نکات مهم جنسی در تربیت فرزند

نکات مهم جنسی در تربیت فرزند

تربیت فرزند یکی از وظایف خطیر والدین به شمار میرود. وظیفه ای که میتوان از آن به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت هم برای خانواده و هم برای فرزند یاد کرد. تربیت فرزندان دارای بخشهای بسیار مهمی میباشد که یکی از آنها اشاره به نکات مهم جنسی در تربیت فرزند میباشد. در روال انجام مراحل همراه به اصول تربیتی فرزند پایبند باشید و نکات را ریز به ریز دنبال کنید. در ادامه به بررسی این مرحله از مراحل تربیت فرزند اشاره میکنیم.

با ویکی روان همراه باشید.

۱- فرزند از والدین دربارۀ اینکه از کجا و چگونه به دنیا آمده است سؤال می کند.

با توجه به نکات مهم جنسی در تربیت فرزند میبایست در پاسخ می توان با ذکر مواردی مثل تبدیل درخت به میوه، تخم مرغ به جوجه، غنچه به گل توضیح داد. والدین توجه کنند که علّت اصلی پرسیدن این سؤال توسط فرزند ارضای حس کنجکاوی است و والدین دردرجه اول باید آرامش خود را حفظ کرده و به صورت آرام و با مثال توضیح دهند.

مثلاً نگاه کن درخت ها شکوفه می دهند، تو هم مثل شکوفه از من بوجود آمدی. وقتی دو نفر عاشق هم هستند از همدیگر بچه دار می شوند. با این شیوۀ پاسخ دادن معمولاً کودک دیگر سؤال نمی پرسد و قانع می شود. مگر اینکه در چهرۀ والدین و در پاسخ آن ها اضطراب ببیند، اگر فرزند دوباره این سؤال را پرسید همین پاسخ را می دهیم.

آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند حتی برای جلوگیری از تجاوز جنسی به کودکان بسیار مهم میباشد و باید به دقت انجام شود.

باید توجه کرد که نحوۀ برخورد و واکنش ما به این سؤال کودک نقش مهمی در اعتماد کودکان به والدین به عنوان منبع پاسخگویی به سؤالات بعدی دارد. اگر پدر و مادر از جواب دادن طفره روند و یا بازخود مضطرب نشان دهند و فرزند را برای پرسیدن این سؤال سرزنش کنند کودک علاوه بر اینکه دنبال پاسخ این سؤال از افراد و جاهای دیگر می رود که ممکن است باعث شود بیشتر از آنچه لازم و متناسب با سنش است اطلاعات بدست آورد. برای پاسخگویی به سؤالاتی که بعدها برایش درمرحله نوجوانی و بلوغ پیش می آید دیگر ممکن است به والدین اطمینان نکند و از والدین فاصله بگیرد. پس در شرح نکات مهم جنسی در تربیت فرزند میبایست خونسردی خود را حفظ کنید و با آرامش پاسخگو باشید.

۲- توضیح احتلام برای پسران و عادت ماهانه برای دختران: قبل از بلوغ توسط والد هم جنس (مادر برای دختران و پدر برای پسر):

یکی از نکات مهم جنسی در تربیت فرزند توضیح دادن این مسائل قبل از بلوغ است. برای اینکه زمانی که نوجوان به بلوغ رسید با آگاهی و برخورد مناسب با بلوغ روبرو شود. عدم اطلاع از عادت ماهانه در دختران ممکن است باعث شود با ترس و اضطراب نسبت به بروز نخستین قاعدگی واکنش نشان دهند.

در ضمن واکنش مادران نسبت به مسئله قاعدگی دختران نیز اهمیت زیادی دارد اگر مادری هنگام توضیح این مسئله قاعدگی را جزء روند طبیعی بلوغ و نشانه زنانگی توصیف کند و بر این امر تأکید کند و در کل دیدگاه مثبتی داشته باشد باعث انتقال این دیدگاه و نظر مثبت فرزند به بلوغ و پذیرش جنسیت خود می شود. برعکس اگر مادر هنگام بیان این موضوع بیشتر برجنبه مسائل همراه قاعدگی مانند دردهای ناشی از آن و یا آلوده بودن و تمیز نبودن بدن در آن دوران تأکید کند و یا موضوعاتی مانند قاعدگی، بارداری و مانند آن را نشانه بدبختی زن بداند که چیزی جزء درد و رنج به همراه ندارد باعث می شود دختر نسبت به پذیرش جنسیت خود به عنوان زن با مشکل مواجه شود و دیدگاه منفی نسبت به این قضیه داشته باشد.

بهتر است برای اینکه قاعدگی برای دختر جنبه خوشایندتری داشته باشد هنگام بروز اولین عادت ماهانه مادر هدیه ای برای فرزندش تهیه کند.

توضیح احتلام از طریق پدر برای پسران نیز بسیار مهم است. پدران نیز هنگام بیان این موضوع باید این امر را واکنشی طبیعی در نوجوان بیان کنند. در خیلی از فرهنگ های دیگر برای توشیح بهتر نکات مهم جنسی در تربیت فرزند شروع بلوغ در پسران با جشن و سرور همراه است و این امر باعث شکل گیری غرور و احساس مردانگی در پسران می شود.

آموزش جنسی فرزندان

۳- آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند توسط والد همجنس (  فرآیند دایمی واکسن):

والدین باید مسائل جنسی را برای فرزندانشان توضیح دهند تا آن ها در مراحل بعدی رشد روانی – جنسی نیز از پدر و مادر کمک بگیرند. در غیر اینصورت نوجوان برای بدست آوردن اطلاعات جنسی به افراد دیگر از جمله همسالان رجوع می کند که ممکن است اطلاعات غلط و یا نامتناسب با سن او در اختیارش بگذارند. اما فرزندی که والدینش این مسائل را توضیح داده انددر مراحل بعدی رشد روانی-جنسی نیز از والدین کمک می گیرد.

به عنوان مثال اگر نوجوان نزد والدین آمد و اظهار علاقه اش را نسبت به فردی از جنس مخالف بیان کرد، وظیفه  آن ها این است که در درجه اول نوجوان را بخاطر این مسئله سرزنش نکنند و رفتاری توأم با آرامش با او داشته باشند.

در درجه دوم برایش توضیح دهند که این حس علاقه او به علّت تغییرات هورمونی است که در سنین نوجوانی اتفاق میافتد و ایرادی هم ندارد ولی علاقه واقعی بعد از شناخت به وجود می آید و زمانی که او به سن ازدواج رسید می تواند نسبت به این مسائل به طور جدّی تری فکرکند.

۴- پدر و مادر نسبت به مسائل روزمره فرزند خود را واکسینه کنند:

به طور مثال: معضلات تلفن همراه، مسیر دانشگاه و …. را برایش بازگو کنند و از قبل نوجوان اطلاعاتی داشته باشد هنگام بروز مشکل نوجوان طبیعی تر رفتار می کند.

۵- توضیح نکات مهم جنسی در تربیت فرزند و روابط با جنس مخالف در قالب شرع و اخلاق، قداست و خلق انسان جدید:

والدین باید رابطه جنسی را برای فرزندان رابطه ای مقدّس که فقط در قالب ازدواج ممکن است تعریف کنند و برجنبه مختص بودن آن به همسر تأکید کنند. رابطه ای مقدس که منجر به تولّد فرزند می شود.

باربارا دی آنجلس می گوید: عشق ورزی یک عمل پاک و مقدّس است، امری بزرگ، گرامی و یگانه قلمداد شده که آمیزش روحی و معنوی تلقی می شود آمیزش جنسی، ابزاری است که در طول آن روح شما و معشوقتان با هم می آمیزد و به اوج شور ونشاط می رسد.

چارلی چاپلین خطاب به دخترش می گوید: تن تو باید مال کسی باشد که روحش را برای تو عریان کرده است.

علاوه بر این در شرح نکات مهم جنسی در تربیت فرزند ، باید نوجوان را از مضرات روابط نامشروع برای سلامتی مانند ابتلاء به بیماریهایی مانند ایدز و هپاتیت و بیماری های مقاربتی آگاه کرد و به ویژه دختران را نسبت به اینکه روابط نامشروع برای آن ها خطرناک تر است باید آگاه کرد و اینکه حتّی ممکن است با یک بار برقراری رابطۀ جنسی نامشروع و با وجود استفاده از روش های ضد بارداری، باردار شوند. باید بدانند رابطۀ جنسی راهی برای مجبور کردن کسی به دوست داشتن یا متعهد شدن به آن ها نیست. فقط وقتی بین زن و شوهر باشد خوب است و وقتی بنا به دلایل نادرست و بصورت نامشروع رابطۀ جنسی برقرار شود فرد آسیب می بیند. آموش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند زمان بر میباشد و نیازمند صبر و حوصله است.

۶- در آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند استفاده کردن از واژه های علمی مانند نر، ماده، آلت مردانه، واژن، مهبل هنگامی که برای فرزند دربارۀ مسائل جنسی صحبت می کنیم.

بهتر است از همان ابتدا آموزش اصولی باشد تا نیازی به بازنگری در تربیت فرزند نباشد. استفاده از نکات مهم جنسی در تربیت فرزند یکی از روش های تربیت فرزند خجالتی میباشد.

آموزش جنسی

۷- والدین و اطرافیان در باب مسائل جنسی و در حین ذکر نکات مهم جنسی در تربیت فرزند با فرزند شوخی نکنند.

این مسئله را به بازی و مسخره نگیرند. به طور مثال ممکن است والدین به شوخی برای ترسانیدن پسر بچه عنوان کنند که آلت جنسی او را اخته می کنند و همین عامل باعث اضطراب اختگی و یا مشکلات جنسی در بزرگسالی شود و یا ضربه زدن به باسن کودکان و لمس اندام های جنسی در بزرگسالی او را دچار مشکل می کند و آثار مخربی دارد و می تواند یکی از عواملی باشد که در آینده فرد به رابطۀ جنسی از طریق مقعد علاقه مند شود.

در ضمن در حین آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند باید توجه شود که رابطۀ جنسی قداست دارد. هیچ گاه نباید به دیگران فحش و ناسزا های جنسی داد زیرا در این صورت مسائل جنسی از حرمت و قداست در نظر ما فاصله می گیرد. از تحقیر کردن در تربیت فرزند جلوگیری کنید.

۸- صحبت در مورد مسائل جنسی را بد ندانید:

در زمان آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند اگر زمانی فرزندان صحبت از مسائل جنسی می کنند والدین آن را زشت و قبیح بدانند و واکنش نامناسب و پرخاشگرانه نشان دهند ممکن است در آینده فرزند دچار روابط نامشروع شود.

۹- خودداری ازاعمال زناشویی در حضور فرزندان:

این عامل به جد در روند آموزش نکات مهم جنسی در تربیت فرزند تاثیر منفی زیادی میگذارد و دید فرزند شما نسبت به شما تغییر میکند.

۱۰- جذب کودکان توسط والد هم جنس و الگو برداری جنسی:

کودک باید با والد هم جنس خود انس بگیرد و بعد از ۳ سالگی بهتر است دختر بیشتر با مادر خود و پسر بیشتر با پدر خود به بیرون برود.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چرا افسرده می شویم

چرا افسرده می شویم؟ (تحلیل اختصاصی)

چرا افسرده می شویم؟ شاید دلایل زیادی برای افسرده شدن یک فرد به ذهنتان خطور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *