دین و فلسفه

معاد بازگشت تمامی انسان ها به سوی خداوند است

معاد بازگشت تمامی انسان ها به سوی خداوند است که در آن به اعمال و افکار انسان ها و سنجش عملکرد آنان رسیدگی می شود. انسانها در دنیای آخرت با حقیقت اعمال خود روبرو می شوند و بر اساس آنچه به دست آورده اند به زندگی اخروی خود ادامه می دهند.

آشنایی با مفهوم معاد

با سایت روانشناسیویکی روان همراه باشید.

اعتقاد به معاد علاوه بر هدفمند کردن انسانها در زندگی، از پوچگرایی نیز جلوگیری می کند. زیرا اگر انسانها به این باور برسند که مرگ پایان زندگی نیست، بیشتر و دقیق تر تصمیم می گیرند و عمل می کنند و نسبت به آینده خود امیدوارتر می شوند.

نتایج جدیدترین تحقیقات علم روانشناسی نشان می دهد کسانیکه به معنویت اعتقاد بیشتری دارند، از سلامت روانی بالاتری برخوردارند.

اما مبحث ناصحیحی که در جوامع کنونی بسیار رایج است، جدا بودن مسئله دنیا و آخرت از یکدیگر است که موجب سست شدن اعتقاد به معاد و عدم درونی شدن آن می شود.

وقتی یک فرد جهان آخرت را از دنیای فعلی به صورت کامل تفکیک کند، زندگی حال حاضر خود را محسوس و قابل دسترس دانسته و فکر می کند که دنیای آخرت در آینده ای دور و جداگانه اتفاق می افتد.

بنابراین در طول زمان به صورت ناخودآگاه اهمیت جهان آخرت برای او کم می شود. در صورتیکه جهان آخرت در راستای اعمال همین دنیا صورت می گیرد و بازخوردی از اعمال همین دنیا می باشد.

به یاد داشته باشیم که هرچقدر در ذهن افراد فاصله حقیقی میان دنیا و آخرت بیشتر شود، بی تفاوتی آنها نسبت به مسائل اخروی بیشتر خواهد شد. همچنین این مسئله موجب عدم دوراندیشی و آینده نگری فرزندان در زندگی خواهد شد.

این مسئله قابل توجه است که به علت غیر عینی بودن مسئله معاد و اینکه هیچ انسان زنده ای تابحال آنرا تجربه نکرده است، آموزش و توضیح مسئله معاد برای فرزندان نیازمند استفاده از مثال هایی مانند کاشت و برداشت در مزرعه یا پژواک صدا در کوه می باشد.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا