ازدواج

تعریف ازدواج سفید چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

ازدواج سفید (عروسی سفید) مفهومی است که هر روز به گوشمان می خورد اما کمتر کسی واقعا می داند ازدواج سفید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ افراد زیادی برای تشکیل زندگی مشترک و امکان سنجی ازدواج سفید از خدمات مشاوره روانشناسی قبل ازدواج استفاده می کنند. در این مطلب سایت ویکی روان به بررسی دقیق ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی و جامعه شناسی می پردازیم.

پیش از شروع لازم به ذکر است که مفهوم ازدواج سفید یک مفهوم غربی نبوده و در تمام جوامع مشاهده می شود، بررسی زیر هم به مطالعه مزایا و معایب ازدواج سفید از دید روانشناسی می پردازید.

همه چیز در مورد تعریف ازدواج سفید از دید روانشناسی

چرا-مشاوره-قبل-ازدواج-بگیرم؟

با بخش مقالات روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ازدواج یکی از مهم ترین مقولاتی است که اساسا وجود آن به ذات و نیاز های انسان در مسائل اجتماعی، فردی و جنسی باز می گردد.

ساختاری که در حال حاضر و در طی تمام دوران بشریت به صورت نسبتا ثابت و یکسان در نوع ازدواج و چهارچوب های آن دیده شده بیشتر از هر چیزی نشات گرفته از مسائل جنسی و تمایل انحصار گونه افراد به آن است.

هر چند ممکن است در انواع ازدواج مانند

شرایط و قوانین اجتماعی، حقوقی و شرعی تفاوت داشته باشد، اما در همه آن ها مسئله رفع نیازهای جنسی و استفاده از آن ها پایدار و ثابت است. 

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
صفیه محمدی صفیه محمدی
دکترای روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
رزا شفیعی رزا شفیعی
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

ازدواج سفید به انگلیسی

معادل انگلیسی ازدواج سفید به انگلیسی می شود Mariage blanc یا White marriage 

این معادل های انگلیسی نشان می دهد در دیگر جوامع به دلایل مختلف افراد به ازدواج های سفید تمایل پیدا کرده و تعداد آن در حال گسترش است.

تعریف ازدواج سفید چیست؟

در یک تعریف کوتاه و ساده می توانیم بگوییم:

ازدواج سفید را نوعی از ازدواج با در نظر گرفتن وظایف و تعهدات رایج بین زن و مرد معرفی کنیم که در چهارچوب قانونی و شرعی صورت نمی گیرد

به عبارتی این نوع ازدواج بدون در نظر گرفتن قوانین کشور، شرع و حتی در مواقعی عرف صورت می گیرد، اما زن و مرد نسبت به یکدیگر متعهد خواهند بود و وظایف شان را در قبال یکدیگر انجام می دهند.

در ازدواج های سفید مهم ترین مقوله ای که پیگیری می شود، بحث رضایت طرفین از شرایط رابطه و روابط جنسی است!

یعنی مادامی که دو طرف از رابطه راضی باشند و از بودن در کنار هم لذت ببرند به این رابطه پایبند خواهند بود در غیر اینصورت می توانند رابطه را ترک کنند. شاید فکر کنید ازدواج سفید نوعی ازدواج برای فرار از خانه و خانواده است اما در بیشتر موارد افرادی که تمایل به ازدواج و عروسی سفید دارند ماهیت آن را می پسندند نه صرفا آزادی هایی که به همراه دارد.

شرایط ازدواج سفید چیست؟

بد نیست بدانید از آن جایی که عروسی سفید به هیچ وجه به صورت قانونی و شرعی ثبت نمی شود، زن و مرد نمی توانند نسبت به هم تعهد قانونی داشته باشند و نمی توانند در نهایت ادعاهای قانونی رایج را مانند مهر، ارث و… نمایند.

به طور کلی این ازدواج که عموما بین زن و مرد و بدون اطلاع به دیگران صورت می گیرد، بر روی تعهدات خودمانی پایدار شده که هیچ مرجع قانونی و یا عرفی از آن ها حمایت نمی کند و حتی صلاحیت چنین تعهداتی را تایید هم نمی کند. 

در ایران چنین ازدواجی که بدون هیچ عقد دائم و یا موقتی صورت می گیرد را می توانیم کاملا متضاد با قوانین و عرف اجتماعی جامعه معرفی کنیم.

چنین ازدواجی در ایران نهایتا منجر به بی قانونی و بر هم ریختن جامعه می شود!

این در صورتی است که چنین ازدواج سفید در بسیاری از جوامع به عنوان پیش زمینه ای برای ازدواج دائمی طلقی می کنند. 

مهم ترین مسائلی که در ازدواج های سفید پیگیری می شوند چیست؟

تعریف ازدواج سفبد

همانطور که گفتیم ازدواج بخش های مختلف و مهمی را مانند وجه های اجتماعی، جنسی و… پیگیری می کند.

این قضیه در ازدواج سفید هم مطابق با شرایط جامعه و کشور تا حدودی ثابت است.

حتما بخوانید

برای مثال در کشوری مانند ایران با قوانین و عرفی که در آن کاملا ازدواج سفید منع می شود، عموما در صورت شکل گیری چنین ازدواجی صرفا پیگیری مباحث جنسی در آن مداومت دارد و وجه برجسته است، اما در جوامعی که ازدواج های سفید را مقدمه ای برای ازدواج دائمی می دانند علاوه بر پیگیری مسئله جنسی، مسائل اجتماعی و دیگر مسائل مربوط به ازدواج رایج هم پیگیری می شود. 

چرا ازدواج سفید در جامعه ایرانی شکل می گیرد؟

اگر بخواهیم به صورت بومی به این پدیده نگاه کنیم ازدواج سفید را می توانیم به نوعی در ایران قانون گریزی طلقی کنیم.

اساسا قانون گریزی زمانی صورت می گیرد که افراد جامعه توان پیروی از قوانین و همینطور عرف جامعه را نداشته باشند، این موضوع به خوبی در مسائل اقتصادی و اجتماعی حاکم در ایران درک می شود. 

متاسفانه طبق بررسی ها و آمار های موجود در بسیاری از موارد حتی افراد ناخواسته به سمت چنین ازدواجی سوق پیدا می کنند.

دلیل آن این است که تلاش های آن ها برای طی شدن فرایند رایج و طبیعی نا فرجام بوده است.

گاهی مشکلات ازدواج سفید فراتر از مسائل اجتماعی و اقتصادی هستند و به عرف های غلط جا افتاده در جامعه باز می گردند

گاهی هم افراد با خواسته و میل خودشان سراغ ازدواج های سفید می روند اما از تبعات و مشکلات پشت آن خبری ندارند، این مسئله هم بیشتر از هر چیزی به عدم فرهنگ سازی و آموزش صحیح باز می گردد.

مهم ترین معایب ازدواج سفید چیست؟

عواقب ازدواج سفید

در هر صورت در ادامه به معرفی مشکلات و معایب ازدواج سفید در جامعه ایرانی گریزی خواهیم زد. 

اما باز هم تاکید می کنیم که ازدواج سفید مانند هر انتخاب دیگر ما نه خوب است و نه بد، بلکه باورها، دید و خواست واقعی ما است که نتیجه نهایی را مشخص می کند

۱- مشکلات اجتماعی

همانطور که گفتیم عدم فرهنگ سازی صحیح و آموزش مناسب باعث شده تا مشکلات اجتماعی متعددی در جامعه وجود داشته باشید، این مشکلات نهایتا منجر به بالا رفتن آمار

 • طلاق
 • عدم تعهد جوانان
 • توانایی پایین در مدیریت زندگی واقعی
 • بالا رفتن سن ازدواج
 • عدم اهمیت دادن به غرایز ذاتی افراد توسط خانواده
 • افزایش بی بند و باری
 • از کنترل خارج شدن حس تنوع طلبی در افراد
 • و بسیاری دیگر از موارد

شده اند.

مجموع این مشکلات باعث شده تا بسیاری از جوانان برای فرار از برخورد با چنین مشکلاتی و یا همراه شدن با کسی که به آن علاقه دارند اقداماتی انجام دهنده که از عاقب آن اطلاعی ندارند.

معمولا این دست از مشکلات اجازه ازدواج عرفی را نمی دهند و آنها باید به ازدواج سفید روی بیاورند. 

به هر حال بسیاری از این مشکلات مانند بالا رفتن سن ازدواج به خودی خود باعث می شوند تا راه های نامتعارف زیادی برای رفع نیازهای فردی به وجود بیاید و در نهایت مسئله ازدواج قانونی و عرفی اهمیت خودش را نزد جوانان از دست بدهد. 

۲- علاقه طرفین

گاهی علاقه دختر و پسر به یکدیگر و خواسته آن ها جهت ازدواج قانونی و عرفی توسط خانواده ها پذیرفته نمی شود، متاسفانه همانطور که در جلسات مشاوره قبل ازدواج مشخص است تعداد بروز این مشکلات بالا است!

در برخی موارد دختر و پسر پس از مخالفت خانواده سراغ ازدواج های مختلفی از جمله ازدواج سفید می روند تا از این طریق به خواسته های خود برسند. از طریق آشنایی با مهم ترین معایب ازدواج کردن آنها را به سمت ازدواجی آسان تر سوق می دهد که همان ازدواج سفید می باشد.

۳- مشکلات اقتصادی از دلایل بروز عروسی سفید بین جوانان است

مشکلات اقتصادی دیگر مشکلات برجسته و غیر قابل انکاری هستند که راه را برای ازدواج های موفق و اصولی سخت کرده اند.

البته در کنار این مشکلات انتظارات خانواده ها در راستای عرف های غلطی مانند مهریه سنگین، جهیزیه گران قیمت، عروسی مجلل و… نیز وجود دارند که به نوعی نمک بر روی زخم جوانان می پاشند، این دسته از مشکلات جوانان را از ازدواج دائم و اصولی دور می کنند.

دور شدن جوانان از راه های مناسب ازدواج نهایتا منجر به بروز راه حل های نامتعارف مانند عروسی سفید می شود

متاسفانه این مشکلات باعث می گردند که علاوه بر ایجاد ناهنجاری در جامعه، جوانان هم نسبت به ازدواج و مسئولیت پذیری بی تفاوت بشوند در نهایت هم جامعه و هم جوانان با مشکلاتی بزرگ تر و سخت تر مواجه شوند. 

مزایای ازدواج سفید چیست؟

شرکت-در-مشاوره-قبل-ازدواج-آنلاین

شاید با توجه به موارد گفته شده در بالا فکر کردن در مورد مزایای ازدواج سفید کمی برایتان سخت باشد اما این سبک ازدواج برای عده ای دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱- تجربه عشق و علاقه واقعی

همانطور که در تعریف ازدواج سفید گفته شد هیچ نوع جباری برای ماندن افراد در کنار هم در این سبک ازدواج وجود ندارد. یعنی تنها چیزی که آنها را در کنار هم نگه می دارد علاقه واقعی و تعهد به پیوندی است که در ابتدا به هم قول داده اند.

یادتان باشد این نوع رابطه را ازدواج می نامیم نه صرفا ارتباط عادی زن و مرد، پس هر کدام از دو طرف تنها بر اساس میزان علاقه و خواست واقعی خود به سراغ عروسی سفید آمده اند و این موضوع برای عده ای ارزشمند است.

البته منظور این نیست که در دیگر انواع ازدواج عشقی بین زن و مرد وجود ندارد اما باید قبول کرد در بسیاری موارد عوامل دیگری مانند مهریه سنگین یا ترس های مربوط اثرات به طلاق آنها را در کنار هم نگه می دارد نه خواست واقعی دو طرف.

۲- تلاش برای نمایش بهترین شدن

یکی از مشکلاتی که افراد در جلسات مشاوره ازدواج اینترنتی و حضوری مطرح می کنند این است که بعد از مدتی اخلاق و رفتار همسرشان تغییر کرده یعنی انگار همه چیز برای و عادی شده و دیگر تلاشی برای بهتر شدن نمی کند، در واقع خیال او از به دست آوردن همسرش راحت شده است.

اما یکی از مزایای ازدواج سفید این است که هیچ کدام از طرفین مجبور به بودن در کنار هم نیستند پس برای حفظ رابطه باید به نسخه بهتری از خود تبدیل بشوند

این فرآیند باعث می شود افراد در ازدواج و عروسی سفید تلاش بیشتری برای حفظ شریکشان انجام دهند و در نهایت به نسخه بهتری از خود تبدیل شوند.

باورهای اشتباه در مورد ازدواج و عروسی سفید

عروسی سفید را با مقوله های مختلف و انواع دیگر ازدواج نباید اشتباه کنید.

حتما بخوانید

برای مثال برخی فکر می کنند که ازدواج سفید به نوعی همان ازدواج صیغه ای است در حالی که اینطور نیست!

برای ابهام زدایی بد نیست بدانید که ازدواج های مشابه و حداقل نزدیک به ازدواج سفید مختلف و متعدد هستند.

برای مثال ازدواج موقت نیز مانند عروسی سفید مسئله جنسی را پیگیری می کند اما شکل و شمایل قانونی و عرفی دارد

بد نیست بدانید که عموم جامعه به خاطر فرهنگ سازی اشتباه استقبال مناسبی از ازدواج صیغه ای ندارند.

از طرفی ما مقوله “با هم باشی” را هم داریم که مانند ازدواج سفید هیچ پوشش قانونی و عرفی ندارند و در برخی جوامع پیگیری می شود.

این ازدواج به نوعی هم زیستی است و طرفین هیچ تعهدی در هیچ زمینه ای به هم ندارند! 

همانطور که در ویکی روان گفته شد شاید ازدواج سفید شباهت حداقلی به موارد نام برده داشته باشد اما دقیقا مشابه آن ها نیست.

در ازدواج سفید زن و مرد بدون هیچ ثبت قانونی و یا عرفی اقدام به ازدواج و برقراری روابط زناشویی می کنند که دقیقا چنین مفهومی در موارد مشابه دیده نمی شود. 

ازدواج و عروسی سفید در یک نگاه

همانطور که متوجه شدید ازدواج سفید نوعی ازدواج است که به خاطر نواقص اجتماعی و یا مشکلات موجود شکل گرفته است.

به همین دلایل هم افراد و به ویژه جوانان به آن سوق پیدا می کنند.

در این ازدواج در جامعه ایرانی مسائل جنسی بیشترین اهمیت را دارند.

عموما افراد از پیگیری مسائل اجتماعی در عروسی سفید در جامعه ای مانند ایران ناتوان خواهند بود. 

واقعیت این است که

چنین ازدواجی در جوامع دیگری کاملا از طرف افراد قبول شده و به شکل گسترده هم پیگیری می شود

اما در جامعه ای که به هیچ وجه عروسی سفید قابل قبول نیست، پیگیری چنین ازدواجی مشکلات زیادی را برای طرفین به وجود خواهد آورد. 

شاید این ازدواج ویژگی های مثبت و قابل تاملی را برای جوامعی که در آن پذیرفته شده است، داشته باشد

اما در جوامعی که آن را منع می کنند عموما غیر قابل هضم می باشد و مشکلات و معضلات متعددی را برای افرادی که چنین ازدواجی را صورت می دهند، خواهد داشت.

مشکلات و تهدیدهای ازدواج های سفید

برای مثال از جمله مشکلات ازدواج سفید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 • کم رنگ شدن اهمیت خانواده اصیل 
 • از بین رفتن ساختار اجتماعی کنونی 
 • توسعه فساد در جامعه به دلیل عدم فرهنگ سازی برای عروسی سفید در جامعه ایرانی
 • عدم پذیرش از سوی خانواده ها 
 • ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با خانواده و حتی امکان قطع رابطه 
 • عدم تعهد کامل به یکدیگر (در بعضی موارد)
 • سهولت در خیانت جنسی طرفین به یکدیگر 
 • عدم آمادگی افراد برای پایبندی به اصول خلاقی
 • احتمال آسیب پذیری زیاد افراد
 • و… 

ازدواج های سفید و یا هر گونه ازدواجی با چنین ساختارهایی در جوامعی که فرهنگ و شرایط آن موجود نمی باشد، مانند جامعه ایرانی اسلامی نه تنها مناسب نیست بلکه سراسر مشکل و معضل خواهد بود و افراد را از انتیازات اجتماعی محروم می کند.

بهترین راه حل در چنین جوامعی تسهیل و پیگیری ازدواج قانونی و عرفی است که از هر نظر قابل قبول و حمایت می باشد. 

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 600,000 هزار تومان
مشاهده
مهرنوش اخلاقی مهرنوش اخلاقی
دکتری روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
نسرين دشتبانيان نسرين دشتبانيان
مشاور روانشناس
از 40,000 هزار تومان
مشاهده
سميرا رضايي سميرا رضايي
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
منصوره بهرامی منصوره بهرامی
دكتراى روانشناسى
از 150,000 هزار تومان
مشاهده
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده

نتیجه گیری در مورد مزایا و معایب ازدواج سفید

به یاد داشته باشید مواردی که در بالا ذکر شد نگاه کلی به وضعیت این سبک ازدواج برای عموم جامعه را به همراه داشت، در هر صورت این سبک از پیوند زناشویی توسط بسیاری از افراد استفاده می شود.

حتی معایبی که برای این نوع از ازدواج ذکر کردیم می تواند برای عده ای به عنوان مزایا تلقی شود

در هر صورت مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج می تواند راهی مفید برای آشنایی بیشتر شما با مقوله ازدواج و راه های رسیدن به ازدواج موفق باشد.

یکی از دلایل گرایش مردم به سمت ازدواج سفید عدم آگاهی آنها از مزایای ازدواج دائم و همچنین عدم شناخت خودشان می باشد.

در هر صورت بهتر است شرایط خود و فردی که قصد همراهی با او را دارید بررسی کرده و تصمیم نهایی را در کنار یک روانشناس و متخصص ازدواج بگیرید.

شما دوست گرامی هر صورت تمایل می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین در سایت ویکی روان برای ارتباط با مشاورین و متخصصین سایت از سراسر ایران و جهان استفاده نماید.مشاوره آنلاین قبل ازدواج در ویکی روان

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا