استامینوفن

مادران باردار استامینوفن نخورند – مصرف استامینوفن در دوران بارداری

استامینوفن ماده تشکیل دهنده رایج در بسیاری از داروها است و برای درمان درد به هنگام بارداری استفاده می‌شود. مطالعه‌ای جدیدی در مورد مصرف استامینوفن در دوران بارداری می‌گوید این دارو می‌تواند اثر منفی بر زایمان مادرانی داشته باشد که دوست دارند فرزند پسر داشته باشند.

مصرف استامینوفن در دوران بارداری

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

مطالعات قبلی نشان داده بود که استامینوفن می‌تواند از رشد تستوسترون در جنین‌های مذکر جلوگیری کند و به همین منوال موجب تغییراتی در سیستم تولید مثل و مغز شود.

در این آزمایش‌ها آمده بود که مهار سطوحی از تستوسترون در جنین‌ها خطر نافرم شدن بیضه در نوزادان این جوندگان را بالا می‌برد اما خطر ناشی از جلوگیری از ترشح تستوسترون در رفتار مردانه به همین جا ختم نمی‌شود.

مضرات استامینوفن در دوران بارداری

محققان گروه عصب‌شناسی و داروشناسی دانشگاه کپنهاگ دانمارک با دادن چند دز از استامینوفن به موش‌ها که برابر با همان مقداری بود که معمولا به زنان باردار توصیه می‌شود به ارزیابی رفتار موش‌های نر پرداختند.

آنها با نگاه کردن به میزان خشونت آنها نسبت به نرهای دیگر و توانایی‌شان در تعیین کردن قلمرو و جفت‌گیری مشاهده کردند آن دسته از موش‌هایی که مادران‌شان استامینوفن دریافت کرده بودند در تمامی ‌این سه معیار بدتر عمل کرده بودند.

محققان متوجه شدند تعداد عصب‌ها در آن قسمت از مغز که کنترل حس جنسی را به عهده داشت به شدت کاهش یافته بود.

تمام این یافته‌ها در مورد مصرف استامینوفن در دوران بارداری به این معناست که کاهش میزان تستوسترون باعث می‌شود خصایص مردانه، آنچنان که باید رشد نکند و این امر بر محرک جنسی نیز اثرگذار است.

محققان توصیه می‌کنند که در مصرف مسکن‌ها نهایت احتیاط را به خرج دهید و به مادران آینده یادآور می‌شوند که اگر در مورد دارویی که دوست دارند مصرف کنند اطمینان ندارند حتما با پزشک خود مشورت کنند.

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو در خانه

8 راه درمان افسردگی بدون دارو در خانه

درمان افسردگی بدون دارو شاید آرزوی خیلی از ما باشد چون فکر می کنیم برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =