وابستگی و دلبستگی

وابستگی و دلبستگی دخترم

سوال: دخترم ۱۲ ماهه است. خیلی به من وابستگی و دلبستگی دارد و مدام باید او را در آغوش بگیرم. احساس می‌کنم خیلی نا‌آرام است. وقتی بیدار است نمی‌گذارد به کارهای خانه برسم و  به خاطر وابستگی و دلبستگی دوست دارد که هرجا می‌روم او را با خود ببرم؛ حتی در آشپزخانه کنار اجاق گاز و ظرفشویی. دخترم با اسباب‌بازی هم سرگرم نمی‌شود. لطفا مرا راهنمایی کنید.

با ویکی روان همراه باشید.

پاسخ: با سلام خدمت شما بزرگوار. پیرو سوال مطرح شده باید به دومقوله وابستگی و دلبستگی اشاره کرد، اگر دلبستگی در کودک به شکل صحیح هدایت نشود منجر به وابستگی و دلبستگی می‌شود. دلبستگی فرایند مثبتی است که حالت دوسویه دارد؛ کودک تمایل دارد ارتباط صمیمی را با اطرافیان برای کسب احساس امنیت برقرار کند و ریشه وابستگی از همین جا شکل می‌گیرد به این صورت که اگر این مقوله به درستی صورت پذیرد کودک وابسته نخواهد شد لیکن اگر به صورت ناصحیح پرورش یابد قطعا کودک با وابستگی مواجه می شود.

کودکان از لحاظ رفتاری به ۴ دسته تقسیم می‌شوند؛ این تقسیم‌بندی از ۸ تا ۱۸ماهگی لحاظ می‌شود؛ از ۸ تا ۱۲ ماهگی کودک در شرایط اضطراب قرینگی قرار دارد و از ۱۲ تا ۱۸ ماهگی اضطراب جدایی در او شکل می‌گیرد.

این دسته کودکان در طبقه‌بندی ما کودکانی هستند که دلبستگی به والدین خصوصا مادر دارند و این دلبستگی توام با احساس امنیت بوده و شکل درست تربیت است. زمانی که مادر، این کودک را برای مدتی ترک کند، چه آشفته شود و چه نشود پس از بازگشت مادر با او تعامل خوبی برقرار می‌کند.

دسته دوم کودکانی هستند که دلبستگی بدون احساس امنیت دارند که به آنها «دوری گزینان» گفته می‌شود. یعنی در پیوند دوباره با مادر به طور آشکار از پذیرش مادر پرهیز می‌کنند. بنابراین کودک شما جز گروه اول می‌باشد.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

۲۱ راه ابراز عشق در خانواده (محبت در خانواده)

ابراز عشق در خانواده می تواند اعضا را به هم نزدیک تر کند و محیط …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *