روابط زناشوییبارداری و زایمان

بررسی موضوع روابط زناشویی در دوران بارداری

واقعا کیه که از مشکلات کوچک و بزرگ روابط زناشویی در دوران بارداری خبر نداشته باشه و با از اهمیت آن آگاه نباشد؟ وقتی مشکلی وجود داره باید سریعا اون رو حل کرد به خصوص اینکه این مشکل مربوط به روابط زناشویی در دوران بارداری باشه و برای ۹ ماه که زمان کمی هم نیست باید با آن کنار بیایید.

روابط زناشویی در دوران بارداری

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

همیشه موقعیت های دلخواه ما فراهم نیستند. در طی دوران بارداری معمولا زوجها با انواع مشکلات و موقعیت های جدیدی که تا به حال تجربش نکردن رو به رو میشن و نمیدونن باید چکار انجام بدن به خصوص در مورد روابط زناشویی . اونها بچه دار شدن را در بالای خواسته هاشون قرار میدن و فقط سعی میکنند از مشکلاتی که به وجود میآد فرار کنند.

در حقیقت رویکرد منفعل به مشکلات زندگی مشترک مثل اتفاقات جدید درباره روابط زناشویی در دوران بارداری میتواند به اصل زندگی مشترک صدمه وارد نماید.

اگر به این موضوعات زندگی توجه نکنید آنها بزرگ میشن و یک زمان میبینید که از ارزش های اصلی زندگیتون بزرگتر و قوی تر هم شدن.

به یاد داشته باشید بعد از به دنیا آمدن کودک زنگی شما تازه شروعی جدید به خود میگیره و باید بیشتر مراقب روابطتون باشید و برای کسب موفقیت در روابط زناشویی کوشا باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده

بیشترین مشکلات روابط زناشویی در دوران بارداری

میتوان به لیست بلند بالایی از مشکلات روابط زناشویی در دوران بارداری اشاره کرد، شاید شمایی که این مطلب را میخوانید با تعدادی از آنها مواجه شده باشید و اهمیت موضوع را درک کرده اید.

یکی از مهم ترین موضوعات روابط زناشویی در دوران بارداری عدم وجود ارتباط درست بین زوجین، ایجاد فاصله و مشکل وجود عدم صمیمیت میباشد. اینها موارد استرس زای یک رابطه در هر دورانی میباشند اما حتما قابل حل هستند. اولین قدم در حل مشکلات بالا و پی بردن به اهمیت موضوع روابط زناشویی در دوران بارداری این است که نسبت به این موضوع علم پیدا کنیم.

 روابط زناشویی در دوران بارداری

در رابطه مشترک معمولا عدم ارتباط و دوری گزینی به کرات اتفاق می افتند و طرفین از آن بی خبر هستند. این اتفاق مخصوصا در دوران بارداری بیشتر رخ میدهد چون به خاطر شرایط حساس موضوعات بسیاری برای نگران بودن و فکر کردن وجود دارد. به قولی اولویت ها تغییر میکنند و این تغییرات باعث بروز دوری و عدم برقراری ارتباط درست میشود.

زوجین در این برهه خاص مجادلات بیشتری را تجربه میکنند، بحث های بیشتری شکل میگیرد و این اتفاقی نیست که قبلا هم رخ داده باشد و این موضوع و تنش ها بر روی روابط زناشویی در دوران بارداری تاثیر بسزایی میگذارد.

زمانی که به جای حل مشکلات در دوران بارداری اجازه بدهیم ناامیدی و تغییر نادرست اولویت های رخ بدهد این مسائل هم پیش میاید.

دوری بین زن و شوهر معمولا به خاطر یک یا دو دلیل رخ میدهد. یک عدم تمایل به ارتباط برقرار کردن و دیگری عدم تمایل به رفع نیازهای طرف مقابل است.

عدم برقراری ارتباط همیشه به ایجاد فاصله منجر میشود و مانند آتش زیر خاکستر هر لحظه منتظر شعله ور شدن است.

این عدم برقراری ارتباطات با موضوعاتی مثل مسائل حل نشده، سرخوردگی ها و سو تفاهم ها در ارتباط است و اولین بحثی که تحت تاثیر قرار میگیرد روابط زناشویی در دوران بارداری میباشد.

خوشبختانه اگر طرفین تمایل به حل مشکلات به وجود آمده باشند میتواند تمامی آنها را حل کرد. به یاد داشته باشید در مرحله رفع نیازهای جنسی و عاطفی وقتی انتظارات بر آورده نمیشود هر یک از طرفین ناخواسته به مشکل زایی دست میزند. عدم رضایت موضوع اصلی مشکلات در روابط زناشویی در دوران بارداری میباشد.

صمیمیت نیز یکی از علل وجود مشکلات در بطن روابط زناشویی در دوران بارداری میباشد. همه میدانیم با وجود فاصله بین زوجین و تنش های گاه و بی گاه صمیمیت از بین میرود.

اما بسیاری اتفاقات در طی بارداری برای طرفین می افتد. برای نمونه خانم ها شاهد تغییراتی در بدن خود میباشند، غدد هورمون زا منظم  کار نمیکنند، به خاطر بارداری تغییراتی در شکل ظاهری ایجاد میشود و تمام این اتفاقات عدم راحتی را به بار میآورد.

بسیاری از آقایان به خاطر ترس از آسیب رسانی به مادر و کودکش از برقراری رابطه جنسی خودداری میکنند.

تمامی موارد ذکر شده قابل درک هستند اما زوجین برای جلوگیری از مشکلات روابط زناشویی در دوران بارداری میبایست با انگیزه و احساس باقی بمانند چرا که این دوره زمانی تمام شدنیست. روابط زناشویی در دوران بارداری یکی از مهم ترین راه های حفظ ارتباط فیزیکی و روحی میان زوجین میباشد.

بهبود روابط زناشویی در دوران بارداری

احتمال وجود معضل در روابط زناشویی در دوران بارداری مانند دومینو مشکلات را به دیگر بخش های زندگی مشترک منتقل میکند.

فقدان ارتباطات سم رابطه است

بازسازی ارتباط نیازمند صرف زمان، درک متقابل و حمایت قلبی میباشد. در نقد کردن همسرتان دقت کنید، وقتی احساس میکنید چیزی در ارتباط شما درست پیش نمیرود بدون اضافه کاری و به سادگی سوال بپرسید:

“عزیزم همه چیز رو به راهه؟”، “عزیزم مشکلی وجود داره” یا “عزیزم چیزی هست که بخوای به من بگی؟” این رفتار شروع برقراری ارتباط مثبت و سازنده میباشد. در غیر اینصورت به هیچ شکل نمیتوانید به ریشه یابی و رفع مشکلات بپردازید.

بهبود روابط زناشویی در دوران بارداری

همیشه برای بهبود روابط باید زمان صرف کنید و دلیل این مشکلات را پیدا کنید. صحبت کردن در مورد مشکلات احتمالی به ظاهر آسان میرساند اما در حقیقت مشکل ترین بخش کار است، چون به احتمال زیاد شما بخشی از آن مشکل هستید و یا شاید خوده مشکل.

در این موقعیت باید بتوانید با ایجاد حمایت، درک و صبر سعی در حل مشکل کنید نه دامن زدن به آن. پرداختن به موارد گفته شده نیازمند محیطی آرام و ایمن میباشد، یادتان باشد در مورد روابط زناشویی در دوران بارداری صحبت میکنیم. تغریبا حساس ترین دوران زندگی مشترکتون.

برای نیل به خواسته های مشترک و ایجاد ارتباط باید بر روی صداقت بیشتر کار کنید. شما به عنوان یک خانواده دارای اهداف مشترک بسیاری هستید پس با چشمانی باز رفتار کنید.

ایجاد تغییرات بسیار کوچک ذکر شده در بالا میتواند به بهبود روابط زناشویی در دوران بارداری ختم شود.

برای بهبود روابط زناشویی در دوران بارداری باید فاصله را کم کنید

کار کردن در باب ایجاد ارتباط سازنده با شریک زندگیتون یکی از بزرگترین کارهاییست که میتوانید انجام دهید اما تامین نیازهای شریکتان نیاز به اراده ای مضاعف دارد.

تامین نیازها ساده به نظر میرسند، برای برطرف کردن نیازهای احساسی و عاطفی همسرتان باید به قلب او نفوذ کنید، برای موفقیت در روابط زناشویی در دوران بارداری باید به جنبه احساسی شریکتان توجه ویژه ای داشته باشید.

با گذشت زمان زوجین توجه کمتری به موضوع  احساسات در روابط زناشویی میکنند. باید همسرتان را در تمام شرایط در اولویت قرار دهید و با ارتباط عاطفی کلامی شروع کنید. ما انسان های عاشق شنیدن حرف های خوبی هستیم که در موردمان زده میشود به خصوص از سمت کسی که دوستش داریم.

برای بهبود روابط زناشویی در دوران بارداری باید به طور مداوم از جملاتو کلمات زیبای احساسی استفاده کنید. علاوه بر این دستان همدیگر را بگیرید و با حس خود را منتقل کنید، باید هر از گاهی از عرف کارهایی که انجام میدادید خارج شوید و احساسات جدیدی تجربه کنید.

برقراری ارتباطات هوشمند نقش بسیار کلیدی را بازی میکنند. در مورد کتابی که خوانده اید صحبت کنید، برداشتتان از فیلم چند شب پیش که با هم دیدید را بیان کنید، در مورد اتفاقات مشترک زندگیتان به صحبت بپردازید، لطیفه تعریف کنید و خلاصه فاصله را با ارتباط هوشمند کم کنید.

این حسرا در همسرتان زنده کنید که همیشه بحثی برای گفتن و گوشی برای شنیدن دارید.

به یاد داشته باشید روابط زناشویی در دوران بارداری تنها بخش کوچکی روابط زناشویی در طی زندگی مشترکتان خواهد بود. موارد ذکر شده در بالا دیدگاه علم روانشناسی نسبت به موضوع روابط زناشویی در کل زندگی میباشد که در زمان بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار میشود.

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا