مشکل من کمبود اعتماد به نفس است

مشکل من کمبود اعتماد به نفس است

با سلام، مشکل بزرگ من کمبود اعتماد به نفس و خجالتی بودنه منه. بنده در زمینه تحصیلی خیلی موفق بودم و یک رشته خوب و دانشگاه خوب تحصیل کردم و با رتبه تک رقمی کارشناسی ارشد هم قبول شدم و معدل اول بودم اما به دلیل ضعف در اعتماد به نفس هنوز موفق نشدم که به سر کار بروم.از صحبت کردن با افراد بالاتر از خود می ترسم و ضربان قلبم شدید میشود و کلا حال بدی پیدا میکنم .لطفا من را راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

با ویکی روان همراه باشید.

با سلام، دوست عزیز:

با توجه به گفته های شما منوط بر پیشرفت تحصیلی به نظر نمی آید که شما کمبود اعتماد به نفس داشته باشید. در واقع مشکل از عزت نفس پایین شماست. لازم است تفاوت این دو را بدانید.

تفاوت کمبود اعتماد به نفس و کمبود عزت نفس

 اعتماد به نفس یعنی شما به توانایی‌ها و استعدادهای خود در انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد وباور دارید. عزت نفس یعنی باور و اعتقادی که شما نسبت به ارزش و  اهمیت خود دارید.

در واقع فردی که کمبود اعتماد به نفس دارد اصولا قادر به کسب پیشرفت تحصیلی مانند شما نیست. پس شما باید به این نکته توجه کنید که باید روی تقویت عزت نفس خود و ارزش و اهمیت خودتان کار کنید. در زیر به چند نکته اساسی برای تقویت عزت نفس اشاره میکنم.

۱-  با خود مهربان باشید و از جمله های مثبت راجع به خودتان استفاده کنید.

۲- هیچ وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

۳- دنبال انحام دادن کارها به بهترین شکل و بی عیب و نقص نباشید.

۴- به خاطر اشتباهاتتان خودتان را ببخشید.

۵-  هر روز ورزش کنید.

۶-  روی چیزهایی که میتوانید در خود تغییر دهید تمرکز کنید.

۷-  به خاطر موفقیت های کوچکتان به خودتان جایزه بدهید.

 ۸- به دیگران کمک کنید و با ملاحظه باشید.

۹-  با افراد مثبت و حمایت گر معاشرت کنید.

مشکل من کمبود اعتماد به نفس است

با این راه کارها شما تا حد زیادی میتوانید عزت نفس خود را بالا ببرید.  به شما پیشنهاد می دهم، هدف مشخصی را برای خودتان تعیین کنید و در راستای آن تلاش و برنامه ریزی کنید، و برای رسیدن به آن مداومت داشته باشید.

در نظر داشته باشید گاهی اوقات تنها این روشها به تقویت عزت نفس نمی انجامد و لازم است ریشه کمبود عزت نفس پیدا شود. در این راستا، پیشنهاد میکنم که از متخصص روان شناس کمک بگیرید.

موفق باشید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

برای درمان افسردگی فصلی چه باید کرد

۱۰ راه درمان افسردگی فصلی در روانشناسی

درمان افسردگی فصلی راه های زیادی دارد چون تنوع بیماری افسردگی فصلی زیادی است و …

یک دیدگاه

  1. سيداميرحسين احمدي

    ممنونم مقاله‌ی جالبی بود. اعتماد به نفس خیلی خیلی مهمه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *