مطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

تعریف ازدواج سفید چیست؟ (بررسی زندگی مشترک بدون ازدواج)

رابطه بدون ازدواج ممکن است؟

ازدواج سفید (عروسی سفید) یا زندگی مشترک بدون ازدواج مفهومی است که هر روز به گوشمان می خورد، اما کمتر کسی واقعا می داند تعریف ازدواج سفید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ افراد زیادی برای تشکیل زندگی مشترک و امکان سنجی ازدواج سفید و رابطه بدون ازدواج از خدمات مشاوره روانشناسی قبل ازدواج استفاده می کنند. در این مطلب سایت ویکی روان به بررسی دقیق مزایا و معایب ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی و جامعه شناسی می پردازیم.

پیش از شروع لازم به ذکر است که مفهوم ازدواج سفید یک مفهوم غربی نبوده و در تمام جوامع از قدیم تا الان مشاهده می شود، بررسی زیر هم به مطالعه مزایا و معایب ازدواج سفید از دید روانشناسی می پردازید. اینکه ما با رابطه بدون ازدواج موافق هستیم یا نه دلیل بر رد آن نیست. به همین خاطر ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

تعریف ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی چیست؟

چرا-مشاوره-قبل-ازدواج-بگیرم؟

با بخش مقالات روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ازدواج یکی از مهم ترین مقولاتی است که اساسا وجود آن به ذات و نیاز های انسان در مسائل اجتماعی، فردی و جنسی باز می گردد.

ساختاری که در حال حاضر و در طی تمام دوران بشریت به صورت نسبتا ثابت و یکسان در نوع ازدواج و چهارچوب های آن دیده شده بیشتر از هر چیزی نشات گرفته از مسائل جنسی و تمایل انحصار گونه افراد به آن است.

هر چند ممکن است در انواع ازدواج مانند

 • عروسی سفید یا همان زندگی مشترک بدون ازدواج
 • ازدواج موقت یا صیغه
 • ازدواج عرفی (ازدواج رایج در کشورمان)
 • و…

شرایط و قوانین اجتماعی، حقوقی و شرعی تفاوت داشته باشد، اما در همه آن ها مسئله رفع نیازهای جنسی و استفاده از آن ها پایدار و ثابت است. 

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پریا نوربخش پریا نوربخش
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
آرزو محمدی آرزو محمدی
مشاور تغذیه
از 75,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
علیرضا مرادی علیرضا مرادی
مشاور حقوقی خانواده
از 75,000 هزار تومان
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

ازدواج سفید به انگلیسی

معادل انگلیسی ازدواج سفید به انگلیسی می شود Marriage blanc یا White marriage که مفهوم آن در زبان فارسی می شود زندگی یا دوستی بدون ازدواج کردن.

این معادل های انگلیسی نشان می دهد در دیگر جوامع به دلایل مختلف افراد به ازدواج های سفید تمایل پیدا کرده و تعداد آن در حال گسترش است.

تعریف ازدواج سفید چیست؟

در یک تعریف کوتاه و ساده می توانیم بگوییم:

ازدواج سفید را نوعی از ازدواج با در نظر گرفتن وظایف و تعهدات رایج بین زن و مرد معرفی کنیم که در چهارچوب قانونی و شرعی صورت نمی گیرد

به عبارتی این نوع ازدواج بدون در نظر گرفتن قوانین کشور، شرع و حتی در مواقعی عرف صورت می گیرد، اما زن و مرد نسبت به یکدیگر متعهد خواهند بود و وظایف شان را در قبال یکدیگر انجام می دهند.

در ازدواج های سفید مهم ترین مقوله ای که پیگیری می شود، بحث رضایت طرفین از شرایط رابطه و روابط جنسی است!

یعنی مادامی که دو طرف از زندگی مشترک بدون ازدواج راضی باشند و از بودن در کنار هم لذت ببرند به این رابطه پایبند خواهند بود در غیر اینصورت می توانند رابطه را ترک کنند. شاید فکر کنید ازدواج سفید نوعی ازدواج برای فرار از خانه و خانواده است، اما در بیشتر موارد افرادی که تمایل به ازدواج و عروسی سفید دارند ماهیت آن را می پسندند نه صرفا آزادی هایی که به همراه دارد.

تعریف ازدواج موفق از دید این افراد چیزی نیست که عموم مردم فکر میکنند، بلکه رابطه بدون ازدواج را نشانه بلوغ فکری انسان می دانند.

بررسی ازدواج سفید از دید روانشناسی

اصطلاح هم زیستی (cohabitation) به زوج هایی اشاره دارد که ازدواج نکرده و با هم زندگی می کنند. خیلی رایج شده است، اما آیا می دانستید که اگر بدون ازدواج با هم زندگی کنید، نمی توانید حقوق مشابهی مانند زوج هایی که ازدواج کرده اند داشته باشید؟

بسیاری از زوج ها بر این باورند که وقتی به عنوان شریک زندگی حتی بدون ازدواج، با هم زندگی می کنند، به عنوان «همسر قانونی مشترک» مورد حمایت قرار می گیرند. متاسفانه چیزی به نام همسر قانونی مشترک یا ازدواج قانونی مشترک وجود ندارد.

شرایط ازدواج سفید چیست؟

بد نیست بدانید از آن جایی که عروسی سفید و رابطه بدون ازدواج به هیچ وجه به صورت قانونی و شرعی ثبت نمی شود، زن و مرد نمی توانند نسبت به هم تعهد قانونی داشته باشند و نمی توانند در نهایت ادعاهای قانونی رایج را مانند مهر، ارث و… نمایند.

به طور کلی این ازدواج که عموما بین زن و مرد و بدون اطلاع به دیگران صورت می گیرد، بر روی تعهدات خودمانی پایدار شده که هیچ مرجع قانونی و یا عرفی از آن ها حمایت نمی کند و حتی صلاحیت چنین تعهداتی را تایید هم نمی کند. 

در ایران چنین ازدواجی که بدون هیچ عقد دائم و یا موقتی صورت می گیرد را می توانیم کاملا متضاد با قوانین و عرف اجتماعی جامعه معرفی کنیم.

چنین ازدواجی در ایران نهایتا منجر به بی قانونی و بر هم ریختن جامعه می شود!

این در صورتی است که چنین ازدواج سفید در بسیاری از جوامع به عنوان پیش زمینه ای برای ازدواج دائمی طلقی می کنند. 

زندگی مشترک بدون ازدواج در اروپا به چه شکل است؟

در کل بین کشورهای دنیا تفاوت فرهنگی زیادی وجود دارد. چیزی که در یک سرزمین باب شده دلیل نمی شود در فرهنگ های دیگر نیز شدنی باشد. زندگی مشترک بدون ازدواج در اروپا یا حتی آمریکا به دلیل نوع نگاه متفاوت افراد به زندگی و رابطه زن و مرد بسیار متفاوت است.

این نوع زندگی به دلایل فرهنگی در آن کشورها حتی می تواند نتیجه مثبت به بار داشته باشد، اما در ایران هم همینطور است؟

مهم ترین مسائلی که در ازدواج های سفید پیگیری می شوند چیست؟

تعریف ازدواج سفبد

همانطور که گفتیم ازدواج بخش های مختلف و مهمی را مانند وجه های اجتماعی، جنسی و… پیگیری می کند.  این قضیه در ازدواج سفید هم مطابق با شرایط جامعه و کشور تا حدودی ثابت است. پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف ازدواج چیست را در ویکی روان مطالعه نمائید.

برای مثال در کشوری مانند ایران با قوانین و عرفی که در آن کاملا ازدواج سفید منع می شود، عموما در صورت شکل گیری چنین ازدواجی صرفا پیگیری مباحث جنسی در آن مداومت دارد و وجه برجسته است، اما در جوامعی که ازدواج های سفید را مقدمه ای برای ازدواج دائمی می دانند علاوه بر پیگیری مسئله جنسی، مسائل اجتماعی و دیگر مسائل مربوط به ازدواج رایج هم پیگیری می شود. 

چرا ازدواج سفید در جامعه ایرانی شکل می گیرد؟

خیلی چیزها درباره ازدواج تغییر ماهیت داده است. مثلا دیگر اختلاف سنی در ازدواج مانند گذشته نیست که حتما مرد باید از زن بزرگ تر باشد! دید مردم به رابطه زن و مرد تغییر کرده همانطور که نسبت به خیلی چیزها متفاوت شده است. در کل قانون و اصول زندگی مشترک در میان مردم چیز دیگریست.

اگر بخواهیم به صورت بومی به این پدیده نگاه کنیم ازدواج سفید را می توانیم به نوعی در ایران قانون گریزی طلقی کنیم.

اساسا قانون گریزی زمانی صورت می گیرد که افراد جامعه توان پیروی از قوانین و همینطور عرف جامعه را نداشته باشند، این موضوع به خوبی در مسائل اقتصادی و اجتماعی حاکم در ایران درک می شود. 

متاسفانه طبق بررسی ها و آمار های موجود در بسیاری از موارد حتی افراد ناخواسته به سمت چنین ازدواجی سوق پیدا می کنند.

دلیل آن این است که تلاش های آن ها برای طی شدن فرایند رایج و طبیعی نا فرجام بوده است.

گاهی مشکلات ازدواج سفید فراتر از مسائل اجتماعی و اقتصادی هستند و به عرف های غلط جا افتاده در جامعه باز می گردند

گاهی هم افراد با خواسته و میل خودشان سراغ ازدواج های سفید می روند اما از تبعات و مشکلات پشت آن خبری ندارند، این مسئله هم بیشتر از هر چیزی به عدم فرهنگ سازی و آموزش صحیح باز می گردد.

مهم ترین معایب ازدواج سفید چیست؟

عواقب ازدواج سفید

در هر صورت در ادامه به معرفی مشکلات و معایب ازدواج سفید در جامعه ایرانی گریزی خواهیم زد. یادتان باشد کسانی که بدون ازدواج با شریک زندگی خود زندگی می کنند، خود را در معرض خطر قرار می دهند. در صورتی که رابطه آن ها قطع شود، کمتر حمایت می شوند. فقدان حمایت همه زوج های همخانه را تحت تاثیر قرار می دهد، حتی آن هایی که سال ها در کنار هم بوده اند.

اما باز هم تاکید می کنیم که ازدواج سفید مانند هر انتخاب دیگر ما نه خوب است و نه بد، بلکه باورها، دید و خواست واقعی ما است که نتیجه نهایی را مشخص می کند

۱- مشکلات اجتماعی

همانطور که گفتیم عدم فرهنگ سازی صحیح و آموزش مناسب باعث شده تا مشکلات اجتماعی متعددی در جامعه وجود داشته باشید، این مشکلات نهایتا منجر به بالا رفتن آمار

 • طلاق
 • عدم تعهد جوانان
 • توانایی پایین در مدیریت زندگی واقعی
 • بالا رفتن سن ازدواج
 • عدم اهمیت دادن به غرایز ذاتی افراد توسط خانواده
 • افزایش بی بند و باری
 • از کنترل خارج شدن حس تنوع طلبی در افراد
 • و بسیاری دیگر از موارد

شده اند.

مجموع این مشکلات باعث شده تا بسیاری از جوانان برای فرار از برخورد با چنین مشکلاتی و یا همراه شدن با کسی که به آن علاقه دارند اقداماتی انجام دهنده که از عاقب آن اطلاعی ندارند.

معمولا این دست از مشکلات اجازه ازدواج عرفی را نمی دهند و آنها باید به ازدواج سفید روی بیاورند. 

به هر حال بسیاری از این مشکلات مانند بالا رفتن سن ازدواج به خودی خود باعث می شوند تا راه های نامتعارف زیادی برای رفع نیازهای فردی به وجود بیاید و در نهایت مسئله ازدواج قانونی و عرفی اهمیت خودش را نزد جوانان از دست بدهد. 

۲- علاقه طرفین

گاهی علاقه دختر و پسر به یکدیگر و خواسته آن ها جهت ازدواج قانونی و عرفی توسط خانواده ها پذیرفته نمی شود، متاسفانه همانطور که در جلسات مشاوره قبل ازدواج مشخص است تعداد بروز این مشکلات بالا است!

در برخی موارد دختر و پسر پس از مخالفت خانواده سراغ ازدواج های مختلفی از جمله ازدواج سفید می روند تا از این طریق به خواسته های خود برسند. از طریق آشنایی با مهم ترین معایب ازدواج کردن آنها را به سمت ازدواجی آسان تر سوق می دهد که همان ازدواج سفید می باشد.

۳- مشکلات اقتصادی از دلایل بروز عروسی سفید بین جوانان است

مشکلات اقتصادی دیگر مشکلات برجسته و غیر قابل انکاری هستند که راه را برای ازدواج های موفق و اصولی سخت کرده اند.

البته در کنار این مشکلات انتظارات خانواده ها در راستای عرف های غلطی مانند مهریه سنگین، جهیزیه گران قیمت، عروسی مجلل و… نیز وجود دارند که به نوعی نمک بر روی زخم جوانان می پاشند، این دسته از مشکلات جوانان را از ازدواج دائم و اصولی دور می کنند.

دور شدن جوانان از راه های مناسب ازدواج نهایتا منجر به بروز راه حل های نامتعارف مانند عروسی سفید می شود

متاسفانه این مشکلات باعث می گردند که علاوه بر ایجاد ناهنجاری در جامعه، جوانان هم نسبت به ازدواج و مسئولیت پذیری بی تفاوت بشوند در نهایت هم جامعه و هم جوانان با مشکلاتی بزرگ تر و سخت تر مواجه شوند. 

4- پشیمانی راحت تر پذیرفته می شود

در مقاله دلیل پشیمانی مردها از ازدواج در سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان گفتیم که گاهی مواجه با چیزهایی که دوستش ندارید می تواند موجب ایجاد احساس پشیمانی شود. اما اصل ازدواج، خانواده ها و آینده نگری در نهایت می تواند همه چیز را تغییر دهد. اما در زندگی مشترک بدون ازدواج هم همینطور است؟

از دید روانشناسی، یکی از مهم ترین دانستنی های ازدواج این است که اگر همه چیز وصلت اصولی انجام شود، گاهی عوامل نه چندان مهم هم باعث می شود افراد به ازدواج وفادار باشند. اما معمولا جدایی در ازدواج سفید آسان تر است و تعهد قوی در آن دیده نمی شود.

5- همیشه در رابطه بدون ازدواج نیت ها مشخص نیست

اگر بدانید چرا مردها صیغه می کنند بهتر متوجه نیت خیلی از آنها می شوید. صیغه کردن و تشکیل رابطه بدون ازدواج راحت ترین گزینه برای آنهاست. چون خیلی از آنها قصد ایجاد تعهد به فرد مقابل و خانواده و اطرافیان را ندارند. یعنی آنها ازدواج سفید را انتخاب می کنند چون ساده ترین روش برای ایجاد یک رابطه بدون ازدواج بین زن و مرد است.

پس اگر به عنوان یک خانم به فکر ازدواج سفید هستید، بد نیست مقاله دلیل ازدواج نکردن پسرها را در ویکی روان مطالعه کنید.

معایب اصلی زندگی مشترک بدون ازدواج

زوج‌ هایی که با هم زندگی می‌ کنند از نظر قانونی به عنوان یک زوج به رسمیت شناخته نمی شوند و این بر حقوق هر یک از طرفین در صورت قطع رابطه تاثیر می گذارد. زوجی که تصمیم می گیرند رابطه بدون ازدواج داشته باشند، می توانند با هم ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند و توافق کنند که یکی از والدین کار را رها کند تا در خانه بماند، در حالی که دیگری به کار خود ادامه می دهد. اما موضوع رابطه بدون ازدواج کمی متفاوت است.

یا یک زوج توافق می کنند که یک نفر هزینه وام را پرداخت کند و دیگری صورتحساب ها را پرداخت کند. با این حال، بدون توافق رسمی، دادگاه نمی تواند به سادگی به یک نفر دستور دهد که پول دیگری را پرداخت کند، فقط به این دلیل که آن ها این کار را درست می دانند! این مهم ترین مشکل دوستی بدون ازدواج از دید قانونی است.

مزایای ازدواج سفید چیست؟

شرکت-در-مشاوره-قبل-ازدواج-آنلاین

شاید با توجه به موارد گفته شده در بالا فکر کردن در مورد مزایای ازدواج سفید کمی برایتان سخت باشد، اما این سبک ازدواج برای عده ای دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. در هر صورت مهم ترین مزیت زندگی مشترک بدون ازدواج

۱- تجربه عشق و علاقه واقعی

همانطور که در تعریف ازدواج سفید گفته شد هیچ نوع جباری برای ماندن افراد در کنار هم در این سبک ازدواج وجود ندارد. یعنی تنها چیزی که آنها را در کنار هم نگه می دارد علاقه واقعی و تعهد به پیوندی است که در ابتدا به هم قول داده اند.

یادتان باشد این نوع رابطه را ازدواج می نامیم نه صرفا ارتباط عادی زن و مرد، پس هر کدام از دو طرف تنها بر اساس میزان علاقه و خواست واقعی خود به سراغ عروسی سفید آمده اند و این موضوع برای عده ای ارزشمند است.

البته منظور این نیست که در دیگر انواع ازدواج عشقی بین زن و مرد وجود ندارد، اما باید قبول کرد در بسیاری موارد عوامل دیگری مانند مهریه سنگین یا ترس های مربوط اثرات به طلاق آنها را در کنار هم نگه می دارد نه خواست واقعی دو طرف.

۲- تلاش برای نمایش بهترین شدن

یکی از مشکلاتی که افراد در جلسات مشاوره ازدواج اینترنتی و حضوری مطرح می کنند این است که بعد از مدتی اخلاق و رفتار همسرشان تغییر کرده یعنی انگار همه چیز برای و عادی شده و دیگر تلاشی برای بهتر شدن نمی کند، در واقع خیال او از به دست آوردن همسرش راحت شده است.

اما یکی از مزایای ازدواج سفید این است که هیچ کدام از طرفین مجبور به بودن در کنار هم نیستند پس برای حفظ رابطه باید به نسخه بهتری از خود تبدیل بشوند

این فرآیند باعث می شود افراد در ازدواج و عروسی سفید تلاش بیشتری برای حفظ شریکشان انجام دهند و در نهایت به نسخه بهتری از خود تبدیل شوند.

خوبی های زندگی مشترک بدون ازدواج برای هر فرد متفاوت است، با این حال باید بدانید خودتان از رابطه چی چیزی می خواهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. نه اینکه صرفا دنبال رابطه بدون ازدواج و ازدواج سفید باشید.

تجربه یک مشاور رابطه از زندگی مشترک بدون ازدواج مراجعش

من افراد زیادی را می بینم که به دنبال شکست در رابطه ای که در آن ازدواج نکرده اند، به دنبال مشاوره روابط عاطفی هستند. مراجعه کننده ای به من می گوید که ۴ سال با شریک زندگی خود زندگی کرده اند و تمام صورتحساب های خانه را پرداخت کرده اند، در حالی که پارتنر او که قبلا صاحب خانه بوده ، وام مسکن را پرداخت کرده است. نام او در سند خانه یا رهن نیست، بنابراین وقتی رابطه بعدا قطع می شود، ممکن است بخواهد بداند که چه حقی از سهم خانه دارد.

در برخی موارد باید به اینگونه افراد بگویم که چیزی نصیبشان نخواهد شد. این خبر می تواند برای کسی که فکر می کرد با توجه به اینکه در ۴ سال گذشته هر ماه صورت حساب ها را پرداخت می کرده، حقی خواهد داشت، بسیار شوکه کننده باشد.

متاسفانه، این یک سو تفاهم رایج است که تنها زمانی روشن می شود که رابطه تیره شده باشد. علاوه بر این، اگر ملک به نام فرد ثبت شده باشد، می توان انتظار داشت که شریک دیگر پس از جدایی از آن خارج شود. در نتیجه افراد زیادی را می بینم که به خانه پدر و مادرشان برمی گردند. حتی در مواردی که هر ماه یک نفر پس از نقل مکان به خانه شریک زندگی خود، مبلغی را بابت وام مسکن پرداخت کرده، پس از جدایی، سهمی از آن نخواهد داشت.

البته ادعای سهم از یک ملک امکان پذیر است. اما این خطر وجود دارد هزینه هایی که در نتیجه اقدام قانونی متحمل می شوند، از مقداری که مشتری می تواند بازیابی کند، بیشتر باشند. یک وکیل دادگستری معتبر معمولا در ابتدای کار درباره هزینه ها و شانس موفقیت صحبت می کند.

باورهای اشتباه در مورد ازدواج و عروسی سفید

عروسی سفید را با مقوله های مختلف و انواع دیگر ازدواج نباید اشتباه کنید.

حتما بخوانید

برای مثال برخی فکر می کنند که ازدواج سفید به نوعی همان ازدواج صیغه ای است در حالی که اینطور نیست!

برای ابهام زدایی بد نیست بدانید که ازدواج های مشابه و حداقل نزدیک به ازدواج سفید مختلف و متعدد هستند.

برای مثال ازدواج موقت نیز مانند عروسی سفید مسئله جنسی را پیگیری می کند اما شکل و شمایل قانونی و عرفی دارد

بد نیست بدانید که عموم جامعه به خاطر فرهنگ سازی اشتباه استقبال مناسبی از ازدواج صیغه ای ندارند. از طرفی ما مقوله “با هم باشی” را هم داریم که مانند ازدواج سفید هیچ پوشش قانونی و عرفی ندارند و در برخی جوامع پیگیری می شود.

این ازدواج به نوعی هم زیستی است و طرفین هیچ تعهدی در هیچ زمینه ای به هم ندارند! 

همانطور که در ویکی روان گفته شد شاید ازدواج سفید شباهت حداقلی به موارد نام برده داشته باشد اما دقیقا مشابه آن ها نیست.

در ازدواج سفید زن و مرد بدون هیچ ثبت قانونی و یا عرفی اقدام به ازدواج و برقراری روابط زناشویی می کنند که دقیقا چنین مفهومی در موارد مشابه دیده نمی شود. 

ازدواج و عروسی سفید در یک نگاه

همانطور که متوجه شدید ازدواج سفید نوعی ازدواج است که به خاطر نواقص اجتماعی و یا مشکلات موجود شکل گرفته است.

به همین دلایل هم افراد و به ویژه جوانان به آن سوق پیدا می کنند. در این ازدواج در جامعه ایرانی مسائل جنسی بیشترین اهمیت را دارند. عموما افراد از پیگیری مسائل اجتماعی در عروسی سفید در جامعه ای مانند ایران ناتوان خواهند بود. 

واقعیت این است که

چنین ازدواجی در جوامع دیگری کاملا از طرف افراد قبول شده و به شکل گسترده هم پیگیری می شود

اما در جامعه ای که به هیچ وجه عروسی سفید قابل قبول نیست، پیگیری چنین ازدواجی مشکلات زیادی را برای طرفین به وجود خواهد آورد. 

شاید این ازدواج ویژگی های مثبت و قابل تاملی را برای جوامعی که در آن پذیرفته شده است، داشته باشد

اما در جوامعی که آن را منع می کنند عموما غیر قابل هضم می باشد و مشکلات و معضلات متعددی را برای افرادی که چنین ازدواجی را صورت می دهند، خواهد داشت.

مشکلات و تهدیدهای ازدواج های سفید

برای مثال از جمله مشکلات ازدواج سفید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 • کم رنگ شدن اهمیت خانواده اصیل 
 • از بین رفتن ساختار اجتماعی کنونی 
 • توسعه فساد در جامعه به دلیل عدم فرهنگ سازی برای عروسی سفید در جامعه ایرانی
 • عدم پذیرش از سوی خانواده ها 
 • ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با خانواده و حتی امکان قطع رابطه 
 • عدم تعهد کامل به یکدیگر (در بعضی موارد)
 • سهولت در خیانت جنسی طرفین به یکدیگر 
 • عدم آمادگی افراد برای پایبندی به اصول خلاقی
 • احتمال آسیب پذیری زیاد افراد

ازدواج های سفید و یا هر گونه ازدواجی با چنین ساختارهایی در جوامعی که فرهنگ و شرایط آن موجود نمی باشد، مانند جامعه ایرانی اسلامی نه تنها مناسب نیست بلکه سراسر مشکل و معضل خواهد بود و افراد را از انتیازات اجتماعی محروم می کند.

بهترین راه حل در چنین جوامعی تسهیل و پیگیری ازدواج قانونی و عرفی است که از هر نظر قابل قبول و حمایت می باشد. 

برای محافظت از خود در زندگی مشترک بدون ازدواج چه باید کرد؟

کسانی که در حال حاضر با هم زندگی می کنند یا در حال برنامه ریزی برای زندگی مشترک هستند، باید با کمک یک مشاور حقوقی خانواده یک قرارداد برای برنامه ها و مقاصد آن ها را در ارتباط با امور مالی، ملک و مسئولیت فرزند در صورت جدایی را تنظیم کنند. این یک قرارداد سفارشی متناسب با نیازهای مشتری و شریک زندگی آن ها خواهد بود و هر آنچه که آن ها بر سر آن توافق کرده اند را پوشش خواهد داد، حتی تا مراقبت از سگ خانواده در صورت جدایی.

همچنین برای مردم بسیار مهم است که اهمیت یک خواست‌ نامه و بررسی هر اراده موجود را درک کنند. حالا متوجه شدید اینکه چگونه بدون ازدواج زندگی کنیم چندان هم آسان نیست.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
یونس ترقی طلب یونس ترقی طلب
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
محمد جواد افشاری نژاد محمد جواد افشاری نژاد
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 110,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

نتیجه گیری در مورد مزایا و معایب ازدواج سفید

به یاد داشته باشید مواردی که در بالا ذکر شد نگاه کلی به وضعیت این سبک ازدواج برای عموم جامعه را به همراه داشت، در هر صورت این سبک از پیوند زناشویی توسط بسیاری از افراد استفاده می شود.

حتی معایبی که برای این نوع از ازدواج ذکر کردیم می تواند برای عده ای به عنوان مزایا تلقی شود

در هر صورت مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج می تواند راهی مفید برای آشنایی بیشتر شما با مقوله ازدواج و راه های رسیدن به ازدواج موفق باشد.

یکی از دلایل گرایش مردم به سمت ازدواج سفید عدم آگاهی آنها از مزایای ازدواج دائم و همچنین عدم شناخت خودشان می باشد.

در هر صورت بهتر است شرایط خود و فردی که قصد همراهی با او را دارید بررسی کرده و تصمیم نهایی را در کنار یک روانشناس و متخصص ازدواج بگیرید.

شما دوست گرامی هر صورت تمایل می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین در سایت ویکی روان برای ارتباط با مشاورین و متخصصین سایت از سراسر ایران و جهان استفاده نماید.مشاوره آنلاین قبل ازدواج در ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا