دکوراسیون

فرمول‌های طلایی دکوراسیون

از آخرین باری که دکوراسیون منزل خود را تغییر داده‌اید چقدر گذشته؟ آیا نسبت تغییرها درست و بجا بوده است؟ بعضی اوقات هرچه تغییر ایجاد می‌کنید باز هم آن چیزی که باید بشود، نمی شود واقعا چرا؟

شما فقط به یک فرمول ریاضیات ساده نیاز دارید. فقط یک کسر ساده. این قانون در مورد همه چیز، از تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری یا حتی تعداد وسایل میز قهوه صدق می‌کند.

با ویکی روان همراه باشید.

* در بررسی پرده‌ها، فاصله لبه‌های پنجره تا دیوار، باید یک‌ سوم پنجره باشد. شومینه و پوشش آن باید یک‌سوم اندازه دیوار باشد. آیینه یا وسایل تزیینی که بالای تختخواب یا مبل قرار دارند، باید در حدود دو سوم پهنای مبل یا تختخواب باشد.

* مردم اکثرا به دنبال مبلمان بزرگ هستند و در عین حال از قالیچه‌های کوچک استفاده می‌کنند در صورتی که مبلمان خصوصا در منازل کوچک باید دو سوم از فضا را بگیرد و بقیه برای رفت و آمد بماند.

* یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات دکوراسیون ، آویختن یک چلچراغ کوچک در اتاقی بزرگ است. قطر اتاق را با دو برابر کردن عرض آن به دست آورید. اندازه قطر اتاق در واحد متر هر چقدر بود، چلچراغ باید همان قطر را در واحد سانتی‌متر داشته باشد.

* شما می‌توانید از قانون دو سوم برای گل‌ آرایی در دکوراسیون نیز استفاده کنید. اندازه گلدان باید یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد.

* هنگامی که قصد چسباندن حاشیه‌های کاغذ دیواری را دارید، ارتفاع دیوارها را اندازه گرفته و تقسیم بر سه کنید. حاشیه را در فاصله یک ‌سوم از بالا یا دو سوم از پایین نصب کنید.

*  برخلاف تصور برخى از خانم‌ها، براى تغییر دکوراسیون منزل نیاز به هزینه‌هاى سنگین و گزاف نیست. راه‌هاى زیادى وجود دارد که با انجام آنها مى‌توانیم خانه‌اى زیبا و دلنشین بسازیم. فقط کافى است ذوق و سلیقه‌مان را به کار ببریم و از وسائل ظاهرا بیهوده و دور ریختنى حداکثر استفاده را ببریم.

* یکی از مهم‌ترین نکات در دکوراسیون منزل نورپردازی است. نورپردازی می‌تواند با چند لامپ باشد اما متاسفانه بسیاری از افراد اهمیت آن را نمی‌دانند. همیشه نور گرم و کم داشته باشید.

* در صورت داشتن شی قدیمی و ارزشمند در منزل می‌توانید، طوری وسایل را بچینید که وسایل عتیقه، مورد توجه قرار گیرند. در ضمن می‌توانید با نورپردازی، این جلوه را چندین برابر کنید.

ریزه‌کاری‌های داشتن یک خانه زیبا

در این‌جا به معرفى ریزه کارى‌هایى مى‌پردازیم که مى‌تواند شما را در دکوراسیون منزل به بهترین وجه یارى نماید.

* .برای پوشش کف با سرامیک در فضاهای کوچک، از سرامیک‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده نکنید. همان‌طور که کاربرد سرامیک‌های کوچک برای فضاهای بزرگ جایز و مناسب نیست. در واقع وسعت فضا با ابعاد سرامیک مورد نیاز رابطه مستقیم دارد.

* از قرار دادن گیاهان و بخصوص گل‌های طبیعی بودار و معطر در اتاق خواب خود و کودکان‌تان بپرهیزید. چون ممکن است حساسیت‌زا باشد و مشکلات تنفسی برای‌تان ایجاد کند.

* پیش از ایجاد اشکال معماری در قالب سقف‌های کاذب، آرک، گچ‌بری‌ها، دیوارکوب‌ها و… باید تأثیر ناشی از این عناصر در محیط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ساخت سقف کاذبی با ابعاد بزرگ و مدل‌دار در فضایی که از ارتفاع زیادی هم برخوردار نیست، نه تنها زیبا به نظر نمی‌آید، بلکه سقف موجود را از آنچه که هست کوتاه تر نشان می‌دهد.

* از پرده‌هایی که از لحاظ طرح و رنگ با محیط مورد نظر هماهنگ نیستند، استفاده نکنید.

دکوراسیون

* گستردن یک تخته فرش خوش نقش و نگار برای فضایی که همه رنگ‌ها ملایم بوده و بر روی لوازم، دکوراسیون پارچه‌ای و حتی سطوح کف، اثری از طرح‌ها و نقوش، چندان به چشم نمی‌خورد، تنوع خاصی به وجود آورده و انتخابی به جا محسوب می‌شود.

* کاربرد رنگ‌های تند برای فضاهایی کاری به لحاظ روحی روانی نادرست است.

* در پروژه نورپردازی داخل خانه برای حفظ ایمنی بیشتر، نورپردازی پله‌ها را از یاد نبرید. نصب چراغ در بالا و پائین هر مجموعه پله کافی خواهد بود.

*  ایجاد یک مجموعه رنگی مناسب در فضای آشپزخانه، با تغییر رنگ‌های انتخابی در قالب لوازم دکوراسیون بزرگ و حتی وسایل کوچک انجام‌پذیر است.

* از کفپوش‌های پلاستیکی برای پوشش کف آشپزخانه استفاده نکنید زیرا در مجاورت مستقیم آب، کنده می‌شوند.

میز کناری مبل

میز کنار مبل اهمیت بسزایی در راحتی مهمانان شما دارد. این میز برای استفاده خود شما و مهمان‌تان بسیار لازم است پس فاصله آن را با مبل یا صندلی کنارش رعایت کنید.

ناهار خوری

مهم‌ترین وسیله در ناهار خوری میز و صندلی‌های آن است. اگر هفته‌ای یک بار مهمانی برگزار می‌کنید، دور هم جمع شدن، آن هم پشت چنین میزی، بسیار راحت و گرم و صمیمانه است.

میز داخل آشپزخانه هم از اهمیت خاصی برخوردار است. میز آشپزخانه باید دو کشو داشته باشد؛ یکی برای ظروف و یکی برای دستمال آشپزخانه.

یک اتاق  نشیمن متفاوت

اتاق نشیمن به لحاظ آرامش بسیار مهم است زیرا همه ما در طول روز زمان بسیاری را در اتاق نشیمن صرف می‌کنیم. برای این‌که این اتاق آرامش شما را به میزان لازم برطرف نماید موارد زیر را جدی بگیرید:

* کوراسیون پرده در اتاق نشیمن اهمیت زیادی دارد. پرده‌های پنجره بایستی زیبا و متناسب با فضای اتاق انتخاب شود.

* هیچ چیزی راحت‌تر از استفاده از کوسن برای کمرتان هنگام نشستن نیست. اتاق نشیمن منزل دارای کوسن‌های زیادی است. برای راحتی در نشستن، از انواع کوسن، در اندازه‌های مختلف استفاده کنید. برای این‌که یک نشیمن متنوع داشته باشید، می‌توانید از کوسن‌های متنوع و جورواجور استفاده کنید. حتی می‌توانید چند کوسن را روی زمین بگذارید. استفاده از پارچه‌های گلدوزی شده و دست دوز برای کوسن تاثیر بیشتری دارد؛ ولی از این زیبایی بگذرید و از پارچه‌های ساده و زیبا استفاده کنید.

دکوراسیون

تصورات غلط در مورد دکوراسیون

*  بسیاری از افراد تاکید ویژه‌ای دارند که رنگ سقف‌ها سفید یا از رنگ‌های بسیار روشن باشد و از رنگ‌های تیره دوری می‌ورزند.

* رنگ‌های تیره باعث افسردگی افراد می‌شود. این تصور نیز بسیار اشتباه است و بسیاری از روان‌شناسان تاکید ویژه‌ای دارند که برای اتاق‌های خواب بهترین کار استفاده از رنگ‌های تیره است زیرا آرامشی که در هنگام استراحت در اتاق‌های تیره بوجود می‌آید در رنگ‌های روشن وجود نخواهد داشت.

* استفاده از رنگ‌های نقاشی و ایجاد طیف رنگی در فضای داخلی زنانه به نظر می‌رسد و اغلب افراد از این کار دوری می‌ورزند در حالی که ایده آل طراحی داخلی استفاده از چندین رنگ مشابه و متضاد که با هم در تطابق هستند می‌باشد.

* تمام دیوار و قسمت‌های آشپزخانه باید سفید و روشن باشد. ( آشپزخانه مکانی است که یک خانم خانه‌دار بیشترین زمان خود را در آن‌جا صرف می‌کند و ارتباط مستقیمی نیز با حال و پذیرایی دارد ( بدلیل اپن بودن ) به همین دلیل بهترین کار استفاده از ترکیب رنگ‌های قهوه‌ای یا قرمز و مشکی است.

* بسیاری از افراد فکر می‌کنند که دکوراسیون و طراحی داخلی هر اتاق نشانه شخص داخل آن است که این نیز اشتباه بزرگی بشمار می‌آید زیرا بعضی افراد بنا به شرایط مالی و… اماکن استفاده از هر مدلی را برای طراحی داخلی اتاق خود ندارند.

*  قبل از این‌که شما رنگ را انتخاب کنید باید به دنبال قواعد طراحی داخلی آن باشید. این تصور نیز غلط می‌‌باشد زیرا اصولا روان‌شناسی رنگ‌ها این نکته را تاکید می‌کند که استفاده از رنگ قاعده خاصی ندارد و هر کسی بر مبنای احساسات و نوع چیدمان می‌تواند از یک یا چند رنگ مختلف استفاده نماید.

* اتاق خواب کودکان باید فقط از طرح‌های رنگی سرد باشد. در اکثر طراحی اتاق‌های کودکان از رنگ‌های سرد و روشن از جمله آبی آسمانی، سبز، زرد، کرم و… استفاده می‌کنند تا باعث ایجاد شادابی شود اما باید توجه داشت که هزاران رنگ گرم و ملایم دیگر وجود دارد که از نظر روان‌شناسان برای اتاق‌های کودکان نیز بهتر است از این نوع رنگ‌ها استفاده شود تا کودکان در محیطی با رنگ‌های طبیعی‌تر بزرگ شوند.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب جدایی در کودکان چیست؟ (علائم+درمان)

اضطراب جدایی در کودکان (child separation anxiety) اتفاقی است که موجب نگرانی شدید والدین و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *