چیست؟

معنی کلمه سندروم در واقع یک ریشه در زبان یونانی دارد که از ریشه دو عبارت “دویدن – run” و “با هم – together” تشکیل شده است، که می شود “با هم دویدن – با هم همراه شدن

که این تعبیر با معنی سندروم که در ادامه آمده است بسیار خوانایی دارد. معنی سندروم به فارسی را می توان نشانه های طبی یک بیماری بیان کرد. در واقع مجموعه علائم و نشانه هایی که نشان دهنده یک بیماری در فرد هستند.

به عبارت دیگر، در روانشناسی سندروم بر طبق زیر تعریف می شود:

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
حمید رضا مهرابی بهار حمید رضا مهرابی بهار
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
آنیتا کشاورز کرمانی آنیتا کشاورز کرمانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

معنی سندرم چیست و چه علائمی دارد – سندروم یعنی چه

مجموعه ای از نشانه یا نشانه هایی که بیماری خاصی را مشخص می کنند یا نشان می دهند را سندروم می گویند.

در واقع برای پاسخ بهتر به سوال سندرم چیست و چه علائمی دارد باید بگیم: مجموعه ای از علائم و نشانه ها که برای توصیف بیماری خاصی به کار برده می شوند.

مثلا سندروم داون یک syndrome ژنتیکی مشهور است

یک syndrome مجموعه ای از نشانه ها و علامت هایی است که با یک علت خاص مرتبط با سلامتی در ارتباط هستند. سندروم داون با داشتن کپی اضافه ای از کروموزوم ۲۱ در ترکیب با تعدادی ویژگی های جسمی متمایز در هنگام تولد، مشخص می شود.

انواع سندرم های پزشکی می توانند ناشی از جهش های ژنتیکی یا عوامل دیگر باشند.

مطالب مشابه با مطلب معنی سندروم چیست در ویکی روان:

وضعیت بیماری سندرم چیست؟

مشاوره-آنلاین-درمان-خیانت

گاهی، یک سندرم می تواند ناشی از تعدادی از بیماری ها باشد، یا این که خودش یک وضعیت پزشکی باشد.

تعریف وضعیت:

یک حالت غیر عادی از سلامتی که با فعالیت های معمول یا احساس سلامتی تداخل دارد. برای مثال، syndrome خستگی مزمن یک وضعیت عصبی است که از مجموعه ای از نشانه ها به علاوه علائم اضطراب تشخیص داده می شود.

انواع سندروم ها با استفاده از گروهی از نشانه ها یا علامت ها تعریف می شوند

ممکن است لازم نباشد که همه آن ها را داشته باشید، اما دو نشانه از یک گروه و یک نشانه از گروهی دیگر برای داشتن یک syndrome داشته باشید.

پیشنهاد ویکی روان : معنی ایگو چیست؟

فرق سندروم و بیماری چیست؟

باورهای غلط

در تعریف سندروم باید گفت، مجموعه ای از علائم که در فرد مبتلا بروز کرده و به مرور تغییر می کنند گفته می شود. این نشانه ها همیشه ثابت نبوده و به مرور زمان رفتار متفاوتی از خود نمایان می کنند. اما در بیماری فدرمبتلا به یک نوع ثابت از علائم و نشانه ها است. به مرور زمان از شدت این علائم کاسته شده یا بر آنها افزوده می شود، اما ماهیت آنها یکی می باشد. این مهم ترین فرق سندروم و بیماری است.

برخی زنان مبتلا به یک سندرم در واقع خیلی بیمار نیستند. این بر عکس چیزی است که عموم مردم درباره معنی کلمه سندروم می دانند. هیچ فرآیند مشخصی وجود ندارد که تمامی بیماران را به گروهی تبدیل کند که یک عامل واحد و یک درمان مشخص داشته باشد.

گاهی یک سندروم دسته ای از نشانه هایی است که برای درک آن به اندازه کافی هوشمند و مطلع نیستیم و فرایند و درمان خاص بیماری هنوز کشف نشده است

پس اجازه دهید به این سه نمونه از انواع سندروم در زنان نگاه کنیم.

سندروم روده تحریک پذیر

تاثیر دیابت بر میل جنسی زنان

سندروم روده تحریک پذیر، در زنان بیشتر از مردان شایع است و دلیل آن مشخص نیست. علت آن را نمی دانیم و از علائم آن واقعا مطمئن نیستیم.

برخی از خانم ها اسهال دارند، برخی زنان یبوست دارند و این می تواند شروعی برای این داستان باشد.

برخی هر دوی آن ها را دارند و برخی هم فقط نفخ و درد شکمی دارند.

اما در صورتی برخی از علائم syndrome روده تحریک پذیر را دارید که علائم روده ای دارید.

ما از نظر پزشکی دلیل خوب و راه معالجه و درمان خوبی برای این سندروم نداریم. حال، چیزی که در مورد سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد این است که بیماری هایی وجود دارد که همراه با این سندروم بروز می کنند.

بیماری کرون، اسهال مزمن به دلیل عوامل عفونی مانند کرم ها یا انگل هایی همچون ژیاردیا است.

زمانی که این بیماری را دارید شما و درمانگرتان باید بیماری های خاصی را که با این سندرم بروز می کنند و بیماری های خاصی که دلیل خاص و درمان های خاصی دارند را کنترل کنید.

خیلی از سندروم ها به دلایل ایجاد فشارهای عصبی بالا توسط خوده فرد یا یک عامل خارجی بروز می کنند پس مراقب خوراک های ذهنی خود باشید.

پیشنهاد می کنیم حتما مطلب انواع افسردگی کدامند را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

رایج ترین انواع سندروم ها کدامند؟

روانشناسی درمان بیماری ها با کمک DNA

می توان لیست بلند بالایی برای انواع سندروم (لیست سندروم ها) نشان داد. اما در ادامه لیستی از معروف ترین و شایع ترین انواع سندروم ها را ذکر کرده ایم.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
پری سیما رستمی پری سیما رستمی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

راه درمان سندروم چیست؟

تشخیص بیماری سرطان

این یک سوال همیشگی در بخش مشاوره روانپزشکی ویکی روان است چون هر سندروم علائم و نشانه های خاص خود را دارد و بر قسمتی از بدن یا روان فرد تاثیر می گذارد.

پس برای درمان انواع سندروم ها می بایست بر اساس ویژگی های آنها پیش برویم. نمی توان برای همه آنها یک نسخه و راه درمان صادر کرد، اما چیزی که واضح است این است که برای درمان انواع سندرم باید به متخصص مربوط به آن مراجعه کنید.

بیشتر این سندرم ها با گفتار درمانی (مشاوره روانشناسی) قابل درمانی هستند اما نوع جلسات و مدت زمانی که باید با روانشناس در ارتباط باشید بسته به نوع و شدت هر سندرم متفاوت است.

دوست عزیز و گرامی،

می توانید از بخش مشاوره روانشناس آنلاین سایت ویکی روان برای استفاده از خدمات مشاوره و برقراری ارتباط با روانشناس ها استفاده نمائید.

در واقع می توانید از سراسر دنیا، با مشاور مورد نظرتان به صورت تلفنی، تصویری و متنی، بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی در تماس باشید و جلسه مشاوره آنلاین روانشناسی برگزار کنید. برای مشاهده لیست روانشناس ها روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره روانشناسی غیرحضوری

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫13 دیدگاه ها

 1. سندروم های زیادی داریم که اگر مردم بدونن خیلی تعجب می کنند یکیش همین سندروم دست بی قراره که تو فیلم های زیادی در جهان به نمایش گذاشته شده مطلب خوبی بود ویکی روان استفاده کردم تشکر

  2
  2
   1. سندروم معده برای جنین چیست ب ما گفتن شاید معده جنین گشاد باشه برید ی ازمایش ژنتیک بدید که چهار میلون نیم هزینه دارد ما هم نداریم ایا خطر دارد ازمایش را انجام ندیم

 2. سلام داشتن لینک سندروم هایی که نوشته بودین و نگاه می کردم که اصلا هیچ کدوم و نمی شناختم یک مقداری برام عجیب بود
  اما کلا همینکه الان می دونم تعریف سندروم چیه و چه به این اسم صداش می زنند بازم برای خیلی جالب شد.
  خدا خیرتون بده ویکی روان سایت خیلی خوبی دارید من هر دفعه میام تو سایت شما فکر کنم نیم ساعتی چرخ میزنم و مطلب می بینم

  1. سلا دوست عزیز،
   باعث افتخاره شما را در سایت روانشناسی ویکی روان کنار خودمان داریم
   همین حضور و ابراز لطف شماست که به ما انگیزه میده
   موفق باشید

 3. حالا جالبه من شنیدم یه عده می گن بیماره سندروم دارم 😀
  این دیگه نوبره واقعا

 4. تعداد سندروم ها خیلی زیاده اینقدر هم روی این سندروم ها مانور می دن روانشناس ها که دیگه وجهه قضیه داره خراب میشه اما خوبیش اینه که اسمش نه که قشنگه توجه مردم و جلب می کنه.
  در کل روانشناسی خیلی به افزایش سطح اطلاعات سلامت محور جامعه کمک کرده و می کنه.
  سایت هایی مثل ویکی روان هم در این زمینه تلاش زیادی کردند ممنون از این همه زحمتی که میکشید

  4
  1
  1. سلام من دو ساله دچار سندروم سامتر شدم که به تریاد سامتر هم معروفه و خیلی ناشناخته است هیچ جا مطلب درستی ازش نیست و بسیار هم خطرناکه و زندگی و برام بسیار سخت و غیر ممکن کرده کسی ازش اطلاعی یا مطلبی داره؟

   1. دوست عزیز من هم دقیقا به بیماری شما مبتلا شدم.اگه تماییل داشتین پیام یا زنگ بزنین بتونیم به اتفاق یه راهی براش پیدا کنیم و اطلاعاتمونو در اختیار بزاریم.۰۹۱۹۲۱۴۴۰۴۴ رضائی

 5. سلام
  من سندروم شوگرن دارم .خیلی آزمایشات حتی آزمایشات روماتیسمی و برداشتن نمونه برا آزمایشگاه پاتولوژی دکتر تشخیص داد ک من سندروم شوگرن دارم و برای من درمان رو شروع کرد و چون خیلی زود مریضیم رو درمان کردم حال الآنم خیلی خوبه

  3
  1
 6. سلام وقت بخیر
  مطلب جالبی بود..به خصوص در مورد سندروم ترومن که فیلمش ساخته ی جیم کری به عنوان نقش اول فیلم بود….مرسی از مطلب قشنگتون….پیشنهاد میکنم مطلب سندروم ترومن رو یه بار بخونید….مخصوصا راجب فیلمی که شاید خیلیا دیده باشن ولی متوجه ی مطلب نباشم که موضوع فیلم چی بوده دقیقا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا