روانشناسی کودک و نوزاد

علت زردی گرفتن نوزاد و درمان آن

خب زردی گرفتن نوزاد از جدی ترین مواردی است که والدین باید بسیار به آن اهمیت دهند و در جهت درمان آن قدم بردارند. زردی گرفتن نوزاد به دلیل این عوامل زیر میباشد که باید جدی گرفته شود.

با ویکی روان همراه شوید.

علت زردی گرفتن نوزاد چیست؟

زردی گرفتن نوزاد باعث نگرانی اکثر والدین خواهد شد می خواهیم به روش های برطرف کردن این عارضه و خطرات مختلف آن برای سلامت کودک اشاره کنیم.

دکتر سلطان زاده متخصص کودکان و نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در خصوص زردی کودک گفت:

در هنگام زردی شاهد تغییر رنگ پوست به علت افزایش بیلی‌روبین سرم اعم از مسقیم یا غیر مستقیم می‌باشیم که بهترین روش تشخیص زردی مشاهده و معاینه بالینی است. البته می‌توانید در مکانی که نور کافی وجود دارد.

زردی گرفتن نوزاد

یک انگشت را بروی پوست گذاشته و سپس بردارید و ببینید که تغییر رنگ داده است.

بررسی عوامل زردی گرفتن نوزاد

وی ادامه داد: تقریبا همه نوزادان در هفته‌ی اول تولد بیلی‌روبین بیش از یک میلی گرم دارند

و حدود دو سوم (۶۵ درصد) دچار زردی بالینی می‌شوند که به این نوع زردی فیزیولوژیک می‌گویند. همچنین حداکثر میزان بیلی‌روبین ۱۰-۱۴ در بین ساعات ۷۲-۱۲۰ اولیه باید باشد.

سلطان زاده در خصوص مواردی که زردی نیاز به بررسی دقیق تر دارد اظهار داشت:

اگر مقدار بیلی‌روبین بند ناف مساوی یا بیشتر از ۴ میلی گرم باشد،‌ شروع زردی در ۲۴ ساعت اول زندگی، افزایش بیلی‌روبین ۵.۰ میلی‌گرم یا بیشتر برای مدت ۴-۸ ساعت،‌ باقی ماندن زردی بیش از ۱۰ روز باشد باید نوزاد به صورت دقیق‌تری معاینه و راهکاری در صورت باقی ماندن ردی برای‌ آن در نظر گرفته شود.

وی در خصوص عوامل خطرزا در زردی گرفتن نوزاد افزود: عواملی چون ناسازگاری گروه‌های خونی ،‌تست کومیس مثبت،‌سن حاملگی کمتر از ۳۷ هفته، کاهش وزن کودک زیاد باشد و نژاد آسیای شرقی می‌توانند امکان ابتلا به زردی شدید را افزایش دهند.

سلطان زاده خاطر نشان کرد: نوزادانی که دچار زردی می‌باشند باید به صورت مکرر شیر مادر مصرف کنند و با افزایش مصرف شیر، درجه زردی کاهش می‌یابد و در پایان توصیه کرد:

آب قند و شیر خشک نباید هنگام زردی استفاده شود چون نه تنها زردی را بر طرف نمی‌کنند بلکه عفونت هم گاهی ایجاد می‌کنند.

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا