طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی

طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی

در سالهای اخیر یکی از مباحث مورد بحث در آسیب شناسی خانواده تصمیم گیری افراد خصوصا زنها بر سر دوراهی طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی می باشد. در ابتدا همینکه بدانیم طلاق عاطفی چیست از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با ویکی روان همراه باشید.

طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی؟؟

بسیاری از زنها پس از رسیدن به طلاق عاطفی با همسرشان طلاق حقوقی نمی گیرند و تا پایان عمر بر سر این دوراهی جهنمی زندگی می کنند. این عدم توانایی در تصمیم گیری بین طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی می تواند علتهای مختلفی داشته باشد که در اینجا به ذکر چند مورد از مهمترین این علتها می پردازیم:

  • یکی از مهمترین و عمده ترین دلایل اینگونه رفتارها، وسواس فکری می باشد. عده بسیاری از زنانی که به طلاق عاطفی رسیده اند و حاضر به طلاق حقوقی نمی شوند، دچار تفکرات وسواسی هستند. خانم سوزان پی بادی روانشناس و نظریه پرداز روابط عاطفی معتقد است اینگونه افراد معتاد به عشق وسواس گون هستند. از دیدگاه ایشان این دسته از افراد حاضرند رنج و تحمل زیادی را در رابطه تجربه کنند اما هرگز حاضر به ترک رابطه نیستند حتی اگر در این ارتباط آسیب روحی و حتی جسمانی را تجربه کنند. اما این دسته از افراد هیچگاه بیماری وسواس عشقی خود را نمی پذیرند و غالبا بیان می کنند که به خاطر آبرو یا فرزندانشان طلاق نمی گیرند. عدم توانایی بین طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی از بزرگترین مشکلات این دسته افراد میباشد.
  • علت دیگر اینگونه رفتارها می تواند عدم اعتقاد افراد به مشاوران روانشناس باشد. عده ای از افراد می خواهند تمامی مسیر زندگی را بدون گرفتن راهنمایی از یک کارشناس زندگی بطور تجربی مدیریت کنند. این دسته از افراد عموما در زندگی عاطفی خود شکست می خورند اما چون میخواهند با تجربیات ناچیز خود و اطرافیانشان رابطه را درست کنند، به امید آینده بهتر در رابطه می مانند.
  • یکی دیگر از علل توقف روابط در مرحله طلاق عاطفی وابستگی یکی از زوجین که معمولا زنان دچار آن هستند می باشد. زنان وابسته بدون حضور طرف مقابلشان حاضر و قادر به ادامه زندگی خود نیستند. بنابراین هیچگاه تن به طلاق حقوقی نمی دهند.
  • اگر بخواهیم واقع نگر باشیم یکی از دلایل موجود برای رفتار غیرمنطقی عده ای از افراد در ادامه زندگی با طلاق عاطفی، مسائل حقوقی می باشد. در بسیاری از موارد طرف مقابل با سوء استفاده از قوانین و تبصره ها مانع اتفاق افتادن طلاق حقوقی می شود و از آن به عنوان حربه ای غیر اخلاقی جهت اخاذی و یا عدم پرداخت حقوق طرف مقابل مخصوصا زنان می شود.
  • اما آخرین و اما نه کم اهمیت ترین علت ها، اعتقاد نادرست افراد درباره طلاق می باشد. بین طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی ، عده ای از افراد فکر می کنند طلاق عاطفی بهتر از طلاق حقوقی می باشد. تجربه نشان داده است که این دسته از افراد عموما خیانت را تجربه می کنند و تا آخر عمرشان علاوه بر تحمل یک رابطه غیر عاطفی، مجبور به کنار آمدن با وجدان شان نیز می شوند.

علاوه بر اینها علتهای دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد که از دیدگاههای مختلف علمی می توان به بررسی آنها پرداخت. اما نکته مهم اینجاست که ما هیچگاه نباید انتخاب بین بد و بدتر را ملاک قرار دهیم.

صلاح خانواده ها و افراد این است که به جای انتخاب بین طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی گزینه زندگی عاطفی را انتخاب کنند.

تجربه علمی نشان داده است که در اکثر موارد طلاق عاطفی، افراد پس از مشاوره و اصلاح خود به زندگی عاشقانه باز گشته اند. در کشور ایران متاسفانه عده ای هستند که حاضرند میلیونها تومان هزینه دعاوی و وکلای حقوقی بدهند و یا زندگی خود را در یک فضای غم انگیز و بی هدف ادامه دهند اما مشاوره را تجربه نکنند.

این در حالی است که مراجعه به مشاوران حاذق در برترین حالتها هیچ تغییری در زندگی ما ایجاد نمی کند و هیچگاه شرایط را بدتر نمی کند. عده ی بسیاری از افراد بحران زندگی خود را بزرگتر از قدرت علم روانشناسی می دانند و این یک خطای جبران ناپذیر است.

در موضوع طلاق عاطفی یا طلاق حقوقی در نهایت بهتر است همیشه به جای انتخاب بین بد و بدتر، به انتخاب بین بد و خوب فکر کنیم.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

علائم پایین بودن عزت نفس

۱۶ مورد از علائم عزت نفس پایین (کمبود عزت نفس)

علائم عزت نفس پایین در بسیاری افراد دیده می شود اما بیشتر آنها زیر بار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *