مطالب روانشناسی درباره استرس در ویکی روان

تعریف استرس چیست؟ (معنی استرس+فایل صوتی)

معنی استرس در روانشناسی چیست؟

تعریف استرس چیست (stress) و شناخت آن چه کمکی به ما می کند؟ شاید کاملا ندانید معنی استرس چیست و یا حتی معنی کلمه استرس در زبان فارسی چیست؟ خب، کلمه استرس در حقیقت برای دانشمندان یک اصطلاح کاربردی نیست، زیرا همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم تعریف استرس یک برداشت فردی است و برای هر فرد معنی استرس متفاوت است. شناخت دقیق معنی استرس اولین قدم در جلسات مشاوره درمان استرس و اضطراب آنلاین در ویکی روان است. پس اگر سوالاتی مانند مترادف استرس چیست یا تعریف استرس به زبان ساده چه می شود در ذهنتان دارید، حتما تا انتها با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

سوال اصلی این است که اگر ما نتوانیم مفهوم استرس را بیان کنیم، چگونه باید میزان آن را اندازه گیری کنیم؟ به همین دلیل درک تعریف استرس از نظر روانشناسان اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی بیشتر تعریف استرس از نظر روانشناسان در سایت روانشناسی ویکی روان می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مقاله تعریف استرس چیست، حتما مقاله اضطراب چیست را در ویکی روان مطالعه کنید. یکی از اشتباهات این است که نمی دانیم فرق استرس و اضطراب چیست و چطور باید آنها را درمان کرد؟

معنی استرس چیست؟ (فایل صوتی آشنایی با تعریف استرس و نگرانی)

ساناز قهاری ویکی روان استرس چیست

ساناز قهاری در پادکست زیر با عنوان “استرس چیست و چند نوع دارد؟” به طور کامل به بیان تعریف استرس در روانشناسی و انواع آن پرداخته است.

پیشنهاد می کنیم این پادکست کاربردی را از دست ندهید و با دوستان و عزیزان خود به اشتراک بزارید:

اگر شما هم از استرس و اضطراب، در زندگی شخصی خود رنج می برید و  نمی دانید که استرس خوب است یا بد، در اینجا ما برای شما خدمات مشاوره استرس و اضطراب را در سایت ویکی روان به صورت آنلاین قرار داده ایم تا اگر مشکلی در زندگی شماست به راحتی رفع شود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
کتایون داودی کتایون داودی
مشاور روانشناس
از 77,500 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
حمید رضا مهرابی بهار حمید رضا مهرابی بهار
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 1,200,000 هزار تومان

تعریف استرس چیست و دلایل بروز استرس کدامند؟

علائم استرس ناگهانی

با مطالب روانشناسی روز در ویکی روان همراه باشید.

در بیان معنی استرس باید گفت:

استرس واکنش بدن به هر تغییری است که نیاز به تطبیق یا واکنش دارد. استرس واکنش بدن ما به فشارهای فیزیکی، احساسی و روانی است. بر اساس تعریف استرس در روانشناسی، تغییرات شیمیایی بدن که باعث تغییرات فیزیکی مانند، بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شود را استرس و تشویق ذهنی می گویند.

این تعریف علمی استرس است که روانشناسان در جلسات مشاوره و روانی درمانی از آن استفاده می کنند.

همه ما با استرس مواجه می شویم اما نوع و سبک آن متفاوت است، همچنین شیوه واکنش به استرس در ما متفاوت است. ما بر اساس نوع ژنتیک، سبک زندگی و تجربیاتمان، واکنش های متفاوتی در مواجه با انواع استرس و تشویش های ذهنی داریم!

به همین دلیل اگر بدانید معنی استرس چیست و چه مواقعی به سراغتان می آید (دقیقا به سراغ شما) بهتر می تواند ذهن و احساسات خود را مدیریت کنید تا آسیب نبینید و از آن به عنوان ابزاری برای بهبود شرایط استفاده کنید.

چه چیز باعث بروز استرس می شود؟

همانطور که قبلا در مقاله دلایل استرس در ویکی روان گفتیم، استرس بخشی طبیعی از زندگی است! ممکن است استرس را بوسیله محیط، بدن و افکار خود تجربه کنید. چون بدن به تغییرات فیزیکی، ذهنی و عاطفی واکنش نشان می ‌دهد.

حتی تغییرات مثبت زندگی مانند گرفتن ترفیع، وام یا تولد فرزند باعث ایجاد استرس می ‌شوند، وقتی انسان ‌ها با یک چالش یا تهدید مواجه می ‌شوند، تا حد زیادی واکنش فیزیکی دارند!

بدن منابعی را فعال می‌ کند و تا جایی که ممکن است به مقابله با چالش‌ ها و ایمن ماندن افراد کمک می‌ کند. بدن مقادیر بیشتری از هورمون های کورتیزول، اپی نفرین و نوراپی نفرین را تولید می‌ کند.

این هورمون های استرس زا، واکنش های فیزیکی زیر را تحریک می‌ کنند که در نتیجه مواجهه با شرایط استرس زا به وجود می آید. برای مثال در مواجهه با انواع استرس،

 • افزایش فشار خون
 • افزایش آمادگی عضلات
 • تعریق بدن
 • هوشیاری

همگی توانایی فرد در واکنش به وضعیت خطرناک یا چالش برانگیز را بهبود می ‌بخشند.

هورمون های نوراپی نفرین و اپی نفرین نیز باعث افزایش ضربان قلب سریع می شوند که از نشانه های استرس عمومی هستند. عوامل محیطی که این واکنش را تحریک می‌ کنند، عوامل استرس ‌زا نامیده می ‌شوند.

عواملی مانند:

 1. سر و صداها
 2. رفتار پرخاشگرانه
 3. سرعت ماشین
 4. لحظه ‌های ترسناک فیلم‌
 5. یا حتی اولین قرار عاشقانه

با افزایش تعداد عوامل استرس ‌زا در زندگی، علائم و نشانه های استرس نیز بیشتر می‌ شود. قبلا در ویکی روان مفصل در مورد تعریف شرایط استرس زا توضیح دادیم که می توانید مطالعه کنید.

این موارد تعریف استرس در روانشناسی را بیشتر شرح می دهند، پس یادتان باشد مفهوم استرس بسیار به هیجان، نگرانی و انتظار رخدادی مهیج را کشیدن نزدیک است.

مشاوره استرس

دیدگاه هانس سلیه در مورد معنی استرس چیست؟

هانس سلیه (Hans Selye) از دانشمندانی است که در حوزه شناخت علمی استرس پیشرو بوده و نظریات او همیشه مورد استفاده دیگر روانشناسان قرار گرفته است، در جواب سوال معنی استرس چیست گفت: (تعریف واژه استرس که در سال ۱۹۳۶ توسط دانشمند نامی هانس سلیه انتخاب شده است)

استرس، یک واکنش عمومی بدن در قبال ایجاد هر گونه تغییر است، که می تواند فرد به فرد متفاوت باشد.

هانس سلیه در مورد تعریف علمی استرس اظهار می دارد که:

هنگامی که حیوانات را در آزمایشگاه برای انجام بررسی با استفاده از تحریکات فیزیکی و احساسی متفاوت مانند

 • ایجاد نور یا صدای آزار دهنده
 • قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید
 • ایجاد فضای ناامید کننده

مورد بررسی قرار می دادند، در همه آن ها تغییرات پاتوژنیکی (بیماری زا) مشابهی دیده شد. با توجه به معنی کلمه استرس، این تغییرات بیماری زا شامل:

بودند که به خاطر وجود استرس طولانی مدت ایجاد شدند!

با بیان این مثال سعی کردیم تعریف استرس در روانشناسی را بهتر درک کنید، چرا که تفاوت اصلی استرس و هیجان در تاثیرات بلند مدت آنها بروز می کند. بدون شک وجود دراز مدت استرس در هر فردی می تواند تاثیرات بسیار مخربی بر جسم و روان او داشته باشد!

مترادف کلمه استرس در زبان فارسی چیست؟

مشاوره درمان افسردگی در ویکی وران

حالا که می دانید معنی استرس چیست، باید به معادل فارسی استرس هم اشاره شود.

خب، خیلی سخت است که مترادف کلمه استرس را در زبان فارسی پیدا کنیم چون استرس کلمه ای علمی است نه عامیانه و گستره بسیار زیادی از معانی را پوشش می دهد. اما با این حال مترادف کلمه استرس در زبان شیرین فارسی عبارتند از:

 • نگرانی
 • دلهره
 • تشویق
 • نا آرامی ذهنی
 • التهاب حالات روحی
 • آشوب ذهنی به دلیل عدم اطمینان از نتیجه کار یا اتفاقی

به طور کلی، اگر با مفهوم و تعریف استرس در روانشناسی بیشتر آشنا شوید به خوبی می توانید کلمات مترادف با استرس را درک کنید. چون معنی استرس خود نشان دهنده ویژگی های اصلی آن است و می توان با استفاده از این ویژگی ها به معنای حقیقی آن پی برد.

اما در بیشتر موارد با اینکه به توضیح دقیق این سوال که تعریف علمی استرس چیست می پردازیم، باز هم تعداد کثیری فرق استرس و اضطراب را نمی دانند.

تعریف استرس در روانشناسی چیست؟

هانس سلیه بعدها دریافت که با ادامه دادن شرایط استرس زا برای این حیوانات، آن ها دچار بیماری هایی می شوند که با بیماری انسان ها نیز مشابه بودند. در واقع تاثیر استرس بر بدن انسان به قدری زیاد است که موجب بیماری های شدید می شود.

از این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حملات قلبی
 2. سکته مغزی
 3. بیماری های کلیوی
 4. و رماتیسم مفاصل

پس از یافتن این واقعیت، هانس سلیه دریافت که بسیاری از بیماری ها بر اثر عوامل بیماری زای مشخص، اما متفاوتی ایجاد می شوند. بعدها ثابت شد که چیزی که هانس سلیه گفته بود، دقیقا نقطه مقابل این واقعیت است.

در حقیقت بسیاری از عوامل بیماری زا می توانند باعث ایجاد یک بیماری خاص شوند، که این مسئله هم در حیوانات و هم در انسان ها یکسان است.

نظریه هانس سلیه بسیار مورد توجه قرار گرفت و او خیلی سریع به یکی از تکیه کلام های مردم تبدیل شد، که معنی آن کاملا با تعریف ابتدایی متفاوت بود.

در آن زمان، برخی افراد از این معنی استرس برای عنوان کردن رئیس بد خلق و غیر قابل تحمل و دیگر موقعیت های شخصی غیر قابل کنترل استفاده می کردند.

بسیاری از افراد هم از این واژه به عنوان یک عکس العمل به درد قفسه سینه، ضربان قلب، سر درد یا تشنگی و چنین شرایطی یاد می کردند.

دیگر افراد از استرس برای اشاره به آن چیزی استفاده می کردند که آن ها در پایان تکرار این واکنش ها – مانند زخم معده و حملات قلبی – دریافت می کردند.

دانشمندان بسیاری در مورد این تعریف نامعلوم شکایت داشتند، تا اینکه یکی از فیزیک دانان در سال ۱۹۵۱ نتیجه گیری خود را از معنی استرس در ژورنال پزشکی بریتانیا چنین عنوان کرد:

علاوه بر اینکه تعریف استرس در خودش است، خودش علت و نتیجه خود نیز می باشد

آیا استرس یک اختلال روانی است؟

در روانشناسی تعریف اختلال روانی کاملا مشخص است. به همین خاطر استرس به طور معمولا در دسته اختلالات روانی قرار نمی گیرد، اما به طرق مختلف زمینه ساز بیماری های روانی بسیاری می شود و اگر شدت بگیرد خود استرس به عنوان یک اختلال روانی نمود پیدا می کند. بعد از شناخت تعریف استرس خوب است به این موارد دقت کنید:

 1. استرس می تواند زمینه ساز اختلال روانی باشد.
 2. مشکلات روانی می توانند استرس ایجاد کنند.
 3. استرس می تواند تبدیل به بزرگ ترین اختلال روانی یک فرد شود.

حالت های بالا کمک می کنند افراد بهتر متوجه شوند تعریف استرس چیست و چرا روانشناسی تاکید زیادی بر پیشگیری و درمان آن دارد؟ حتی رابطه استرس با کاهش وزن کشف شده چون بر جسم افراد تاثیر مستقیم دارد.

تاریخچه پیدایش استرس چیست؟ بررسی تاریخچه استرس

استرس باعث کاهش وزن میشه

متاسفانه هانس سلیه نمی دانست که کلمه استرس قرن هاست که در فیزیک برای تعریف انعطاف پذیری استفاده میشده است. (انعطاف پذیری یعنی چیزی که به مواد اجازه می دهد تا پس از این که توسط یک جسم خارجی فشره شدند و یا کش آمدند، به اندازه و شکل ابتدایی خود در بیایند.)

همانطور که در قوانین Hook در سال ۱۶۵۸ بیان شده است، قدرت یک نیروی خارجی یا فشار، مانند یک فلز چکش خورده باعث ایجاد یک کشش و خستگی می شود. این تعریف زمانی بیشتر باعث گیجی افراد شد که تحقیقات او می خواستند به زبان های دیگر ترجمه شوند.

زیرا در زبان های دیگر کلمه ای وجود نداشت که بتواند مفهوم دقیق استرس را برساند، زیرا مفهوم استرس را نوعی فشار تلقی کرده بود.

در سال ۱۹۴۶ هنگامی که از او خواسته شده بود تا در این مورد در دانشگاه Collège de France سخنرانی کند مسئول آکادمی زبان فرانسوی در مورد استفاده از این کلمه چندین روز دچار مشکل شده بود. در نهایت تصمیم بر این شد تا کلمه جدیدی را جایگزین استرس کنند.

معنی استرس چیست؟ (ریشه کلمه استرس چیست؟)

ظاهرا، برخی متعصبین زبان ملی، از کلماتی مانند le stress، il stress ، lo stress و der stress به جای کلمه استرس استفاده می کردند.

دیگر زبان های اروپایی و زبان های روسی، ژاپنی، چینی و عربی نیز همین مشکل را پیدا کردند. استرس یکی از معدود کلمات زبان های اروپایی است که قانون استفاده نکردن از الفبای رومی را حفظ کرده است به همین دلیل بیشتر زبان ها از همین کلمه استفاده می کنند بدون اینکه حتی بدانند تعریف استرس چیست

مشاوران پیشنهادی ویکی روان برای درمان استرس:

تعریف استرس از نظر روانشناسان – تعریف علمی استرس چیست؟

در پاسخ به سوال تعریف علمی استرس چیست باید گفت:

از آنجایی که اکثر افراد استرس را در موقعیت های خطرناک و ترسناک می بینند Selye برای توانایی تشخیص محرک و واکنش، به تدریج کلمه جدیدی را ایجاد کرد:

stressor” . استرس بطور عمومی هم معنی کلمه تشویش است. معنی لغوی آن:

فشار ذهنی و فیزیکی یا احساسی” و یا ” شرایط یا احساسی که هنگامی ایجاد می شود که تقاضا از یک فرد بیشتر از توانایی فردی و اجتماعی او باشد و فرد نتواند به آن پاسخ بدهد.

می باشد.

بنابراین استرس معنی منفی گرفت و نمود مثبت آن (استرس مثبت که قبلا در ویکی روان در مورد آن صحبت کردیم) انکار شد. با این حال هنگامی که از یک فرد خواسته می شود تا از توان خود، کار بیشتری انجام دهد، استرس می تواند مفید هم باشد.

انواع استرس می تواند تا یک زمانی باعث شکوفایی نیز شود و از یک جایی به بعد نتیجه معکوس دارد.

از این رو نتایج معکوس این شکوفایی نیز در هر فرد متفاوت است.

پیشنهاد ویکی روان: منظور از استرس مخفی و پنهانی چیست؟

تعریف استرس می گوید که استرس می تواند مثبت و سازنده هم باشد!

دلیل استرس کودکان چیست

همانطور که در بخش مطالب مربوط به استرس در ویکی روان گفتیم، شما باید همیشه نسبت به نشانه ها و علائم استرس آگاه باشید تا این اتفاق باعث آسیب رسیدن به شما نشود.

برخی از این سیگنال ها گاهی به قدری در یک فرد متفاوت و ناآشنا می باشند که مورد توجه قرار نمی گیرند و زمانی آشکار می شوند که دیگر خیلی دیر شده است. حتی گاهی اتفاق می افتد که پیش از این که خودتان متوجه شوید، دیگران این علائم را در شما مشاهده می کنند.

هر تعریفی که برای سوال تعریف علمی استرس چیست ارائه شود باید معنی مثبت آن را نیز در بر بگیرد. این همان چیزی است که هانس سلیه آن را eustress نامیده است. برای مثال، برنده شدن در یک مسابقه یا انتخابات نیز می تواند دارای استرس مخربی باشد.

همچنین یک بوسه ی آتشین و آن احساسی که ممکن است به دنبال داشته باشد نیز استرس زا است.

متاسفانه Selye در همه عمرش در پی یافتن یک معنی رضایت بخش برای استرس بوده است.

او در پی تلاش برای مقایسه بررسی هایی که بر روی حیوانات انجام داده است با زندگی انسانی، دوباره استرس را چنین تعریف کرده است:

استرس به معنی ایجاد یک فرسودگی در بدن انسان است.

این تعریف بیشتر مناسب پیری بیولوژیکی است و خیلی تعجب آور نیست که استرس می تواند روند پیری را تسریع بخشد. در مقاله استرس و درد انگشتان دست گفتیم که تاثیر بلند مدت آن بر جسم بسیار زیاد است.

در واپسین سال های عمر Selye، هنگامی که در مورد مفهوم و تعریف استرس از او سوال می کردند، او چنین پاسخ می داد:

همه می دانند معنی استرس چیست، اما در حقیقت نمی دانند تعریف استرس چیست!

به همین خاطر است که تعریف علمی استرس سخت است. اما باز می گردیم به تعریف علمی استرس: یک واکنش شیمیایی بدن در مواجه با فشارهای ذهنی، عصبی و فیزیکی.

به همین دلیل روانشناسی با آموزش مردم و برگزاری جلسات روان درمانی سعی دارد راه های پیشگیری از استرس را به عموم مردم یاد دهد.

آزمایشات صورت گرفته برای پاسخ به اینکه تعریف علمی استرس چیست

همانطور که گفتیم، پاسخ به سوال استرس چیست دشوار است، زیرا علائم استرس از فردی به فرد دیگر متفاوت است. یک مثال خوب برای این مسئله مشاهده مسافرانی است که روی غلتک شیب دار شهربازی سوار شده اند.

برخی از آن ها روی صندلی های انتهایی نشسته اند، چشم هایشان را می بندند. فک هایشان به هم چسبیده است و دست های سفیده شده شان را به میله آهنی محکم گرفته اند.

آن ها اصلا نمی توانند منتظر بمانند تا بازی تمام شود و نمی توانند تصور کننده که چه زمانی پایشان را روی زمین آرام می گذارند. اما از طرفی، در قسمت جلویی، افرادی را مشاهده می کنیم که با چشمانی باز با لذت جیغ می زنند.

نمی توانند برای سوار شدن به این وسیله بازی منتظر بمانند. همچنین در بین این دو گروه افرادی را مشاهده می کنیم که اصلا علاقه ای به سوار شدن بر روی این وسیله ندارند. (این مثال تا حدودی پاسخ سوال تعریف استرس چیست را می دهد.)

پیشنهاد می کنیم مطلب منظور از استرس زود انزالی چیست را حتما در سایت ویکی روان بخوانید.

اکنون به نظر شما این وسیله بازی استرس آور است؟

خوراکی های ضد استرس
برای درمان استرس چه بخوریم

غلتک شیب دار شهربازی می تواند یک مثال خوبی برای این باشد که شرایط استرس آور می تواند برای هر کسی متفاوت باشد.

چیزی که باعث تمایز آن افراد مشتاق به استفاده از بازی و افرادی که در عقب نشسته بودند می شود، احساس کنترلی است که آن ها نسبت به آن حادثه دارند. در حالی که کدام این این دو گروه نتوانسته بودند احساس خود را کنترل کنند. اما انتظار آن ها از آن رویداد متفاوت از یکدیگر بود.

در بسیاری از مواقع ما برای خودمان استرس تولید می کنیم و به مرور زمینه ایجاد استرس مزمن را ایجاد می کنیم!

زیرا به جای یادگیری درست، درک اشتباهی از حوادث داریم. با این که همه افراد نمی توانند با تعریف استرس از نظر روانشناسان و جواب استرس چیست به طور کلی موافق باشند.

اما همه بررسی های تجربی و بالینی ما اثبات می کنند که احساس داشتن، کنترل کم و یا عدم کنترل بر روی حوادث، همیشه استرس آور است و این همان مفهوم استرس است.

جمع بندی در مورد تعریف استرس در روانشناسی

حالا ایده شفاف تری داریم که منظور از استرس چیست و چرا کمتر کسی می تواند آن را تعریف کند! این چندگانگی چندان عجیب نیست. در مقاله درمان استرس و افسردگی گفتیم بسیاری آن را مترادف با افسردگی می دانند و عده ای فرقی برای استرس و اضطراب قائل نیستند. حتی برای استفاده از غذاهای ضد استرس تبلیغات زیادی انجام می شود، اما کمتر کسی می گوید منظور از استرس چیست؟

استرس به قدری مهم است که روانشناسی شاخه ای مجزا برای درمان آن در نظر گرفته است، پس بعد از شناخت تعریف استرس باید در صورت مشاهده علائم مانند استرس صبحگاهی سریعا برای درمان اقدام کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان به شما 🙂

شما دوست عزیز می توانید در سایت ویکی روان از مشاوره روانشناسی تصویری به صورت غیر حضوری استفاده و از هر کجای دنیا با مشاور روانشناس خود در ارتباط باشید. مشاور متخصص در زمینه استرس و اضطراب کمکتان می کند به خوبی دلیل مضطراب شدن خود را پیدا کرده و با راهکارهای عملی آنها را درمان نمائید.

مشاوره آنلاین استرس

یادتان باشد استرس و نگرانی اگر درمان نشود روز به روز بدتر خواهد شد!

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫10 دیدگاه ها

 1. با سلام
  مطلب خوبی بود . من و خانواده بنده خیلی استرس داریم

 2. سلام من صبح ها استرس شدیدی دارم و اصلا حالم خوب نیست میشه کمکم کنید ممنون

 3. معنی استرس بیشتر به درک و احساس مربطط میشه
  سخه تعریف استرس اما بیشتر میشه تجربش کرد تا توضیح داد اما باز شما خوب گفتین

 4. سلام. اتفاقا کار خیلی خوبی کردین تعریف استرس و از دید علمی بیان کردین چون همه استرس و شنیدن ولی نمیدونن چیه و مثلا چه فرقی با اضطراب داره ممنون ویکی روان

 5. معنی استرس همون نگرانیه اما خب استرس یک کلمه انگلیسی هست اما معنی خوبی داره و قشنگ جا افتاده معنیش به همین خاطر مردم میدونن تعریف استرس چیه و مشکلی ندارند

  1. سلام به نظرم تعریف اسرس چیزی بالاتر از نگرانی و ادلهره عادی هست چون استرس یک تعریف و کلمه جدیده نمیشه اونو با چیزی معادل کرد
   شاید در نگاه اول استرس همان تعریفی باشه که شما گفتین اما در واقع چیزی فراتر از این حرف هاست

  2. استرس خیلی پیچیده تر از نگرانی هست،به این سادگی ها نمیشه با دلهره و نگرانی معنی استرس و یکی دونست

 6. معنی استرس به نظرم فرد به فرد فرق دارد
  مثلا یکی احساس نکرانی شدید دارد و یکی هم مدام ناخن هایش را می جود به هر حال استرس می تواند برای هر شخصی متفاوت باشد و به یک نوع خاصی خودش را نشان دهد. لطفا به این موضوع هم رسیدگی کنید. ممنون از سایت خوب ویکی روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا